Na co do kina tento týden: Filmy vzniklé z podivuhodných až nepochopitelných důvodů | Reflex.cz
nahoru

Na co do kina tento týden: Filmy vzniklé z podivuhodných až nepochopitelných důvodů

Vojtěch Rynda24. února 2019 • 17:30
Všichni to vědí - trailer s českými titulky
• video: 
Aerofilms

Doslovná předělávka vlastního filmu, bezzubé tajemství na pozadí španělské idylky, český snímek bez hlavy a paty, trocha sociálního vydírání z Libanonu a třetí díl úspěšné animované série. Filmy, bez kterých by se svět doopravdy neobešel, do kin samozřejmě nepřicházejí každý týden, ale tahle várka premiér působí ještě zaměnitelněji než jiná.

V Mrazivé pomstě se nenápadný chlápek, který se živí protahováním silnic, vydá cestou odplaty za smrt svého syna. Jednou z jeho hlavních „zbraní“ je sněžný pluh. Skvělý nápad na černou komedii, řeklo by se – kdyby už jedna taková nevznikla před pěti lety. Skandinávský snímek norského režiséra Hanse Pettera Molanda šel v našich kinech pod vtipně výmluvným titulem Boj sněžného pluhu s mafií. Anglicky mluvený remake nemá ani průrazný název, ani moment překvapení.

Úhoři nemají ani nabito. Nová česká komedie nemá ani srozumitelný děj nebo záměr

Moland děj tentokrát zasadil do amerických Skalistých hor, Stellana Skarsgårda nahradil Liamem Neesonem a balkánskou mafii vyměnil za Indiány, ale jinak svůj film natočil znovu prakticky přes kopírák. Mrazivá pomsta je zábavná svou lakoničností, ale většinou se zvrhává v pouhé figurkaření a ani v nejlepších momentech nezamaskuje svou zbytečnost. Paradoxně nejviditelnějším se ten snímek stal kvůli nešťastné mediální kauze: chudák Liam Neeson se v rozhovoru přiznal, že měl kdysi chuť zabít černocha poté, co byla osoba jemu blízká znásilněná mužem tmavé pleti. Samozvaní ochránci politické korektnosti se na nebohého herce sesypali jako sršáni a snímek i Neesona přinejmenším v USA s gustem uvrhli na pomyslnou černou listinu.

Všichni to vědí, zní název zahajovacího filmu loňského festivalu v Cannes. A nikoho to nezajímá, dalo by se dodat. Je záhada, proč má íránský režisér Asghar Farhadi ne jednoho, ale hned dva Oscary za nejlepší neanglicky mluvený film: Klient i Rozchod Nadera a Simin jsou solidní konverzačky, nic víc, nic míň. Mezi nimi to Farhadi zkusil ve francouzském prostředí (solidní konverzačka Minulost) a tentokrát dostal chuť na prostředí španělské. S tím rozdílem, že konverzačka Všichni to vědí už není ani solidní.

Jaime Lannister, králokat i milenec vlastní sestry. Podívejte se na další role herce ze…

Na španělský venkov se z Argentiny vrací čtyřicátnice Laura se svými dětmi, aby se zúčastnila svatby své sestry. V okolí žije i její dávný milenec Paco. Někdo zmizí. Pod povrchem bublají dávná tajemství. Farhadi recykluje své obvyklé téma rodiny v krizi ještě nudněji než jindy a ani Penélope Cruz a Javier Bardem v hlavních rolích tomu nevdechnou život.

Všichni to vědí - trailer s českými titulkyVIDEO Aerofilms

Úhoři mají nabito. Ale kdo jsou úhoři, proč mají nabito a co se stalo s režisérem Vladimírem Michálkem, který v 90. letech točil geniální filmy jako Je třeba zabít Sekala nebo Zapomenuté světlo, ale teď nedokáže ani srozumitelně odvyprávět jednoduchou situaci? V „Úhořích“, natočených podle podivného scénáře Petra Pýchy (Všechno bude), klopotně líčí osudy skupinky chlápků, kteří se baví tím, že terorizují své okolí v převlecích za Útvar rychlého nasazení (URNA). Není jasné, jestli jim máme fandit, nebo je odsuzovat, dá strašnou práci pochopit, co se odehrálo poté, co se jeden z jejich „zátahů“ zvrtl, a hlava nebere ani neustálé poukazování na latentní homosexualitu hlavních „hrdinů“. Obsazení Oldřicha Kaisera, bratří Hádků či Jiřího Vyorálka rozpačitý dojem z filmu jen násobí.

Trailer na film Úhoři mají nabitoVIDEO Falcon

Nejočekávanější filmy roku 2019: Devátý Tarantino, poslední Star Wars, příběh Eltona…

Libanonský snímek Kafarnaum vypráví o dvanáctiletém chlapci, který dává své rodiče k soudu za to, že mu dali život. Film, jenž stejně jako Všichni to vědí běžel na loňském festivalu v Cannes, byl letos nominovaný na Oscara v kategorii nejlepší neanglicky mluvený film. Dvouhodinové drama z libanonského slumu sestává ze záběrů smutných a ještě smutnějších tváří zejména dětí obklopených bídou a beznadějí. Pouze na vlastní nebezpečí.

Jak vycvičit draka 3: Trailer s českým dabingemVIDEO CinemArt

Naprosto evidentní důvod k existenci má jen animák Jak vycvičit draka 3. Společné celosvětové tržby předchozích dvou příběhů o mladíkovi Škyťákovi a jeho létajícím kamarádovi Bezzubkovi přesáhly 1,1 miliardy dolarů. Trojka má být posledním dílem série, ale to se už říkalo o tolika „trilogiích“...

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu
Jakub Smutný 4. listopadu 2018 • 12:18

Deset nejlepších thrillerů roku 2018 vás napne jako strunu

Vojtěch RyndaNejlepší filmy a seriály

Podívejte se na naše žebříčky nejlepších filmů roku 2018

Thrillery Dramata Komedie Horory Filmy 2018 Sci-fi Seriály

 

 

Vybíráme z placeného obsahu
Alexandra Udženija: O Gottlandu, usmíření a zášti „lepších“ lidí
Podívejte na nejkrásnější snímky přírody. Zvítězil zkoprnělý svišť a naštvaná liška
Přímo volený prezident se slabými kompetencemi nedává smysl. Dejme hlavě státu právo navrhovat zákony
Podivný tvor má 720 pohlaví, žádný mozek a umí se učit. Pařížská zoo představí přírodní záhadu
PREMIUM X Extinction Rebellion: Zachránci planety, nebo užiteční idioti?

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější