Alfons Mensdorff-Pouilly

Alfons Mensdorff-Pouilly Zdroj: Anifilm

Alfons Mensdorff-Pouilly
Koji Jamamura
Philippe Kastner režisér snímku Deniska umrela
Zahájení Anifilmu
Rozálie Havelková a Tomáš Měcháček při zahájení Anifilmu
10
Fotogalerie

Festival Anifilm předal první ceny, za celoživotní přínos byl oceněn animátor Alfons Mensdorff-Pouilly

V úterý 2. května začal v Liberci Mezinárodní festival animovaných filmů Anifilm. Na slavnostním zahájení vyhlásili pořadatelé vítěze soutěže Český obzor a předali také Cenu za celoživotní přínos animovanému filmu. Přehlídka, zaměřená letos na japonskou animovanou tvorbu, nabízí bohatý filmový i nefilmový program. Potrvá do neděle 7. května.

Anifilm otevřel své brány festivalovým návštěvníkům už v úterních ranních hodinách. První projekce v libereckém Naivním divadle totiž zahájila festivalový program už v půl deváté ráno. Večer pak byly na slavnostním zahájení rozdány první ceny. O vítězích Českého obzoru totiž ještě před festivalem svým hlasováním rozhodla více než stočlenná Rada animovaného filmu. 

V soutěži české zakázkové tvorby uspěl široký autorský tým Barbora Halířová, Diana Cam Van Nguyen, Magdalena Hejzlarová, Michaela Režová, Ondřej Slavík, Thanh Mai Tranová a Zdeněk Durdil se sérii Design a transformace: Příběhy českého designu 1990–2020. Kolekce spotů vznikla při příležitosti stejnojmenné výstavy v Bruselu a různými animačními technikami reflektuje některé slavné české značky. 

Nejlepším českým videoklipem je Oberka: King of Bhangra autorského tandemu Eliška a Lee Oz, kteří zde opět uplatnili svou neuvěřitelně fluidní animaci plastelíny.

Husa a Wunderbaum

Cena za nejlepší český seriál, kterou získali Matej Mihályi a Thanh Mai Tranová se sérií Wunderbaum (epizoda Šutr), prozrazuje, že se i v tuzemské animované seriálové tvorbě dějí pozitivní změny a prosazují se velice neotřelé přístupy.

Cenu Nadace PPF za nejlepší český krátký film si odnesl režisér Jan Míka za snímek Husa. Ten je věnovaný dětem, vyniká zajímavou kombinací loutkové a 3D animace a je aktuálně také ve výběru prestižního festivalu v Annecy.

Film Deniska umřela si nejprve odnesl ocenění za nejlepší český studentský film (s cenou je spojená zvuková postprodukce v hodnotě 6 000 eur ve studiu BEEP). Posléze se jeho režisér, student pražské FAMU Philippe Kastner na podium vrátil, aby si převzal Cenu České televize za nejlepší české animované dílo. Tedy cenu napříč všemi kategoriemi národní soutěže. Film již získal ocenění na festivalu Berlinale a po Anifilmu jej do soutěže také zařadil festival v Annecy.

Jak si všímá programový ředitel Anifilmu Pavel Horáček: „Znovu to dokazuje, že studentská animace je u nás opravdu na vysoké úrovni. Deniska umřela pokračuje v tendenci, kdy si mladí čeští tvůrci vybírají velice osobní témata, která umějí zajímavě, výtvarně a hlavně citlivě zpracovat.“ Připomeňme, že vloni se stal nejlepším studentským snímkem v národní i mezinárodní soutěži film Milý tati a úspěchy sklízel třeba i snímek Sestry. Oba se, podobně jako letošní vítěz Deniska umřela vyrovnávají s osobním tématem.

Legenda stop-motion

V rámci zahájení byla předána ještě jedna cena: Cena za celoživotní přínos animovanému filmu, kterou si od festivalu převzal animátor Alfons Mensdorff-Pouilly. Ten se loutkové a stop-motion animaci věnuje už několik desítek let a má za sebou spolupráci na nesčetném množství krátkých filmů a seriálů, animoval i mnohé celovečerní filmy. Díky svému bravurnímu animátorskému umění, ale i humoru a laskavosti se stal vyhledávaným spolupracovníkem a legendou domácí stop-motion tvorby. Do té patří například Zaniklý svět rukavic, Krysař, Fimfárum Jana Wericha nebo seriály Pat a Mat, Jája a Pája či Jak to chodí u hrochů. Anifilm uvede v programu výběr z jeho krátkometrážní tvorby pro dospělé i pro děti a také dva celovečerní filmy, Dobrodružství Robinsona Crusoe, námořníka z Yorku, a raritně z 35mm kopie snímek Jedné noci v jednom městě.

V následujících dnech čeká na festivalové hosty a diváky Anifilmu mnoho zajímavých programů, spousta z nich je unikátních a nebudou jinde a jindy k vidění. Tématem nesoutěžního programu je Japonsko, proběhnou další soutěžní sekce, svou tvorbu představí slavní porotci, mezi kterými nebudou chybět režisér Kung Fu Pandy nebo hlavní animátorka filmů Wese Andersona či Guillerma del Toro. Ke stému výročí založení Českého rozhlasu se koná pásmo animovaných filmů s rádiem v hlavních rolích. Na libereckém historickém náměstí se odehraje přehlídka Bilance, rekapitulující loňskou animovanou celovečerní sezónu, téměř každý den zakončí tradiční půlnoční dávka filmů děsivých i lechtivých – a to je jen zlomek programu letošního Anifilmu.