Video placeholde
Slunečník, Měsíčník, Větrník a Večernice z pohádky Princ a Večernice.
Libuše Šafránková ve filmu Kolja
Tři oříšky pro Popelka
Šafránková se dočkala role Svěrákovy manželky.
25
Fotogalerie

Libuška Šafránková se díky svým rolím stala platonickou láskou hned několika generací

Zemřela Libuška Šafránková, Popelka i hvězda Večernice. Její divadelní, televizní i filmové role většinu z nás provázely celý život. Hrála v pohádkách, televizních inscenacích i oscarových bijácích. Zavzpomínejte s námi na deset našich (a snad i vašich) nejlepších a nejoblíbenějších rolí Libušky Šafránkové. 

Libuše Šafránková byla v podstatě fenomén od mládí. Poprvé zazářila v televizní inscenaci Babičky, kde v osmnácti letech ztvárnila Barunku. Její projev byl údajně tak silný, že dojímala k slzám i samotné tvůrce. Svou kariéru odstartovala už na brněnské konzervatoři, vystřídala několik divadel, včetně toho Národního, ale nejvíce času strávila v Činoherním klubu. Když skončila tam, už se na prkna nevrátila. 

Diváci si ji pamatují hlavně pro její filmové role. Absolutní českou legendu z ní samozřejmě udělaly pohádky, hlavně tedy Tři oříšky pro Popelku, kde hrála titulní postavu v kamizole, co není myslivec. Rok co rok se o Vánocích všichni rozněžníme nad tím, jak se ze zamazaného písklete stane princezna… a nejsme mimochodem sami. Popelka je extrémně populární i v Německu a ve Skandinávii. Jako česká pohádková jednička pak pochopitelně ztvárnila i titulní hvězdu ve snímku Princ a Večernice.

V její herecké kariéře se promítl i její osobní život. Vdala se za kolegu Josefa Abrháma a spolu se několikrát na plátně objevili jako pár. Svatební cesta do Jiljí je pro tohle naprosto příznačná. Ale manželé hráli i v takové klasice jako Vrchní, prchni! 

Se svým mužem sdílela i lásku k svěrákovskému humoru, který se dělá, jak Abrhám říkal, „se smrtí v oku”. Takže hrála důležitou roli ve Vesničko má, středisková, v Obecné škole nebo v oscarovém trháku Kolja. Svůj smysl pro humor dokázala ale i v taškařici Jak utopit doktora Mráčka nebo v hrabalovské adaptaci Slavností sněženek

Kariéru ukončila v roce 2015, kdy ji byla diagnostikována rakovina plic, chtěla se soustředit na boj s nemocí. Její smrt potvrdil pro CNN Prima News její syn Josef Abrhám. Bylo jí čerstvých osmašedesát let.