nahoru

54. MFF Karlovy Vary připomene mimořádného fotografa a filmového odborníka Miloše Fikejze

red 16. dubna 2019 • 12:00
Leonardo DiCaprio s prarodiči v Karlových Varech.
Leonardo DiCaprio s prarodiči v Karlových Varech.
• foto: 
Miloš Fikejz

Miloš Fikejz, respektovaný filmový odborník na domácí a světovou kinematografii, publicista, knihovník, encyklopedista a fotograf, prohrál počátkem ledna 2019 boj s akutní leukemií. Bylo mu 59 let. Jeho profesionální život byl od počátku neodmyslitelně spjat s Mezinárodním filmovým festivalem v Karlových Varech, s nímž spolupracoval jako fotograf, odborný redaktor a autor textů k jednotlivým filmům a tvůrcům.

Od roku 1996 byl Miloš Fikejz členem redakce festivalového Katalogu a spolupracoval rovněž na redakci knihy Evy Zaoralové Příběh festivalu (2015), mapující historii MFF Karlovy Vary. Fikejz, k jehož zásadním pracím patří například monumentální dvousvazkový Slovník zahraničních filmových herců konce XX. století (2003) a třísvazkový slovník Český film: Herci a herečky (2006-2008), byl také významným fotografem. „Světová kinematografie v něm ztratila nejen skvělého přítele a filmového nadšence, ale především zkušeného a náročného pozorovatele, nahlížejícího do duší předních osobností filmového průmyslu,“ napsal ve své vzpomínce v časopisu Variety Steven Gaydos.

Speciální výstavu nabídne hotel Thermal

V jeho obsáhlém portfoliu se nacházejí unikátní fotografie světových osobností, například snímky Václava Havla z let 1987-89 či fotografie z roku 1994, kdy na MFF v Karlových Varech zvěčnil tehdy ještě neznámého Leonarda DiCapria. „Díky Miloši Fikejzovi a jeho fotoaparátu se nám odkrývá velmi vzácný a lidský okamžik v životě mladého herce, jenž se později stane držitelem Oscara, neúnavným obhájcem životního prostředí a jedním z nejvýznamnějších umělců mezinárodního filmu. Před 25 lety ho však Miloš Fikejz zachytil jako obyčejného chlapce, který si užívá bohémské léto svého mládí,“ vzpomíná Steven Gaydos.

Fotograf Miloš Fikejz. Fotograf Miloš Fikejz.Foto ČTK

Fotoaparát Miloše Fikejze zachytil mimo jiné hvězdy jako Gregory Peck, Alan Alda, Mia Farrowová, Sharon Stoneová, Robert Redford, Miloš Forman, Whoopi Goldbergová, Keira Knightleyová, Michael Douglas a mnoho dalších. Ve svých dokumentárních portrétech se nezaměřoval pouze na film, ale i na divadlo, literaturu a hudbu. Od devadesátých let také samostatně vystavoval doma i v zahraničí, například v Praze, Paříži, Moskvě či Budapešti. Snímky publikoval v řadě domácích i zahraničních periodik a knižních titulů. Miloš Fikejz, původním vzděláním knihovník, byl ztělesněním perfekcionalismu a systematické a vysoce profesionální práce. V letech 1981-2018 působil jako odborný pracovník v Národním filmovém archívu v Praze, kde se podílel mj. na textech pro publikace NFA Český hraný film I–VI 1898–1993, Český animovaný film I 1920–1945 a Filmová ročenka 1993–2012.

MFF Karlovy Vary představí na výstavě v 1. patře hotelu Thermal výběr čtyřiceti černobílých dokumentárních portrétů významných uměleckých osobností, které Miloš Fikejz v průběhu let na karlovarském festivalu zachytil.

redMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.