Dokument o JXD Nepřesaditelný měl premiéru ve varech: Zábava, hloubka, sebereflexe... | Reflex.cz
nahoru

Dokument o JXD Nepřesaditelný měl premiéru ve varech: Zábava, hloubka, sebereflexe...

Darina Křivánková5. července 2017 • 18:15
Dokument o JXD Nepřesaditelný měl premiéru ve varech: Zábava, hloubka, sebereflexe...
foto: Archív

Bylo to riziko, které se vyplatilo. Přivézt na MFFKV film, který vznikne v produkci Reflexu, se zdálo být bláhové a šílené zároveň. Zvlášť, když na jeho realizaci byly od prvotního nápadu dva měsíce. Ale právě v tom tkví kouzlo Reflexu a lidí s ním spojených: je tu možné takřka cokoli. Lepší důkaz než film o novináři Jiřím X Doležalovi, Nepřesaditelný, není třeba hledat. 

Po premiéře se tleskalo. Dlouho. A tleskalo se i během filmu. Publikum se bavilo. JXD byl dojatý. Režisér Igor Chaun taky. Trefně a lapidárně to shrnul po projekci Jan Hřebejk, někdejší spolužák režiséra Igora Chauna z FAMU: „Je to zábavný a hluboký film.“ Právě v kombinaci těchto dvou poloh tkví síla dokumentu o originálním novináři Jiřím Doležalovi.

Na jedné straně je to upřímná zábava, JXD dává ochotně do placu všechen svůj exhibicionismus a narcismus, na straně druhé se nebojí odhalit i méně populární zákoutí své osobnosti. Ale právě díky schopnosti sebeironie a sebereflexe vychází JXD z téhle filmové bitvy jako sympatický „hrdina“, kterému ovšem režisér nemusel lézt do zadku a plácat ho po zádech. Ale ani nebylo třeba ho tlačit do kouta a lámat z něj kontroverzní proklamace, JXD tohle zvládne sám. A to se bál, že není pro film dost atraktivním tématem. Sakra je!

Podívejte se na trailer k filmu Nepřesaditelný:

1080p 720p 360p
NEPŘESADITELNÝ (režie Igor Chaun) - trailerVIDEO Martin Bartkovský

Může vás štvát svými názory, chováním, postoji profesními i lidskými, ale nikdy vás nebude nudit. I proto, že se nebojí konfrontace. Režisérovi ochotně odevzdal seznam svých bývalých manželek, milenek i haterů a ti Igoru Chaunovi ochotně vydali dost nelichotivá svědectví. JXD z tohoto „souboje“ nevychází ani jako vítěz, ani jako poražený, ale jako člověk, který je nepohodlný, stojí si za svými často nepopulárními názory a v mnoha ohledech žije velmi osamělý život. Žádná adorace extrémního živlu, ale upřímná zpověď, která chvílemi hraničí s komedií, chvílemi s tragédií.

Křižáček: Jediný český soutěžní film ve Varech nezachrání ani zpocený Roden

Za to, že z původně plánovaného sotva půlhodinového portrétu vznikl plnokrevný celovečerní dokument, nepatří dík jen vděčnému protagonistovi, ale i režisérovi. Jako tvůrci mu bylo povětšinou vytýkáno to, že netočí víc. Teď se to zase potvrdilo. Chaun je nejen obratný vypravěč, ale hlavně se umí ponořit do tématu a vytvořit svému hrdinovi takové podmínky, že vás dokáže zaujmout a strhnout, i když třeba vůbec netušíte, o koho jde. Podle JXD se natáčení podobalo skupinové terapii: „Igor ze mě dostal neuvěřitelné věci. Přiblížil se mi tak jako můj psychoanalytik.“ Byla to zjevně oboustranně plodná spolupráce: Chaun zase přiznal, že ho práce na filmu Nepřesaditelný vytrhla z letargie. A přestože tvrdí, že ve skutečnosti kinematografii nikdy neopustil, dá se mluvit o comebacku.

Na MFFKV čeká snímek přidaná projekce 6. 7. v 15.30 v Thermalu, poté bude Nepřesaditelný k vidění například na Colours of Ostrava nebo na Letní filmové škole. Tvůrci také plánují roadshow po letních kinech. Film má v každém případě větší potenciál, než si kdo na začátku troufal představit.

Neonacista Daliborek: Natočil Vít Klusák svůj první hraný film?
MAREK DOUŠA 3. července 2017 • 14:20

Neonacista Daliborek: Natočil Vít Klusák svůj první hraný film?
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,650
22,700
28,840
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější