O soudružce matce, životě, lásce a smrti. Podívejte se na nejdelší ukázku z dokumentu o JXD | Reflex.cz
nahoru

O soudružce matce, životě, lásce a smrti. Podívejte se na nejdelší ukázku z dokumentu o JXD

Martin Bartkovský3. července 2017 • 16:30
1080p720p360p
NEPŘESADITELNÝ (režie Igor Chaun) - trailer
• video: 
Martin Bartkovský

Už ve středu 5. července bude mít v 11:30 v sále B hotelu Thermal na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech světovou premiéru dokumentární film Igora Chauna NEPŘESADITELNÝ. Ten v 80 minutách mapuje život Jiřího X. Doležala. Podívejte se na trailer. 

Dokumentární portrét J. X. Doležela je příběh o muži, jehož osobní život dokonale splynul s jeho profesí reportéra známého časopisu. Je to film o velké nezničitelné lásce a o samotě, která z ní svým způsobem vyplývá.

JXD otevřeně o sexu: Do padesáti jsem byl otrok žen! Kolik (ne)zplodil dětí?

Eminentně nás zajímá novinářská metoda JXD: jak mluví s lidmi (rád chodí do konfliktu, je vystudovaný psycholog a přesně ví, jak získat v diskusi převahu), jak sbírá informace, jak a kde píše, kdy píše, jestli píše lehce … a pochopitelně, jestli píše něco, o čem nevíme… třeba básně. To by možná mohla být jedna linka vyprávění, která by film rytmizovala: totiž, jak vzniká reportérův text.

Ten film by měl být ale také o člověku, který denně osahává svobodu v této zemi uzákoněnou v ústavě. Reportér, který se dostal až samu hranu tzv. aktivistické žurnalistiky, při níž bojuje za svou pravdu tak intenzivně, jako to udělal během letité kampaně za legalizaci konopí, a rovněž během projektů, při nichž opakovaně testuje fungování člověka v rámci nějakého systému, který má neutuchající tendenci jej šikanovat.

Napětí filmu bude vyvěrat z toho, že se během vyprávění dostaneme do stavu jakési proměny, kde přestaneme vidět mírně cynického a krutě exhibitního člověka, jehož bude divák čekat (tak ho zná), a vynoří se normální stárnoucí kluk, pro nějž je pravděpodobně jediným pravidelným sociálním kontaktem redakce Reflexu – bez ní by ztratil smysl života. 

Magor, mamánek, mrtvola. Podívejte se, jak JXD hodnotí bývalé ženy, Landa či Řezník
Práce je smysl života. Když nepíšu, je to v prd*li! Podívejte se na ukázku z dokumentu…

Vše o filmu JXD: Nepřesaditelný čtěte zde >>>
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,380
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější