nahoru

O soudružce matce, životě, lásce a smrti. Podívejte se na nejdelší ukázku z dokumentu o JXD

Martin Bartkovský3. července 2017 • 16:30
NEPŘESADITELNÝ (režie Igor Chaun) - trailer
• video: 
Martin Bartkovský

Už ve středu 5. července bude mít v 11:30 v sále B hotelu Thermal na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech světovou premiéru dokumentární film Igora Chauna NEPŘESADITELNÝ. Ten v 80 minutách mapuje život Jiřího X. Doležala. Podívejte se na trailer. 

Dokumentární portrét J. X. Doležela je příběh o muži, jehož osobní život dokonale splynul s jeho profesí reportéra známého časopisu. Je to film o velké nezničitelné lásce a o samotě, která z ní svým způsobem vyplývá.

Eminentně nás zajímá novinářská metoda JXD: jak mluví s lidmi (rád chodí do konfliktu, je vystudovaný psycholog a přesně ví, jak získat v diskusi převahu), jak sbírá informace, jak a kde píše, kdy píše, jestli píše lehce … a pochopitelně, jestli píše něco, o čem nevíme… třeba básně. To by možná mohla být jedna linka vyprávění, která by film rytmizovala: totiž, jak vzniká reportérův text.

Ten film by měl být ale také o člověku, který denně osahává svobodu v této zemi uzákoněnou v ústavě. Reportér, který se dostal až samu hranu tzv. aktivistické žurnalistiky, při níž bojuje za svou pravdu tak intenzivně, jako to udělal během letité kampaně za legalizaci konopí, a rovněž během projektů, při nichž opakovaně testuje fungování člověka v rámci nějakého systému, který má neutuchající tendenci jej šikanovat.

Napětí filmu bude vyvěrat z toho, že se během vyprávění dostaneme do stavu jakési proměny, kde přestaneme vidět mírně cynického a krutě exhibitního člověka, jehož bude divák čekat (tak ho zná), a vynoří se normální stárnoucí kluk, pro nějž je pravděpodobně jediným pravidelným sociálním kontaktem redakce Reflexu – bez ní by ztratil smysl života. 

Vše o filmu JXD: Nepřesaditelný čtěte zde >>>
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2019

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda Hlavní soutěž Soutěž dokumentů Filmy 2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary skončil 6. července. Mimo soutěže se představila řada nejen českých premiér. Časopis Reflex přivezl unikátní film Moje Svoboda. Hlavní hvězdou festivalu byla americká herečka Julianne Moore. Do Varů se po dvou letech vrátil i Casey Affleck a mezi hvězdami byla i Patricia Clarkson.


Diskuse ke článku