nahoru

O soudružce matce, životě, lásce a smrti. Podívejte se na nejdelší ukázku z dokumentu o JXD

Martin Bartkovský 3. července 2017 • 16:30
NEPŘESADITELNÝ (režie Igor Chaun) - trailer
• video: 
Martin Bartkovský

Už ve středu 5. července bude mít v 11:30 v sále B hotelu Thermal na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech světovou premiéru dokumentární film Igora Chauna NEPŘESADITELNÝ. Ten v 80 minutách mapuje život Jiřího X. Doležala. Podívejte se na trailer. 

Dokumentární portrét J. X. Doležela je příběh o muži, jehož osobní život dokonale splynul s jeho profesí reportéra známého časopisu. Je to film o velké nezničitelné lásce a o samotě, která z ní svým způsobem vyplývá.

Eminentně nás zajímá novinářská metoda JXD: jak mluví s lidmi (rád chodí do konfliktu, je vystudovaný psycholog a přesně ví, jak získat v diskusi převahu), jak sbírá informace, jak a kde píše, kdy píše, jestli píše lehce … a pochopitelně, jestli píše něco, o čem nevíme… třeba básně. To by možná mohla být jedna linka vyprávění, která by film rytmizovala: totiž, jak vzniká reportérův text.

Ten film by měl být ale také o člověku, který denně osahává svobodu v této zemi uzákoněnou v ústavě. Reportér, který se dostal až samu hranu tzv. aktivistické žurnalistiky, při níž bojuje za svou pravdu tak intenzivně, jako to udělal během letité kampaně za legalizaci konopí, a rovněž během projektů, při nichž opakovaně testuje fungování člověka v rámci nějakého systému, který má neutuchající tendenci jej šikanovat.

Napětí filmu bude vyvěrat z toho, že se během vyprávění dostaneme do stavu jakési proměny, kde přestaneme vidět mírně cynického a krutě exhibitního člověka, jehož bude divák čekat (tak ho zná), a vynoří se normální stárnoucí kluk, pro nějž je pravděpodobně jediným pravidelným sociálním kontaktem redakce Reflexu – bez ní by ztratil smysl života. 

Vše o filmu JXD: Nepřesaditelný čtěte zde >>>
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2021

Program Historie Ubytování během festivalu

Filmy 2021 Celebrity ve Varech

 

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 20. do 28. srpna 2021. Festival letos přinese řadu českých premiér. Zahájení bude patřit filmu Zátopek. I přes veškerá koronavirová opatření se můžeme těšit na KVIFF ve vší parádě.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.
 

Nejčtenější komentáře