Ewan McGregor

Ewan McGregor Zdroj: ČTK

Švédská herečka Alicia Vikander a Jude Law v Cannes.
Ewan McGregor obdržel sošku za svůj výkon v seriálu Halston
Švédská herečka Alicia Vikander a Jude Law v Cannes.
Ewan McGregor v Trainspottingu
16
Fotogalerie

Vary hlásí herecké hvězdy na první víkend: Přijedou Skot Ewan McGregor a Švédka Alicia Vikanderová

Hosty prvního víkendu 57. ročníku karlovarského festivalu budou skotský herec, režisér a producent EWAN MCGREGOR a švédská herečka ALICIA VIKANDEROVÁ. Obě osobnosti převezmou Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary a osobně představí své nejnovější filmy. Zahajovacím snímkem festivalu tak bude KRÁLOVNIN GAMBIT (Firebrand) s Alicií Vikanderovou v hlavní ženské roli (tu mužskou ztvárnil Jude Law), který měl letos premiéru v Hlavní soutěži v Cannes. Držitel Zlatého Glóbu, ceny Emmy, dvou Evropských filmových cen a řady dalších Ewan McGregor představí roadmovie DRUHÁ ŠANCE (You Sing Loud, I Sing Louder), v němž spolu hraje se svou dcerou, herečkou a producentkou Clarou McGregor.

Ewan McGregor patří k mimořádným hereckým osobnostem, které kongeniálně spojují tradice ostrovního herectví s košatostí hollywoodské produkce.

Už na škole v Londýně se seznámil s režisérem Dannym Boylem a hned jejich druhý společný film Trainspotting (1996), kde McGregor vystřihl nezapomenutelnou hlavní roli Marka Rentona, znamenal absolutní mezinárodní senzaci. Adaptace románu Irwina Welshe je, stejně jako knižní předloha kultovní; stala se druhým nejúspěšnějším britským filmem všech dob.

Cesta do velkých hollywoodských filmů se Ewanu McGregorovi otevírá v roce 1999, kdy získá roli Obi-Wana Kenobiho ve sci-fi sérii George Lucase Hvězdné války: Epizoda I – Skrytá hrozba, následně točí s Ridleym Scottem válečné drama Černý jestřáb sestřelen (2001) a s Bazem Luhrmannem muzikál Moulin Rouge! (2001). Film získal 2 Oscary a šest dalších oscarových nominací, byl oceněn Evropskou filmovou cenou 2001; Ewan McGregor obdržel Evropskou filmovou cenu za přínos světovému filmu a první nominaci na Zlatý glóbus. V roce 2002 přichází do kin Lucasovo pokračování série Hvězdné války: Epizoda II – Klony útočí!

Ewana McGregora postupně oslovují režiséři zvučných jmen: namátkou s Timem Burtonem vzniká fantaskní Velká ryba (2003), u Woodyho Allena hraje v romantické krimi Kasandřin sen (2007). A samozřejmě George Lucas, který postavu Obi-Wana Kenobiho dovedl do třetí epizody legendární epopeje Hvězdné války: Epizoda III – Pomsta Sithů (2005). V roce 2009 si v režii Rona Howarda zahraje po boku Toma Hankse v adaptaci bestselleru Dana Browna Andělé a démoni, rok nato exceluje v thrilleru Romana Polańskiho Muž ve stínu; za svůj výkon získává Evropskou filmovou cenu.

V roce 2016 debutuje Ewan McGregor jako režisér, když na filmové plátno převádí knihu Philipa Rotha Americká idyla a zároveň vytváří hlavní roli. Rok nato se vrací ke spolupráci s Dannym Boylem, aby ve snímku T2 Trainspotting oživili hrdiny filmu po dvaceti letech. Do žánru hororového thrilleru se pak zapisuje hlavní rolí ve filmu Doktor Spánek od Stephena Kinga (2019, r. Mike Flanagan), který dějově navazuje na kultovní Osvícení Stanleyho Kubricka.

Za roli ve třetí řadě seriálu Fargo (2017) získává Ewan McGregor Zlatý Glóbus pro nejlepšího herce v minisérii a TV filmu. Ve stejné kategorii je v roce 2021 znovu nominován na Zlatý Glóbus za titulní úlohu v seriálu Netflixu Halston. Postava výstředního módního návrháře mu vynesla Cenu Emmy. Roli vesmírného gurua Obi-Wana Kenobiho si zopakuje v seriálu stejného jména z roku 2022, který uvedl Disney+. Seriál překonal divácké rekordy a stal se celosvětově nejsledovanějším pořadem této platformy.

V současné době Ewan McGregor natáčí historickou minisérii Gentlemen in Moscow, kterou rovněž produkuje.

Film Druhá šance (You Sing Loud, I Sing Louder r. Emma Westenberg, 2023,), který Ewan McGregor osobně představí na 57. MFF KV, je dramatickou roadmovie, v níž se otec a dcera v podání Ewana McGregora a jeho skutečné dcery Clary McGregorové vydávají na cestu, která jim přináší nečekaná setkání, ale především návrat k sobě samým. Clara McGregorová je u tohoto filmu rovněž autorkou námětu a producentkou, Ewan McGregor je výkonným producentem snímku.

Královnin gambit s Alicií Vikanderovou zahájí festival

Letošní Vary zahájí britské historické drama Královnin gambit (Firebrand), v němž hlavní role vytvořili Alicia Vikanderová a Jude Law. Snímek režíroval brazilský režisér Karim Aïnouz, který přichází s dalším strhujícím a stylisticky podmanivým svědectvím o nezdolné ženské vnitřní síle, jež nedávno soutěžilo v Cannes o Zlatou palmu.

Děj se odehrává v šestnáctém století, kdy v tudorovské Anglii vládne smutně proslulý Jindřich VIII. Jeho šestá žena Kateřina Parrová žije s vědomím toho, že nemusí být poslední tyranovou chotí, a zároveň doufá v uskutečnění svých progresivních myšlenek, spojených především s vírou. Úchvatní Alicia Vikander a Jude Law tak excelují v hlavních rolích moderně vyprávěného dobového filmu, který je zároveň svého druhu psychologickým thrillerem.

Švédská hvězda Alicia Vikanderová nastoupila uměleckou dráhu už v dětství, kdy studovala na Královské baletní akademii ve Stockholmu a hned za svou debutovou roli ve filmu Lisy Lansgethové Milovaná (2010) vyhrála na Berlinale v roce 2011 v programu Shooting Star pro nadějné mladé herce.

V Královské aféře (2012, r. Nikolaj Arcel), která získala nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film, se objevila po boku Madse Mikkelsena. Následující rok hrála společně s Keirou Knightleyovou a Judem Lawem v adaptaci Anny Kareniny (2012) režiséra Joea Wrighta, téhož roku byla nominována na cenu BAFTA pro vycházející hvězdy.

Rok 2015 byl pro Alicii Vikanderovou výjimečný, do kin přišlo několik jejích filmů a za roli v jednom z nich, uznávaném dramatu Dánská dívka (r. Tom Hooper), získala cenu Screen Actors Guild Award i Oscara pro nejlepší herečku ve vedlejší roli.  

V roce 2016 se objevila po boku Matta Damona a Tommyho Lee Jonese ve velkorozpočtovém akčním thrilleru Jason Bourne (r. Paul Greengrass), v roce 2018 ztělesnila legendární hrdinku Laru Croft v akčním snímku Tomb Raider (r. Roar Uthaug) společnosti Warner Bros. V roce 2020 hrála po boku Julianne Moore v životopisném snímku o feministické ikoně Glorii Steinemové Gloria na cestě (r. Julie Taymor) a také v Zeleném rytíři (r. David Lowery). V roce 2021 měl premiéru v Cannes film Blue Bayou (r. Justin Chon).

V roce 2021 Alicia Vikanderová hrála hlavní roli a byla výkonnou producentkou seriálové adaptace kultovního filmu Oliviera Assayase Irma Vep, seriálu produkovaného HBO/A24 s premiérou v Cannes. Letos se tam vrátila se svým posledním snímkem Královnin gambit, který uvidíte hned na začátku letošních Varů.