nahoru

Všem je mezi třiceti a čtyřiceti. Všichni už na sebe stihli upozornit. Poznejte novou filmovou generaci

Tereza Spáčilová 31. srpna 2021 • 18:15
Všem je mezi třiceti a čtyřiceti. Všichni už na sebe stihli upozornit. Poznejte novou filmovou generaci
foto: Nguyen Phuong Thao

Když se mezi českými filmovými producenty a distributory začnete ptát na největší režijní naděje, uslyšíte nejčastěji těchto šest jmen: Andy Fehu, Adam Hobzik, Martin Kopp, Adam Martinec, Pavel Soukup, a Damián Vondrášek. Ti všichni by prý tuzemský film mohli kýženě nakopnout. Mimo jiné i proto, že k němu mají zdravě realistický vztah.

Na rozdíl od většiny svých předchůdců, často pravověrných absolventů FAMU, pro něž plátno představuje svatý grál a celovečerní film jediný formát hodný jejich talentu, tihle se za svými sny nezdráhají vydávat vedlejšími uličkami. Takovými, kvůli nimž by je ještě před pár lety jejich profesoři když ne přímo pokárali, tak alespoň přehlíželi.

Regulérní celovečerní film mají na kontě tři z nich, skoro všichni ovšem natočili úspěšný webový seriál, jeden pro Česko dokonce vybojoval historicky prvního „televizního Oscara“, prestižní zahraniční Cenu Emmy (seriál #martyisdead Pavla Soukupa).

Většina se také shoduje, že právě zkušenost s webovým prostředím významně ovlivnila, ne-li přímo formovala jejich přístup k tvorbě.

Odvážní a nekompromisní

Producenti mluví rovnou o celé nové generaci mladých filmařů, pro něž je právě kontakt s webovými formáty určující možná víc než klasické vzdělání získané na akademické půdě. Ostatně zdaleka ne všichni ho mají a i ti, kteří ano, prošli často ještě dalšími školami (Fehu, Hobzik, Martinec) nebo vystudovali rovnou instituci nefilmovou (Soukup je úspěšný absolvent UMPRUM).

Premium

Přečtěte si článek s předplatným Premium Plus

Získejte neomezený přístup na devět různých služeb včetně Reflex.czMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.