Video placeholde
Slavnostní zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
Slavnostní zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
Slavnostní zahájení 55. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech
Sir Michael Caine
20
Fotogalerie

Michael Caine v rozhovoru pro Reflex: Nikdy jsem se nebál o svou reputaci. Nevěděl jsem, že nějakou mám!

Legendární herec Michael Caine (88), majitel dvou Oscarů, nositel šlechtického titulu Sir a čerstvý držitel Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, mluví s nadhledem a pointuje každou odpověď. Nemusí přemýšlet, co chce říct, pořád mu to pálí. Taky si může dovolit prezentovat svoje názory bez korekcí a nahlas. Ve Varech uvedl svůj nový film Bestsellery režisérky Liny Roesslerové, kde hraje mrzutého spisovatele; poslechněte si krátkou ukázku z našeho rozhovoru pro Reflex.  

Co je pro vás víc? Mít Oscary, nebo titul Sir, kterým vás britská královna Alžběta II. v roce 2000 povýšila do šlechtického stavu?

Rozhodně fakt, že jsem byl pasován královnou. To můžete zažít jenom jednou, zatímco Oscary mám dva. Jsem na to pyšný, mám naši královnu hrozně rád. Jak tak na moje rameno pokládala ten meč, povídá: „Zdá se mi, že to, co děláte, už děláte velmi dlouho, Sire Michaeli!“ To bylo poprvé v životě, kdy mi někdo řekl „Sire“! Hned mě v duchu napadlo, že odpovím otázkou: „Ale to Vy taky, ne?“ Jenže jsem si uvědomil, že bych to radši neměl říkat - nebo mi třeba ten šlechtický titul zase vezme… Je to královna!

Pracujete dlouho a hodně, víte přesně, kolik filmů máte ve své filmografii?

Natočil jsem přesně 151 filmů. Nikdy jsem nic neodmítl a ze svého seznamu nezapomněl ani na jeden. Chtěl jsem pracovat, pracovat, pracovat! Nebál jsem se, že mi to poničí reputaci, ani jsem si nebyl vědom, že bych snad nějakou měl. První film, který mi otevřel cestu do Spojených států, Alfie, byl nominován na Oscara. Sice jsem Oscara nevyhrál, ale přesto jsem si řekl, že si nemusím dělat starosti, že nominace taky není špatná. Pak mě nominovali ještě šestkrát, takže jsem sám sebe přesvědčil, že jsem v pohodě. Práce je práce, nedělám mezi ní rozdíly, a to je taky moje jediná rada pro mladé herce: pokračujte, nečekejte na svoji roli snů, jděte do toho - protože jinak se ztratíte.

Titulní rozhovor Veroniky Bednářové se Sirem Michalem Cainem vychází v tištěném Reflexu č. 34 ve čtvrtek 26. srpna.

Reflex 34/2021