Sir Michael Caine

Sir Michael Caine Zdroj: KVIFF

Vary 2021: Přijíždí geniální herec Sir Michael Caine, dvojnásobný držitel Oscara!

Hostem 55. ročníku MFF Karlovy Vary, který se koná od 20. do 28. srpna, bude britský držitel dvou Oscarů, Evropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, SIR MICHAEL CAINE. V rámci slavnostního zahájení festivalu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Šedesát let herecké kariéry, více než stovka rolí napříč filmovými a televizními žánry.

Bohatost jeho filmografie je důkazem mimořádné herecké rozmanitosti, schopnosti vcítit se do postav, které ztvárňuje. Ať jde o hrdiny dramatických příběhů, například Muž, který chtěl být králem (1975) nebo Tichý hlas (1998), komedií jako je třeba Slečna Drsňák (2000), i akčních snímků, mezi něž patří „batmanovská“ trilogie Christophera Nolana (2005-2012), nebo akční špiónská parodie Kingsman: Tajná služba (2014).

Když v roce 1987 získal prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Woodyho Allena Hana a její sestry, proměnil tím již čtvrtou nominaci na Cenu Akademie (předchozí získal za filmy Alfie, Slídil a Rita). V roce 2000 byl Oscarem oceněn podruhé, tentokráte za úlohu v adaptaci literárního bestselleru Johna Irvinga Pravidla moštárny. Na Oscara byl nominován také v roce 2003 za hlavní roli v dramatu podle novely Grahama Greena Tichý Američan.

Filmové verze mysteriózního dramatu Slídil mu přinesly zajímavou příležitost. V roce 1972 v původní adaptaci známé divadelní hry vytvořil v režii Josepha L. Mankiewicze roli milence manželky úspěšného spisovatele a za svůj výkon byl nominován jak na zmíněného Oscara, tak na Zlatý Globus. V roce 2007 se pak v remaku pod režií Kennetha Branagha sám objevuje v úloze cynického literáta.

Michel Caine je rovněž držitelem tří Zlatých Globů a dalších osmi nominací na tuto cenu. Všem postavám, které hraje, propůjčuje potřebnou empatii, nadhled, stejně jako základní hereckou devizu, jíž je požadavek, aby herec byl ve službě roli, a nikoliv naopak.

Jedinečným důkazem jeho vybroušeného hereckého projevu je úloha v hořké bilanční komedii Mládí (Youth, 2015) režiséra Paola Sorrentina. Za ztvárnění slavného hudebního skladatele, který tváří v tvář osudu bilancuje vlastní životní prohry, byl Michael Caine oceněn Evropskou filmovou cenou pro nejlepšího herce. Současně obdržel také čestnou cenu EFA za celoživotní dílo. Snímek byl s velkým ohlasem promítán také na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získal Cenu diváků deníku Právo, a na podzim roku 2015 se stal prvním titulem labelu KVIFF Distribution.

Michael Caine získal v roce 1992 Řád britského impéria, v roce 2000 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu.

Na MFF Karlovy Vary Sir Michael Caine osobně uvede komediální drama Best Sellers (2021), celovečerní režijní debut režisérky Liny Roesslerové, v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné.