nahoru

Vary 2021: Přijíždí geniální herec Sir Michael Caine, dvojnásobný držitel Oscara!

red 10. srpna 2021 • 11:20
Sir Michael Caine
Sir Michael Caine
• foto: 
KVIFF

Hostem 55. ročníku MFF Karlovy Vary, který se koná od 20. do 28. srpna, bude britský držitel dvou Oscarů, Evropské filmové ceny a více než čtyřiceti dalších ocenění, SIR MICHAEL CAINE. V rámci slavnostního zahájení festivalu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii.

Šedesát let herecké kariéry, více než stovka rolí napříč filmovými a televizními žánry.

Bohatost jeho filmografie je důkazem mimořádné herecké rozmanitosti, schopnosti vcítit se do postav, které ztvárňuje. Ať jde o hrdiny dramatických příběhů, například Muž, který chtěl být králem (1975) nebo Tichý hlas (1998), komedií jako je třeba Slečna Drsňák (2000), i akčních snímků, mezi něž patří „batmanovská“ trilogie Christophera Nolana (2005-2012), nebo akční špiónská parodie Kingsman: Tajná služba (2014).

Když v roce 1987 získal prvního Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve filmu Woodyho Allena Hana a její sestry, proměnil tím již čtvrtou nominaci na Cenu Akademie (předchozí získal za filmy Alfie, Slídil a Rita). V roce 2000 byl Oscarem oceněn podruhé, tentokráte za úlohu v adaptaci literárního bestselleru Johna Irvinga Pravidla moštárny. Na Oscara byl nominován také v roce 2003 za hlavní roli v dramatu podle novely Grahama Greena Tichý Američan.

Filmové verze mysteriózního dramatu Slídil mu přinesly zajímavou příležitost. V roce 1972 v původní adaptaci známé divadelní hry vytvořil v režii Josepha L. Mankiewicze roli milence manželky úspěšného spisovatele a za svůj výkon byl nominován jak na zmíněného Oscara, tak na Zlatý Globus. V roce 2007 se pak v remaku pod režií Kennetha Branagha sám objevuje v úloze cynického literáta.

Michel Caine je rovněž držitelem tří Zlatých Globů a dalších osmi nominací na tuto cenu. Všem postavám, které hraje, propůjčuje potřebnou empatii, nadhled, stejně jako základní hereckou devizu, jíž je požadavek, aby herec byl ve službě roli, a nikoliv naopak.

Jedinečným důkazem jeho vybroušeného hereckého projevu je úloha v hořké bilanční komedii Mládí (Youth, 2015) režiséra Paola Sorrentina. Za ztvárnění slavného hudebního skladatele, který tváří v tvář osudu bilancuje vlastní životní prohry, byl Michael Caine oceněn Evropskou filmovou cenou pro nejlepšího herce. Současně obdržel také čestnou cenu EFA za celoživotní dílo. Snímek byl s velkým ohlasem promítán také na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde získal Cenu diváků deníku Právo, a na podzim roku 2015 se stal prvním titulem labelu KVIFF Distribution.

Michael Caine získal v roce 1992 Řád britského impéria, v roce 2000 byl královnou Alžbětou II. povýšen do rytířského stavu.

Na MFF Karlovy Vary Sir Michael Caine osobně uvede komediální drama Best Sellers (2021), celovečerní režijní debut režisérky Liny Roesslerové, v němž ztvárnil mrzutého stárnoucího spisovatele, který se vydává na poslední literární turné.

redMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2022

Historie Ubytování během festivalu

Vstupenky a passy

 

56. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se koná od 1. do 9. července 2022. Přinášíme pro vás informace o filmech, premiérách, celebritách i užitečné rady a tipy, jak si festival co nejvíc užít.


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.