nahoru

Chcete cenné papíry Kofoly? Společnost vstoupí na burzu, akcie bude za 650 korun

ref, ČTK 20. listopadu 2015 • 11:08
Láhev Kofoly z roku 1960
Láhev Kofoly z roku 1960
• foto: 
ČTK/Švancara Petr

Dlouhá historická cesta od symbolu komunistické konzumní společnosti až po vstup na burzu se završí 2. prosince. Společnost Kofola bude veřejně obchodovatelnou. Je to důležitý okamžik nejen českého byznysu a ekonomiky, ale zároveň jakýsi ukazatel vývoje české spotřební kultury. Firma, která v posledních letech expandovala do zahraničí a přestěhovala své sídlo z Polska do Ostravy, je natolik sebevědomá, že se nabídne investorům pražské a varšavské burzy. 

Cenové rozpětí bude od 500 do 650 korun za akcii.

"Nyní nás čeká velká informační kampaň, kde bychom rádi široké veřejnosti a institucionálním investorům vysvětlili, proč stojí za to podílet se na našem růstu," uvedl finanční ředitel skupiny Kofola Daniel Buryš.

Akcie je možné objednat u České spořitelny nebo u jiného obchodníka s cennými papíry od 20. listopadu do 1. prosince.

Primární úpis akcií se uskuteční v Praze, následně Kofola požádá o duální listing akcií ve Varšavě. Tam by se s akciemi Kofoly mělo začít obchodovat 9. prosince. O žádném dalším trhu společnost neuvažuje.

Nabídka akcií se bude skládat z veřejné nabídky v Česku, Polsku a na Slovensku. Celkově se bude skládat z až 275.000 nově vydaných akcií a až 825.000 existujících akcií nabídnutých k prodeji jedním ze současných akcionářů, společností CED Group (Enteprise Investors).

Vzhledem k silnému zájmu investorů se množství nabídnutých akcií může navýšit o dalších 1,075 milionu existujících akcií v závislosti na prodejní ceně. Celkový počet akcií by se tak mohl dostat až na 2,175 milionu.

Kofola by měla patřit do desítky největších společností obchodovaných na pražské burze, její zastoupení v indexu by se mělo blížit dvěma procentům.

Společnost již dříve deklarovala, že chce vyplácet na dividendách 30 procent čistého zisku.

Kofola letos své sídlo přestěhovala z Polska do České republiky, do Ostravy. V říjnu oznámila, že společnost Kofola ČeskoSlovensko navýší svůj základní kapitál ze současných dvou milionů korun na 2,2 miliardy korun. Má se tak stát vydáním 22 milionů nových akcií, přičemž každá bude mít nominální hodnotu 100 korun.

Skupině Kofola letos vzrostl za tři čtvrtletí prodej meziročně o 16,3 procenta na 5,56 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek skupiny. Ta má osm výrobních závodů, působí v Polsku, ČR, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku.

Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Většinovým vlastníkem Kofoly je společnost KSM Investment, která patří rodině Samarasů, jež značku Kofola po roce 1990 oživila.

ref, ČTK


Klíčová slova: Kofola, burzaDiskuse ke článku