nahoru

Janeček má smůlu. Po odstoupení Středuly z voleb zaujme jeho místo náhradnice Bobošíková

Dominik Landsman 11. ledna 2023 • 18:30
Janeček má smůlu. Po odstoupení Středuly z voleb zaujme jeho místo náhradnice Bobošíková
foto: Nguyen Phuong Thao / Reflex

Odborář a bývalý kandidát na prezidenta Josef Středula nezvládl debatu kandidátů na prezidenta v České televizi natolik, že na jejím konci ohlásil, že ze souboje o Hrad odstupuje. Josef Středula podle odborníků špatně pochopil účel debaty.

„Středula se nejspíš domníval, že na konci debaty bude některý z diskutérů vyřazen z prezidentské volby. Nejspíš si myslel, že to je vyřazovací diskuse, a jelikož cítil, že nepodal kvalitní výkon a že mu hrozilo vyřazení, vyřadil se sám,“ domnívá se Michal Vízek, odborník na televizní marketing.

Ať už Středula odstoupil proto, že nezvládl televizní debatu, anebo si prostě jenom chtěl zkusit, jaké to je, pár dnů před volbami odstoupit, není podstatné. Důležité je, že se na kandidátce uvolnilo jedno místo.

O uvolněné místo projevil zájem Karel Janeček, který díky tomu dokonce na pár okamžiků opustil Metaverse.

„Přicházím z Metaverse, abych se ucházel o uvolněné místo v prezidentské volbě. Věřím, že pan Středula odstoupil, aby nezabíral místo vizionářům, jako jsem já. Já rozhodně pana Středulu nezklamu. Funkci prezidenta budu vykonávat zodpovědně ve prospěch občanů a budoucnosti České republiky. Lidé na mě budou hrdí, stejně jako jsem na sebe hrdý já,“ nadšeně poskakoval Karel Janeček, který na nic nečekal a spěchal do Poslanecké sněmovny.

„Slibuji věrnost České republice, slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákon. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle nejlepšího vědomí a svědomí,“ složil Karel Janeček v Poslanecké sněmovně před zaskočenými a překvapenými poslanci prezidentský slib.

„Děkujeme, Karle, jste šikovný,“ pohladil Karla Janečka po hlavě premiér Fiala a spolu s několika poslanci jej diskrétně vyvedli ze sněmovny.

Přemotivovaný Karel Janeček, který se domníval, že uvolněné místo po Středulovi pro něho automaticky znamená, že se stane prezidentem, protože si to tak spočítal v trojčlence, má ale smůlu. Podle pravidel totiž za odstoupeného kandidáta na prezidenta nastupuje první náhradník a tím není nikdo jiný než Jana Bobošíková.

„Paní Bobošíková k letošní volbě přistoupila jinak. Netlačila se tolik dopředu. Nesbírala podpisy ani se neplazila před senátory a poslanci, aby ji do boje o hrad nominovali. Ona to celé sledovala z povzdálí. Přihlásila se jako náhradnice a čekala. No a teď se jí to vyplatilo. Na poslední chvíli vlétne do voleb jako uragán a jako vždy bude poslední,“ vysvětluje Adam Molnár, stálý člen volebního štábu Jany Bobošíkové.

Odstoupení Středuly a jeho náhrada za Bobošíkovou je takhle těsně před volbami docela problém, protože už jsou vytištěné a rozeslané volební lístky.

Jana Bobošíková ale má neustále natištěné své volební lístky ve svých skladech, takže na své vlastní náklady zařídí distribuci svých lístků alespoň do hlasovacích místností.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Blížící se prezidentské volby jsou však skutečností.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik LandsmanPrezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.