nahoru

Vládu překvapilo, že do hospod někdo chodí. Zkrátí otevírací dobu do osmi. Když to nepomůže, zavře se už v pět

Dominik Landsman 8. prosince 2020 • 14:00
Vládu překvapilo, že do hospod někdo chodí. Zkrátí otevírací dobu do osmi. Když to nepomůže, zavře se už v pět
foto: Blesk:TONDA TRAN

Již několik dní po sobě je Index rizika PES ve čtvrtém stupni, což znamená, že vláda musí něco dělat. Jako první na ránu přišly restaurace, které musí od středy zavírat už v osm večer.

„Když jsme připravovali Protiepidemický systém PES mysleli jsme na všechno.  Bohužel i tak jsme trestuhodně opomenuli fakt, že když otevřeme hospody, budou tam chodit lidi, což my nechceme a nepotřebujeme. My potřebujeme lidi udržet od sebe a ne aby se nám scházeli v restauracích,“ přiznal ministr Blatný omyl při sestavování protiepidemického systému PES.

„Bohužel se nám index přehoupnul do čtvrtého stupně a my s tím musíme něco dělat. Naši specialisté nás upozornili, že jakmile otevřeli hospody, začali tam chodit lidi. Tak kde to jsme? To si nikdo neuvědomuje závažnost situace. My jsme hospody otevírali, aby měli provozovatelé co dělat a ne, aby tam chodili lidi na jídlo a alkohol. Tohle beru jako kudlu do zad od nezodpovědných občanů,“ rozčiloval se na tiskové konferenci premiér Andrej Babiš, který tvrdil, že je zklamán z lidí, kteří neberou ohledy na ostatní a jdou si do hospody na pivo.

„Díky těmto nezodpovědným lidem, kteří nám chodí do restaurací tak musíme chtě nechtě tyto provozovny opět nějak omezit. Jako jedno z těch mírnějších opatření jsme zvolili zkrácení provozní doby do osmy hodin večer.  Osobně si projdu namátkou nějaké restaurace a jestli tam i po osmé načapám nějaké strávníky, budu vážně uvažovat, že otevírací dobu ještě zkrátíme,“ pohrozil premiér.

„Bohužel se musím přiznat, že jsem měl přes víkend v baru hosty. Hlavně večer. Vím, že jsem pochybil a že ponesu následky. Vím ale i o jiných podnicích, kde se rovněž nacházeli zákazníci. I ti nesou určitou vinu. Samozřejmě, že nejvíce vinni jsou samotní zákazníci, kteří nedbají obezřetnosti a vůbec nemyslí na druhé a klidně si jdou do otevřeného baru na drink. Svým způsobem jsme tomu ale my provozovatelé restauračních zařízeních mohli zabránit tím, že jsme měli hosty okamžitě vyhodit s tím, že sice máme otevřeno, ale chceme mít prázdnou hospodu,“ sypal si popel na hlavu pan Vlasák, provozovatel baru v Brně, který se dušuje, že nyní již do svého baru nikoho nepustí.

Jsou ale i tací provozovatelé, kteří nedbají na veřejné blaho a do svých podniků vpouští zákazníky, aniž by si z toho dělali těžkou hlavu.

„Je mi to jedno. Už melu z posledního.  Musel jsem prodat auto, abych měl na nájem. Do práce tak chodím pěšky deset kilometrů. Já ty zákazníky potřebuju. Nemůžu si dovolit otevřít a nikoho sem nepustit,“ vysvětlil provozovatel hospody v Olomouci, který si ze strachu před hněvem kolegů nepřál být jmenován.

Jestli „zavíračka“ hospod v osm hodin přiměje lidi do hospod nechodit, nebo hamižní provozovatelé budou do svých podniků pouštět lidi i nadále, to ukáže teprve čas.

Po zjištění, že do hospod chodí lidi, vláda rozjíždí masivní šetření, aby se zjistilo, jestli do škol chodí žáci. Pokud se ukáže, že ano, bude se to muset opět řešit nějakými restrikcemi. 

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale je, že vláda šlape na brzdu.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik Landsman


Klíčová slova: hospoda, politika, koronavirus, lockdownDiskuse ke článku