nahoru

Miloš Zeman chtěl po šéfovi BIS jména ruských agentů. Ten mu dal obálku s jeho jménem

Dominik Landsman 3. prosince 2020 • 18:30
Miloš Zeman chtěl po šéfovi BIS jména ruských agentů. Ten mu dal obálku s jeho jménem
foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman, který se ve volném čase zabývá vzbuzením se ráno živý a neumřít minimálně do večeře, požadoval po Bezpečnostní informační službě (BIS) seznam jmen ruských agentů na našem území, aby s tímto seznamem mohl nakládat podle svého uvážení a přiložit jej posléze ke zvacímu dopisu, který vždy na konci roku posílá do Moskvy.

Ačkoliv BIS nebylo povinno požadavkům pana Prezidenta dostát, přesto odeslalo obálku se jmény ruských agentů.  

„Mohu potvrdit, že pan prezident dostal od BIS obálku se jmény třech ruských agentů. Konkrétně se jedná o Miloše Zemana, Vratislava Mynáře a Martina Nejedlého,“ potvrdil Roman Zach, tiskový mluvčí BIS.

„Nevím, jak to máme chápat. Je to zcela cílená provokace. Pan prezident rozhodně není ruským agentem, což mohu potvrdit já osobně. Opět se ukazuje, že BIS jsou čučkaři a nekompetentní amatéři,“ rozčílil se mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteru.

K zařazení na seznam ruských agentů se vyjádřil rovněž i Martin Nejedlý, který plní na Hradě funkci úředníka bez portfeje i pracovní smlouvy.

„Je to samozřejmě nesmysl. Já nejsem žádný ruský agent. Jenom to, že se stýkám s ruskými agenty, předávám jim dokumenty a manipuluju se Zemanem, aby dělal to, co chce Rusko neznamená, že jsem ruský agent,“ postěžoval si Martin Nejedlý.

O něco smířenější byl Vratislav Mynář, který díky tomu, že figuruje na seznamu ruských agentů konečně získal bezpečnostní prověrku. Sice jde o ruskou bezpečnostní prověrku, nicméně na pražském Hradě je ruská bezpečnostní prověrka více ceněná než ta česká.

Miloš Zeman se s uvedením svého jména na seznamu ruských agentů však smířit nehodlá. V této souvislosti se již sešel s premiérem Andrejem Babišem.  

„Pan prezident se sešel s panem premiérem, aby se poradil o tom, jak se může vymezit vůči tomu, že je uveden v seznamu ruských agentů. Pan premiér má velké zkušenosti s tím, že je veden v seznamech a co je hlavní, tak je zběhlý v popírání toho, že je uveden v seznamech. Proto pan prezident na zkušenosti a doporučení pana premiéra v tomto ohledu velmi dá.

Pan premiér Babiš panu prezidentovi doporučil několik právních kliček a hlavně trpělivost v popírání. Rovněž panu prezidentovi nabídl, že mu k této příležitosti může propůjčit krátkodobě Marka Prchala, který si poradí takřka se vším,“ uvedl posléze na tiskové konferenci prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Pokud opravdu Miloš Zeman obdrží na pár dní Marka Prchala, bude skutečnost, že je veden jako ruský agent buď zapomenuta nebo přetavena ve výhodu.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Pravdou ale je, že tajné dokumenty v rukách Miloše Zemana a jeho gardy v patrně v bezpečí opravdu nejsou.

Audioknihy Dominika Landsmana si můžete poslechnout v našem Ikiosku >>>

Dominik Landsman
Diskuse ke článku