nahoru

Vláda schválila zákon, že všechny dodávky z Číny bude vítat delegace s ohňostrojem a konfetami

Dominik Landsman 18. června 2020 • 09:20
Andrej Babiš a Jan Hamáček během příletu letadla s 1,1 milionem respirátorů z Číny (20.3.2020)
Andrej Babiš a Jan Hamáček během příletu letadla s 1,1 milionem respirátorů z Číny (20.3.2020)
• foto: 
Úřad vlády ČR

Bez většího mediálního zájmu vláda Andreje Babiše schválila minulý týden zákon o vděčnosti, podle kterého musí všechny dodávky z Číny nad jednu tunu při příjezdu oficiálně přivítat vládní delegace s ohňostroji a konfetami.

„Musíme si uvědomit, že Čína je velký hráč a my máme být vděční za to, že s námi obchoduje. Z naší strany je to gesto přátelství a oddanosti, na což si Číňané dost potrpí,“ komentoval nový zákon premiér Andrej Babiš. Zákon o vděčnosti nyní putuje k podpisu prezidenta Miloše Zemana, který vzkázal, že už bylo načase.

„Je to jenom formalita, neboť i bez zákona věnujeme dodávkám z Číny nadstandardní péči a řádně je všechny vítáme s patřičnými ovacemi a úklony. Například minulý týden dorazil do Pardubic nákladní vlak plný ochranných pomůcek z Číny. Na místě byl pan Hamáček s několika poslanci a senátory. Před vlakem poklekli, odpálili ohňostroj a do vzduchu se vzneslo pět tisíc holubic. Je to drobnost, která ale dělá přátele. Teď když je toto gesto uzákoněno, se nám nestane, že by nám nějaký náklad unikl a my jsme tam, nedej bože, neposlali alespoň senátora nebo hejtmana,“ dodal Andrej Babiš.

Zatímco vláda zákonem o vděčnosti utužuje jednostranné přátelské vztahy z Čínou, nevládním institucím a firmám se tím dost komplikuje jejich podnikání.

„Z Číny nám v pátek dorazila zásilka šroubků na překladiště v Kolíně, ale my si je nemůžeme vyzvednout, protože jsme nesehnali nějakého kašpara z vlády nebo aspoň Senátu, aby náklad na červeném koberci za mohutného potlesku a hlubokého poklonu přivítal. Výroba stojí a my už čtyři dny ke svému objednanému a zaplacenému zboží nemůžeme,“ postěžoval si Zdeněk Vrána, předseda představenstva firmy Techno-tip, která se zabývá výrobou zemědělské techniky.

Zdeněk Vrána dodal, že ač zákon ještě nebyl podepsán prezidentem, je už nyní právně vymáhán. Ostatně pan Vrána není sám, kdo doplácí na přehnanou servilitu k Číně.

„Na nádraží v Pardubicích máme vlak plný speciálního krmiva pro koně, které jsme si nechali poslat z Číny. Dokud neseženeme váženou delegaci, ohňostroj a holubice, náklad nám nevydají. Podařilo se nám zajistit alespoň primátora města, ale podle ministerstva zahraničí je to málo. Primátor prý může vítat pouze kamiony. Vlaky potom minimálně tři senátoři. Pokud bychom si objednali krmivo letecky, musí dodávku vítat rovnou libovolný ministr v kroji a zpívat u toho hymnu. Jestli českou, nebo čínskou, to nevím. Každopádně bez senátora musíme koně krmit klasickým tuzemským krmivem, které ale neobsahuje přesně ty živiny, které potřebujeme,“ postěžoval si Jaromír Dlouhý, provozovatel litvínovského hřebčína vzácných keňských koní.

Jestli vláda zajistí pro potřeby nevládních institucí dostatek poslanců či ministrů na uvítání nákladů z Číny pro všechny, nebo se bude muset o poslance losovat, zatím není známo.

Divoký kačer je fake news o skutečných událostech, které se sice nestaly, ale mohly by, jakkoliv znějí neuvěřitelně. Skutečností ale například je, že spojení východní diktatury s demokracií Západu by znamenalo konec svobody.

Dominik Landsman
Diskuse ke článku