Norah Jones: Několikanásobná držitelka Grammy se poprvé představí českým fanouškům | Reflex.cz
nahoru

Norah Jones: Několikanásobná držitelka Grammy se poprvé představí českým fanouškům

Antonín Kocábek20. července 2017 • 15:30
Norah Jones
Norah Jones
• foto: 
Colours of Ostrava

Zavedených a podobně slavných interpretů, kteří u nás ještě nikdy nevystoupili, už při čilé aktivitě českých promotérů nezbývá mnoho. Ale křehká americká pia­nistka, i po více než patnácti letech na scéně, dosud svým českým příznivcům koncertní návštěvu dlužila.

Než se vydala na sólovou dráhu, otrkávala se na skladbách slavnějších předchůdců v čele s milovanou Billie Holiday. Tehdy se ještě k jejímu jménu často dodávalo, že je dcerou proslulého sitáristy Raviho Šankara. Když v roce 2002 vyšel debut Come Away with Me, už to nebylo potřeba – z jeho vyzrálosti a invenčního spojení jazzu, popu a špetky country si všichni doslova sedli na zadek. Ne nadarmo se ho následně prodalo skoro třicet miliónů kusů a zpěvačka za něj sklidila osm cen Grammy.

Ani v následujících letech ale nenechala nikoho na pochybách o svých skladatelských, muzikantských i pěveckých schopnostech – vyzkoušela si polohy blíže ke country i k popu a před pěti lety k nahrávání přizvala i nadžánrového producenta Danger Mouse. O otevřenosti i všestrannosti pianistky, jež občas vezme do ruky i kytaru, dobře vypovídaly i další spolupráce: v jejich výčtu se potkávají natolik žánrově vzdálená jména, jakými jsou Herbie Hancock, Billie Joe Armstrong, Outkast, Willie Nel­son nebo Foo Fighters.

Colours of Ostrava: Fesťák do každého počasí
Helena Suchá 14. července 2017 • 16:16

Colours of Ostrava: Fesťák do každého počasí

O to víc mnohé překvapilo, když se loni na své zatím poslední nahrávce Day Breaks vrátila obloukem ke svým kořenům a spojení jazzu s popem. S početnou sestavou hostů, mezi nimiž nechybějí ani hvězdná jména, jakými jsou saxofonista Wayne Shorter či basista John Patitucci, to snad ani nemohlo dopadnout špatně.

Vše o Colours of Ostrava 2017 najdete zde >>>

Právě na tvorbě Norah Jones se dobře ukazuje, jak je komické, když někdo upřednostňuje jen „mladou hudbu“. Čas totiž pracuje spíš pro než proti ní. A jestli současné hvězdy Adele nebo Jamie Cullum mohou někomu děkovat za dobře připravenou cestu, pak je to právě ona. „Motivuje mě už jen fakt, že mě baví a užívám si to, co dělám,“ vysvětlila dvojnásobná matka před rokem v rozhovoru pro deník Inde­pendent. „Proč bych s tím jinak všechny otravovala?“

Norah Jones můžete na Colours of Ostrava vidět ve čtvrtek 30. července ve 21:15 na Česká spořitelna stage.

Diskusní scéna Reflexu na letošních Colours of Ostrava bude opět třeskutá a přivezeme i…
5 věcí, které nejspíš neznáte, ale máte jedinečnou šanci poznat na letošních Colours

Antonín KocábekColours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Steigerwald: Aféra Čapí hnízdo nekončí!
PREMIUM X Zelený Raoul: Soudruzi mají velký problém. KSČM se musí vrátit ke svým kořenům!
PREMIUM X Inženýrem za výzkum obrany před UFO: Kritická reportáž v Reflexu jako odrazový můstek ezoúspěchu
PREMIUM X Bohumil Pečinka: V Česku nastal prokurátorský puč číslo 2
PREMIUM X Konspirační teorie realitou: Projekt MKUltra a vládní pokusy na lidech

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější