nahoru

Do vany k sousedům: Troje báječné lázně nedaleko českých hranic

Kateřina Kadlecová 11. října 2019 • 12:00
Do vany k sousedům: Troje báječné lázně nedaleko českých hranic
foto: Alpentherme Gastein

Přichází podzim, je čas ulevit tělu po náročném cyklistickém, turistickém i pracovním létě. Vyrazte za tímto účelem na prodloužený víkend nebo na týden do jedné z našich sousedních zemí. Do vyhlášených koupelí bezkonkurenční evropské lázeňské metropole Budapešti, do hotelu Gellért nebo do stopramenných lázní Széchenyi, je cesta dlouhá – vy ovšem ušetříte koruny i kilometry, protože zajedete k bratrům Slovákům, do Polska a Salcburska.

Živá voda Bad Hofgasteinu

Lyžařské a wellness centrum Sankt Johann im Pongau v salcburském Gasteinském údolí nejspíš dobře známe ze zimních dovolených v oblasti Ski amadé; leží jen tři a půl hodiny jízdy autem od Českých Budějovic. Možná však nevíte, že kousíček od Sankt Johannu čeká na naše unavená těla 36 000 metrů čtverečních laskavé péče – v lázeňském městysu Bad Hofgastein, v komplexu Alpentherme. Čtyři oddělené vodní světy: rodinný, relaxační, saunový a vyhrazený poze ženám. Finské sauny, páry, chladivá venkovní jezírka s luxusním výhledem na alpské vrcholky, termální bazény…

Doporučuju nevynechat takzvanou gasteinskou kúru, při níž se využívá voda z místního radonem obohaceného pramene, blahodárného pro pacienty s respiračními potížemi, obtížemi s pohybovým aparátem, se slabým imunitním systémem a problematickou pletí. Tato živá voda slibuje „obnovit přirozený rytmus vašeho nervového systému, stimulovat metabolickou činnost a obnovit buňky“. Tady zjistíte víc o cenách procedur včetně těch kosmetických a masážních, případně i o ubytování a o kulinářských orgiích, jimiž je Rakousko vyhlášené.

Rajské Rajecké Teplice

Jen hodinku jízdy od česko-slovenských hranic najdete ráj na zemi, známý všem Čechům díky místní minerálce Rajec. V Rajeckých Teplicích, výborně dostupných i vlakem nebo autobusem, je krásně a lacino (a to i když nevyužijete právě probíhající kampaně slevových agregátorů). Zdejší balneoterapeutické Afroditiny lázně se svými bahenními zábaly a skotskými střiky můžou kvalitou procedur a opulencí antických interiérů i exteriérů směle konkurovat vyhlášeným maďarským lázním. Zřídla tu mají teplotu kolem 38 stupňů Celsia a doporučují se typicky lidem trpícím na choroby nervového ústrojí nebo pohybového aparátu či s různými problémy souvisejícími s přepracováním.

Rajecká dolina s nádhernou přírodou a spoustou turistických, často naučných stezek nabízí procházky lány medvědího česneku cestou na vápencový vrchol Kľak, lesy aktuálně plnými hub i po horských vrcholcích přilehlých Strážovských vrchů a Malé Fatry, takže lázeňskému hostu příjemně vytráví. Žízeň zažene v místních hospodách hurbanovským Zlatým Bažantem, k chuti mu přijde pizza i zmrzlina – výtečná je ta z Gelata v parku, kousek od barevné fasády hotelu Encian, i ta z hotelu Diplomat.

Polská solná katedrála

Krakov i Varšava jsou plné dobrých lázní, přesto si neobvyklé polské balneo užijeme jinde. Solný důl Wieliczka byl v nepřetržitém provozu od 13. až do počátku 21. století, kdy byla z důvodu vysokých nákladů těžba soli ukončena, ovšem už před čtyřiceti lety ho zapsali na Seznam světového dědictví UNESCO. Pod zemí tu funguje lázeňský komplex, jehož hosté mohou těžit z blahodárného solného mikroklimatu. Užijete si aerobní cvičení, masáž nebo kurz správného dýchání v solných komorách 40–135 metrů pod zemí a pak vyražte do přilehlého Krakova.

Pokud tedy ovšem nepřespáváte tady ve Wieliczce, hluboko pod zemí, v jednom ze stylových dřevěných boxíků. Což je údajně jedinečný zážitek, ale klaustrofobikům si raději dovolujeme doporučit blízký hotel Grand Sal, kde se mohou „doléčit“ v sauně nebo vířivce se slanou koupelí.
Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.