Je vám horko? Podívejte se do nejchladnějšího místa v Česku | Reflex.cz
nahoru

Je vám horko? Podívejte se do nejchladnějšího místa v Česku

Tereza Stonišová25. července 2018 • 17:20
Je vám horko? Podívejte se do nejchladnějšího místa v Česku
foto: Tereza Stonišová

Na cestě mezi šumavskou Horskou Kvildou, malebnou vesnicí ve vrcholových částech Šumavy, a známější Kvildou, se nachází nenápadná odbočka a parkoviště. Z parkoviště vede cesta směrem k Jezerní slati, místu, kde je průměrná roční teplota jen jeden stupeň nad nulou. Místo je citlivé i unikátní, a především nejchladnější v České republice.

I v letních měsících je znát, že má toto místo jiné klima než jeho okolí. I při teplotách nad 20 stupňů se tady teploty nevyšplhají nad 15 stupňů. Jezerní slať je rozlehlé rašeliniště, vedené jako přírodní památka, kde kromě rozmanité fauny a flóry najdeme také chlad a vítr. Název slať pochází z dob, kdy v místě bylo kromě rašeliniště také jezero. Na Šumavě je známá také Tříjezerní slať, ale toto místo teplotními rekordy neoplývá.

Rašeliniště a nedaleký zalesněný šumavský vrchol Antýgl lze pozorovat z nedaleké rozhledny, která byla vybudována podél dřevěné stezky pro turisty. Z rozhledny je vidět celá slať jako na dlani. Rašeliny jsou bohaté na různé vysokohorské, chladumilné rostliny, ale také živočichy. Typické jsou například kleče (jichž je ale v jiných částech Šumavy více – vlivem těžby, která naštěstí od 30. let ustala), ale také brusinky, borůvky či různé druhy smrků.

OPod Tubes House: Bydlení v rouře jako odpověď na bytovou krizi v Hongkongu
 

Místo je obzvláště citlivé na pohyb a zásahy člověka. V minulosti bohužel na unikátnost Jezerní slati nebyl brán dostatečný ohled, v místě se hojně těžilo a rašeliniště se odvodňovala, aby se do míst lépe dostal člověk. I proto je část oblast chudší na zmiňované kleče. Některé unikáty však zůstaly a patří vůbec k nejvzácnějším druhům ve střední Evropě – například smrk či bříza zakrslá, která roste jen do výšky zhruba půl metru, se řadí mezi evropské rarity.

Na Jezerní slati pravidelně padají teplotní rekordy. Například během chladnějšího začátku letošního července, kdy teplotní minima hlásily například i chladné Krkonoše, bylo na Jezerní slati – 3,8 stupňů. V lednu, únoru i březnu padaly na Jezerní slati teplotní rekordy – meteorologové v tomto místě pravidelně naměřují teploty pod 20 stupňů bodu mrazu. Upozorňují však, že se tato teplota zvyšuje. Před 13 lety naměřili na Jezerní slati i -36,9 stupňů, letošní „rekody“ se pohybují okolo –20 a –26 stupňů Celsia.

Američanka byla týden uvízlá v havarovaném autě, zachránila ji hadice chladiče
Cestovatelka Viktorka Hlaváčková: Znám jen směr, kudy potřebuju jít
Zuzana Šprinclová 25. června 2018 • 13:55

Cestovatelka Viktorka Hlaváčková: Znám jen směr, kudy potřebuju jítKlíčová slova: Česko, počasí, šumava


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!
PREMIUM X JXD: Tachyonová komora funguje! Kouřím o cigaretu méně!
PREMIUM X Jako kůl v plotě: Vystoupení, které vstoupilo do dějin české politiky. Znamenalo začátek konce komunismu

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější