nahoru
Premium Cestování

Protektorát jako hlavní turistická destinace: „Příjemné cestování“ a Heil Hitler

Viliam Buchert 30. června 2022 • 06:15
Protektorát jako hlavní turistická destinace: „Příjemné cestování“ a Heil Hitler
foto: Archív autora

V letech 1940 a 1941 se německá nacistická moc a její čeští kolaboranti snažili Evropě vnutit představu, že naše okupované území je skvělým místem pro výlety a dovolenou. Protektorátní dráhy Čech a Moravy (Protektoratsbahnen Böhmen und Mähren) k tomu vydaly i několik – a uznejme, že poměrně zdařilých – turistických průvodců. Co v nich bylo?

„Spanilá země ve své kráse mlčí, není-li jejím hlasem vítr, zpěv drobných ptáků a šumění tekoucí vody. Cizinec, jehož obličejem rychle přebíhají stíny telegrafních tyčí, vyklání se z okna a zaclání si oči. Země se usmívá, a oddychujíc voní, zatím co my, věčně spěchajíce, máme jediný sen: býti poutníky, kteří unaveni usednou v kořenech lípy, jejíž květy jsou plny včel, a čekati, až se včely promění v hvězdy. Neboť v takových chvílích, které ne zcela právem žádají pro sebe jen básníci, jsme nejblíže krajině a zemi, splýváme s ní tak jako při soumraku boží muka, strom u cesty a balvan v trávě.“

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.