Jiří Hrzán: Život kaskadéra, rebela a skvělého herce ukončila předčasná symbolická smrt | Reflex.cz
nahoru

Jiří Hrzán: Život kaskadéra, rebela a skvělého herce ukončila předčasná symbolická smrt

Veronika Bednářová24. září 2019 • 14:40
Jiří Hrzán: Život kaskadéra, rebela a skvělého herce ukončila předčasná symbolická smrt
foto: archiv Blesku a Karel Kouba

"Neumím si sám sebe představit jako ctihodného dědečka s dlouhými vousy pokuřujícího dýmku na zápraží svého domku," napsal herec, rebel a kaskadér Jiří Hrzán (30. března 1939 - 24. září 1980) pár let před svou tragickou, z dnešního pohledu romantickou smrtí. Spadl, když riskantně šplhal v noci po budově za ženou, kterou zrovna miloval. Bylo mu jedenačtyřicet let. Od jeho smrti dnes uplynulo 39 let.

Na jeho zálibě ve výškách ale nic romantického nebylo, kamarádi i blízcí se o něj často báli. Herec s talentem cirkusového akrobata však nikdy nedospěl natolik, aby s koníčkem přestal.

Šplhal vášnivě po zdech domů, okapových rourách, přecházel po úzkých římsách. Už jako student dělával na jedné ruce stojku na vyšehradských hradbách. Na jednom večírku ho rvali dolů s balkónu ve čtvrtém patře, když vykřikoval, že je jako Fifi Pírko, hrdina stejnojmenného francouzského filmu. Když jsme v roce 1969 vyhráli hokej nad Sověty, vydrápal se hbitě na Václavském náměstí na telefonní budku, skákal na ní a křičel huráááááááááá! V roce 1976 spadl s římsy hotelu v Ostravě a jako zázrakem se mu nic nestalo, až na to, že se ta událost stala záminkou k tomu, aby nepohodlného herce, který se příliš netajil svými postoji, vyhodili z angažmá pražského Činoherního klubu.

Přesto dál miloval výšky. Dál věřil, že dokáže létat.

Být stále mlád

"Raději zemřu mladý. Život je skvělý. Chci si užívat plnými doušky všeho, co nabízí, dokud ještě můžu," přál si výborný herec s dětsky naivní tváří Jiří Hrzán. Dnes by byl dědečkem, měl by tři vnuky. Dcera Tereza má dva syny, prvorozená Barbora jednoho. Pokud platí, že co chlap zanedbá u vlastních dětí, nahradí vnoučatům, měli by se kluci skvěle.

V očích pamětníků však zůstává Jiří Hrzán navždy mladý. Nespoutaný a v soukromí ne zrovna zodpovědný, ale hlavně zdravý a neúnavně činorodý. Ani po vyčerpávajícím hereckém výkonu ho nikdy nic nebolelo, nikdy si na nic nestěžoval. Gracilní a zrovna tak něžný jako výbušný mladík s hřívou kudrnatých vlasů, které mu vlály, když poskakoval. "Jirka a sedmdesátník? Rozhodně by to nebyl břichatý dědek, neměl by vrásky ani šediny. Určitě byste mu neřekli: starý pane, sedněte si!" potvrzovala v roce 2009 jeho nakažlivou auru věčného, bezstarostného mládí první manželka Věra, maminka herečky Barbory Hrzánové.

Vzduchem za nohu

V roce 1962 bylo Věře Šmídové jedenadvacet, Jiřímu Hrzánovi o dva roky víc.

Svět tehdy "uličníkům", tedy studentům DAMU, vojínům AUS (Armádního uměleckého souboru), kteří si zde odbývali vojnu, ležel u nohou. Začínala zlatá šedesátá léta, husákovská normalizace byla daleko, Československo čekala nejdůležitější divadelní dekáda dvacátého století. V kasárnách "sloužila" excelentní sestava: Jiří Kodet, Petr Čepek, Ladislav Mrkvička, Jiří Zahajský, Petr Skoumal, Miloslav Štibich, Ctibor Turba, Petr Kostka, Jiří Krampol. Náčelníkem AUS byl poněkud šílený rusofil Říčka, v jehož kanceláři se muselo dvakrát týdně mluvit rusky a který proslul větou: "Tady se bude dělat umění, i kdybych měl švihnout bičem." I pod tímto bičem však tyto vyhraněné herecké osobnosti nastoupily do ofenzívy.

Premium

Přečtěte si pokračování článku s předplatným Premium

Získejte neomezený přístup již od 1 Kč měsíčně


Klíčová slova: Jiří Hrzán, Causa H, herecNejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější