nahoru
Premium Causy

Ryan Murphy: Lidská játra osmažená na pánvi aneb Strůjce úspěchu seriálu o Jeffreym Dahmerovi

Jan Škoda 7. prosince 2022 • 10:30
Ryan Murphy: Lidská játra osmažená na pánvi aneb Strůjce úspěchu seriálu o Jeffreym Dahmerovi
foto: Profimedia.cz

Není to chrabrá Galadriel v novém Pánovi prstenů nebo zkoušená Diana v páté řadě Koruny, kdo ovládl seriálový podzim. Největší ohlas vyvolal muž, který v jedné z epizod netflixovského seriálu Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera pojídá lidská játra osmahnutá na pánvi. Strůjcem jeho úspěchu je producent Ryan Murphy (56), jenž po seriálech jako Plastická chirurgie s. r. o, Glee nebo American Horror Story představil svůj nejambicióznější projekt. Nebylo to bez kontroverze. Jak přesvědčit mladé diváky, že gay může být i masový vrah Jeffrey Dahmer?

Když před čtyřmi lety Netflix uzavřel s televizním superproducentem Ryanem Murphym dohodu v hodnotě 300 miliónů dolarů s tím, že pro videotéku bude vytvářet a zaštiťovat nový obsah, znělo to jako onen „přestup roku“, který slibuje velké věci.

Ty ale po několika rozpačitých zářezech, k nimž se ještě dostaneme, přišly až letos na podzim, kdy se obří částka zaplacená za štempl kvality začíná konečně vyplácet. Murphy totiž dokonale vybalancoval recept, jakým ukojit aktuální divácké chutě.

To publikum miluje

Desetidílná minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera se už týdny drží v žebříčku nejsledovanějších titulů Netflixu – prý dokonce překonala loňskou Hru na oliheň a stala se druhým vůbec nejsledovanějším seriálovým titulem videotéky po čtvrté řadě Stranger Things. Murphy, jenž několik epizod napsal a režíroval, v něm rekonstruuje řádění stejnojmenného vraha, který své oběti převážně z řad mužů tmavé barvy pleti škrtil, rozřezával, vařil a občas i pojídal; zároveň však pitvá širší sociokulturní pozadí celého případu v Americe osmdesátých let.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.