nahoru

Odcházení aneb Jak se ulejt z párty se ctí

Blanka Solařová 25. ledna 2023 • 16:00
Odcházení aneb Jak se ulejt z párty se ctí
Odcházení aneb Jak se ulejt z párty se ctí
• foto: 
koláž reflex.cz

Ne, nebudu psát o divadelní hře Václava Havla. Zaujalo mě dilema, o kterém vyprávěla kamarádka na párty v nějaké hospodě: „Už jsem byla unavená, chtělo se mi spát, ale nevěděla jsem, jak odejít. Všichni poloožralci mě stále zdržovali slovy: Ještě jedno a netrhej partu. Musela jsem vydržet až do zavíračky a pak mě ještě táhli do nějaké hnusné nonstop putyky.“ „A proč jsi neodešla po irsku?“ zeptala jsem se.

S Iry mám skvělé odcházecí zkušenosti. Po irsku (Irish goodbye nebo Irish exit) se z párty odchází tak, že se bez nějakého rozloučení prostě vypaříte. „Počkej, nemyslíš po anglicku?“ zeptala se. Ano, měla pravdu. Odchod po anglicku je prakticky stejný jako irský. Ironické je, že v americké angličtině se naopak říká odejít po francouzsku, což je identické zmizení beze stopy ze společenské události. V některých zemích se také používá fráze nizozemský odchod. Kamarádce se Irish goodbye zalíbilo natolik, že jej začala používat při každé příležitosti a zdokonalila se do úrovně čistokrevných Irek. „Vezmu si kabelku, rozhlížím se, kde jsou jako záchody, a pak frnk. Většina ochlastů je již natolik pod vlivem, že si mého zmizení vůbec nevšimne. No a když všimne, používám výmluvu, že se mi udělalalo nevolno a potřebovala jsem si „chlapsky odplivnout“. Dlouho jsem zkoumala, zda existuje i nějaký druh českého odcházení, Google však vygeneruje leda exil, emigrace a vyhnanství. Takže odejít z párty po česku asi znamená, že vás z té hospody rovnou vyhodí. No, to by asi odpovídalo. Další zajímavá fakta o irském odchodu: Jste-li přichyceni při pokusu o útěk, zde jsou všeobecně uznávané lživýmluvy:

1. Jste tak strašně opilá, že nechcete náhodou „hodit pastelky“ na drahé přátele.

2. Nenadále zavolal „kámoš s výhodami“.

3. Máte strašnou chuť na pizzu a musíte ji okamžitě koupit a zkonzumovat.

4. Chcete jít spát a bojíte se, že vám kámoši budou opět objednávat panáky tequilly.

5. Všechny kamarády nesnášíte.

Ovšem: Prošly by tyto výmluvy v Česku? Obávám se, že ne. Proto nabízím pár českých důvodů při odhalení vašeho irského odchodu:               

1. Došly vám peníze, ale pokud to za vás někdo zaplatí, klidně zůstanete.

2. Náhlý záchvat slinivky.

3. Někdo tu vypouští plyn a vy si nejste jistá kdo, tak nechcete nikoho urazit.

4. Číšník je váš bývalý milenec a celý večer se vás snaží osahávat.

5. Musíte vyprázdnit kolostomický vak.

Máte-li něco lepšího, dejte mi vědět. Z českých párty se opravdu mizí jen velmi těžko. Proto chodím pít s Irkami.

Blanka Solařová


Klíčová slova: alkohol, party, Irsko, Blondýna v Arábii


Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.