nahoru
Premium Analýza

Co přinesla aféra Feri? Dva pohledy na téma sexuální obtěžování v Česku

Dušan Šrámek, Adéla Knapová 25. června 2021 • 16:50
Co přinesla aféra Feri? Dva pohledy na téma sexuální obtěžování v Česku
foto: Marek Douša

Reflex přináší dva pohledy na vztahy mezi muži a ženami, na hranice sexuálního obtěžování, právní důsledky tlaku neziskovek na novelizaci zákona a svět budoucnosti, kdy flirt bude považován za znásilnění.

Tiché dohody: Překonejme strach a stud z veřejného odsudku

Že se nějaká Ferigate v Česku dřív nebo později přihodí, bylo jasné. Země, kde hipstersky odění mladí právníci ještě i dnes, poté, co se světem prohnal nelítostný hurikán #MeToo, pronášejí pobaveně nahlas: „Ty chodíš s tou prsatou blondýnou?“, o lekci slušnosti přímo žadoní.

Ve své úplně první novinářské práci jsem sexuálnímu obtěžování čelila. Slovníkem dnešní doby: byla jsem obětí sexuálního predátora. Až na to, že jsem se nakonec obětí nestala. Ne že bych byla nějak uvědoměle statečná, naopak: bylo to kdo s koho a já se vzhledem k pocitu, že tak jako tak tahám za kratší konec, rozhodla hrát vabank. Ani pocity nekonečného ponížení a studu (to jsem tehdy v nepopsatelné míře cítila) mě nezastavily.

První zkušenost

Začalo to nenápadně machistickými poznámkami na mou osobu, primárně na něžný vzhled, jež měly být komplimenty. Mně bylo osmnáct a ještě jsem vlastně nic nenapsala, studovala jsem univerzitu a tohle bylo první „psací“ místo v životě. On byl víc než padesátiletý novinářský bard. A kancelář jsme sdíleli spolu.

Slovní ataky se stupňovaly, postupně přicházelo klepání na ramena, držení za zápěstí, sliby, jak ze mě bude špičková reportérka a jak se moje punčocháče budou krásně vyjímat přehozené přes opěrák jeho gauče.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.