Video placeholde

10 nejlepších filmů Bruce Willise: Ikonické role známého tvrďáka, které byste si neměli nechat ujít

Děti a dospívající dnes vyrůstají s Iron Manem, Kapitánem Amerikou nebo Spidermanem, v devadesátých letech měl ale snad každý malý kluk za vzor jiné hrdiny. Svatou akční trojici – Schwarzeneggera, Stallona a právě Bruce Willise. Posledně jmenovaný pán je z těch tří přitom tak nějak obecně pokládán za nejlepšího herce. Kromě akčních stříleček totiž zvládá podat přesvědčivý výkon i v ambicióznějších filmech. Willis si zahrál zhruba ve stovce snímků. Tady je deset těch, kterými se může chlubit nejvíc.

10. Až vyjde měsíc

O čem to je: O pátrání po dvojici zaláskovaných dvanáctiletých dětí, které utečou od rodin a přežívají v divočině. Po jejich stopách se vydává kupa bizarních postaviček v čele se skautským vedoucím, místním šerifem či sociální pracovnicí. Příběh se odehrává v šedesátých letech a natočil ho Wes Anderson, takže čekejte stylové retro.

Willisova role: Kapitán Sharp, dobrácký místní šerif.

Proč se dívat: Ze stejného důvodu, proč se podívat na jakýkoli jiný snímek Wese Andersona. Hravý režisér, jehož díla přetékají nápady a jemným humorem, dal Willisovi příležitost zazářit v netradiční roli šerifa, který se do žádných přehnaných akčních kousků nepouští. Sekundují mu navíc Edward Norton, Tilda Swintonová, Bill Murray nebo Frances McDormandová, takže parádní podívaná plná skvostných hereckých výkonů je zaručená.

9. Looper

O čem to je: V nedaleké budoucnosti pracuje hrstka špičkových a dobře placených zabijáků, tzv. looperů.  Jedním z nich je i Joe, hlavní postava filmu. Loopeři vraždí své oběti, které jsou jim posílány v určený čas a na určené místo z budoucnosti.  Joe pracuje bez zaváhání, dokud se před ním jednoho dne jako jeho oběť neobjeví starší verze jeho samotného.

Willisova role: Joe, a to ve svém starším vydání. Jeho mladé já hraje Joseph Gordon-Levitt.

Proč se dívat: Vrchol Willisovy kariéry představovala bezpochyby devadesátá léta, naopak v poslední době je stále těžší a těžší natrefit na nový snímek, jímž by se Bruce mohl chlubit. Looper je jednou z výjimek. Chytré levné sci-fi, které nepotřebuje opulentní digitální triky, aby svého diváka zaháčkovalo. Režiséru Rianu Johnsonovi byla po tomto filmu svěřena do rukou osmá epizoda Hvězdných válek, což hovoří samo za sebe.

Video placeholde
Looper - trailer • Bontonfilm

8. Armageddon

O čem to je: Lidstvo má problém, míří k němu asteroid o velikosti Texasu. Pravděpodobně tedy brzo přestane existovat. Chytré hlavy z NASA ale vymyslí plán, jak tragické srážce zabránit. K asteroidu pošlou posádku, jež bude mít za úkol zavrtat hluboko pod povrchem jaderné nálože a asteroid odpálit.

Willisova role: Harry S. Stamper, tvrďácký vůdce party naftařů, kteří jsou k asteroidu vysláni.

Proč se dívat: Nenechte se mýlit, Armageddon není zrovna veledílo, které by bořilo historické žebříčky nejlepších filmů (v jakémkoli myslitelném ohledu). Co se mu ovšem nedá upřít, je velká porce akční zábavy a přímo záplava emočního patosu. Můžete s tím nesouhlasit, může se vám to nelíbit, ale co naplat – funguje to.

7. Pátý element

O čem to je: Boj za záchranu planety Země v předaleké budoucnosti spojí bizarní trojlístek hrdinů – postaršího mnicha, bývalého agenta tajné služby a mimozemšťana, co vypadá jako sexy mladá krasavice.

Willisova role: Korben Dallas, bývalý agent tajné služby, toho času taxikář.

Proč se dívat: Byly časy, kdy filmové publikum vidělo ve francouzském režisérovi Lucu Bessonovi obrovský talent a budoucího velkého mistra, srovnatelného třeba s Martinem Scrosesem. Však si to vezměte: Magická hlubina, Brutální Nikita, Leon a právě Pátý element. Ke škodě všech to Pátým elementem skončilo a z Bessona se stal jak mávnutím kouzelného proutku nepříliš zajímavý béčkař. O to zajímavější je ale možná samotný Pátý element, agresivně zábavná a ujetá sci-fi jízda, která nemá srovnání.

6. 12 opic

O čem to je: Z vězně Jamese Colea se tak trochu nedobrovolně stane cestovatel v čase. S příslibem prominutí trestu je odeslán do minulosti, aby zjistil, kdo a proč na sklonku devadesátých let dvacátého století vypustil smrtonosný virus, který zahubil většinu světové populace.

Willisova role: James Cole, hlavní hrdina příběhu.

Proč se dívat: Bývalý člen britské komediální skupiny Monty Python Terry Gilliam byl v polovině devadesátých let na vrcholu tvůrčích sil a společně s Brucem Willisem a Bradem Pittem natočil jednu z nejlepších filmových science fiction všech dob. Filmy o cestování v čase málokdy dávají smysl, protože se ve svém překombinovaném ději často samy ztratí, to ale není případ Dvanácti opic. Věřte tomu.

5. Poslední skaut

O čem to je: Bělošský soukromý detektiv a černošský hráč amerického fotbalu se spojí, aby zničili prohnilého manažera Marcona. Ve svém akčním tažení přitom házejí jednu hlášku za druhou.

Willisova role: Soukromé očko a velký smolař Joe Hallenbeck.

Proč se dívat: Snímek natočil mistr dynamických akčňáků Tony Scott, hlavní důvod obliby Posledního skauta u dalších a dalších generací filmových fanoušků je ale ve scénáři. Jde totiž o mistrovské dílo Shanea Blacka, muže, který stojí mimo jiné i za Smrtonosnou zbraní. Nevěřili byste, kolik geniálních hlášek se vejde do ani ne dvouhodinové stopáže.

Video placeholde
Poslední skaut - trailer • Facebook

4. Vyvolený

O čem to je: O muži, který jako jediný přežije hrůzostrašnou nehodu na železnici. Ba co víc, unikne z ní zcela nezraněn. Pomalu v něm začne klíčit přesvědčení, že není tak úplně obyčejný.  Že má superschopnosti jako hrdinové z komiksů. V tom ho podporuje i tajuplný majitel obchodu s komiksy, který je jeho přesným opakem.  Trpí totiž nemocí křehkých kostí.

Willisova role: David Dunn, nezničitelný komiksový superhrdina v reálném světě.

Proč se dívat: V posledních deseti letech panuje na filmovém komiksovém poli takový přetlak, že řada diváků je na různé šášuly v superhrdinských kostýmech už vyloženě alergická. Režisér M. Night Shyamalan ale dokázal komiksový námět už na přelomu tisíciletí postavit na hlavu a zasadit „nezničitelného muže“ do reálných kulis americké Filadelfie. A byl z toho jak jinak než výborný film.

3. Pulp Fiction: Historky z podsvětí

O čem to je: Nepopsatelná spletitá mozaika několika vzájemně propletených příběhů, odehrávajících se v gangsterském prostředí v Los Angeles.

Willisova role: Stárnoucí boxer Butch Coolidge, který se dostane do problémů, když poruší dohodu, kterou udělal s místním mafiánským bossem.

Proč se dívat: Protože Pulp Fiction je jeden ze základních stavebních kamenů kinematografie devadesátých let, opus magnum režiséra Quentina Tarantina, a zároveň prostě i jen výborná humorná gangsterka. Z takřka tříhodinového kultovního snímku si odnesete mimo jiné kupu zabijáckých hlášek, které pak můžete používat v nejrůznějších situacích všedního dne. A možná taky zjistíte, jaký je rozdíl mezi motorkou a chopperem.

2. Šestý smysl

O čem to je: O psychologovi, jehož nový případ mu obrátí život vzhůru nohama. Opravdu ten vystrašený osmiletý chlapec vidí duchy zemřelých lidí, tak, jak tvrdí? Hlavní hrdina je skeptik z povolání, přesto má pocit, že na chlapcových přeludech něco je.  

Willisova role: Psycholog Malcolm Crowe, hlavní hrdina snímku.

Proč se dívat: Pokud jste náhodou nějakým zázrakem Šestý smysl nikdy neviděli a nevíte, o čem vypráví a hlavně jak skončí, všeho nechte a běžte to okamžitě napravit. Než vám zážitek někdo zkazí vyzrazením pointy, která platí za jednu s nejšokantnějších, jaká se kdy na filmovém plátně objevila.

1. Smrtonosná past

Video placeholde
Trailer na film Smrtonostná past • TrailersPlaygroundHD

O čem to je: O tom, že sympatický newyorský policista nebude mít ani na návštěvě v Los Angeles chvilku klidu. Mrakodrap, v němž se koná vánoční večírek jeho ženy, za níž z New Yorku přijel, totiž přepadli teroristé pod vedením charismatického nemilosrdného záporáka Hanse Grubera.

Willisova role: Neohrožený policajt John McClane.  

Proč se dívat: John McClane je zdaleka nejznámější Willisovou postavou, která z něj udělala opravdovou akční hvězdu. Znamená pro něj to, co Terminátor pro Arnolda Schwarzeneggera nebo Rambo pro Sylvestera Stallona. Smrtonosná past patří na vrchol kánonu akčních filmů a může dobře posloužit i jako ultimátní vánoční film pro ty z nás, kterým pohádky lezou krkem.