nahoru

Program karlovarského filmového festivalu: dramata, komedie, horory, vybere si každý

Jakub Smutný26. dubna 2018 • 17:40
Miloš Forman
Miloš Forman
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Karlovarský filmový festival letos začne v pátek 29. června, slavnostní zakončení se bude konat v sobotu 7. července. Soudě dle posledních ročníků se návštěvníci mohou těšit na zhruba dvě stovky snímků, z nichž většina bude promítána několikrát. Reálně není v lidských silách zhlédnout všechny, ba ani většinu promítaných filmů, to ale nakonec nikoho nemrzí. Stačí se ponořit do festivalové nabídky či jen do některých vybraných sekcí a sestavit si festivalový program dle svého. V průběžně aktualizovaném článku vás upozorníme na programové vrcholy letošního ročníku.

Koncem června byl odtajněn obsah soutěžních sekcí. Soutěžní filmy si ve Varech zpravidla odbývají svou světovou premiéru, jedná se tedy o díla, jež v podstatě nikdo neviděl, jejich kvalita je proto dopředu velkou neznámou. Často přitom není k dispozici ani trailer, jít na soutěžní film je tak vlastně sázka do loterie, tím spíše, že se relativně často jedná o debuty či o snímky u nás nepříliš známých tvůrců.

Hlavní soutěž

Letošní Hlavní soutěž se v tomto ohledu mírně vymyká, neboť obsahuje hned několik titulů, s nimiž je možné pojit víru v nadprůměrný divácký zážitek. V prvé řadě se vyplatí upozornit na novinku rumunského režiséra Radu Judeho s názvem Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři. Režisér je známý pro své festivalové hity, jako Všichni v naší rodině, Zjizvená srdce nebo Aferim!, přičemž posledně jmenovaný film si mohou pamatovat i návštěvníci karlovarského festivalu.

Solidní výkon se dá po předchozích zkušenostech (Nápravná třída, Zoologie) čekat i od Rusa Ivana Tverdovského, jenž do Varů přiveze novinku Skokan, a od Izraelce Jossiho Madmoniho, který v Hlavní soutěži KVIFF představí již svůj třetí film – po chváleném Restaurátorovi a Místě v nebi přiveze drama Geula.

Všechny filmy soutěžící v hlavní kategorii s podrobnostmi najdete ZDE >>>

Naděje budí i česká stopa v Hlavní soutěži. Světovou premiéru si totiž ve Varech odbude road movie Olma Omerzua Všechno bude a celovečerní debut Adama Sedláka Domestik. Oba autoři patří k mladé generaci tvůrců, kteří svou dosavadní tvorbou zavdali předpoklady k tomu, že se je do budoucna vyplatí sledovat. Omerzu je totiž režisérem Rodinného filmu, což je jeden z mála českých celovečeráků, jež se v posledních letech setkaly s úspěchem i na zahraničních festivalech, Sedlák pak stojí za pozoruhodným internetovým seriálem Semestr. Pánové přitom mohou navázat na loňský úspěch Křižáčka Václava Kadrnky a zajistit, že hlavní cena festivalu zůstane i letos v Česku.

V roce 2011 vyhrál ve Varech Izraelec Joseph Madmony Křišťálový glóbus za film Restaurátor. Letos přiveze drama Geula. Na snímku s Jiřím Bartoškou.V roce 2011 vyhrál ve Varech Izraelec Joseph Madmony Křišťálový glóbus za film Restaurátor. Letos přiveze drama Geula. Na snímku s Jiřím Bartoškou.

Na východ od Západu

Tajuplná je jako každý rok sekce Na východ od Západu. Ta se zaměřuje na debuty a druhé filmy režisérů východní Evropy, Balkánu, postsovětských republik a Středního východu. Hned jedenáct z dvanácti soutěžních filmů jsou letos prvotiny, kvalita jednotlivých filmů je tedy zcela nepředvídatelná.

Podrobnosti o všech filmech v kategorii Na východ od Západu najdete ZDE >>>

Pokud by člověk věřil festivalovým anotacím, může se těšit třeba na neotřelou tragikomedii (Vulkán), punkově drzou road movie (Rozkvetlé údolí), intimní road movie (Via Carpatia) nebo třeba na sugestivní psychologické drama (53 válek). Podobně jako v Hlavní soutěži i v sekci Na východ od Západu má Česko dvě želízka v ohni. Těšit se můžeme na premiéru Chaty na prodej Tomáše Pavlíčka a na Chvilku Beaty Parkanové.

Soutěž dokumentárních filmů

V Soutěži dokumentárních filmů budou představeny dokonce tři filmy s českou stopou. Mimořádná zpráva Tomáše Bojara ukáže pohledy dvou českých redakcí na moment, kdy český prezident oznamoval opětovnou kandidaturu do své funkce. V Mosulu  Jany Andert popisuje zcela bez příkras nelítostné boje v iráckém městě okupovaném Islámským státem. Nejnovější dílo karlovarského vítěze Vitalije Manského Svědkové Putinovi, které koprodukovala společnost Hypermarket Film, pojednává o prezidentské kariéře Vladimira Putina.

Podrobnosti o soutěžících dokumentech najdete ZDE >>>

Vitaly Mansky v Karlových Varech získal v roce 2013 se snímkem Roura cenu za nejlepší dokumentární film nad 30 minut. Letos přijede s dokumentem Putinovi svědciVitaly Mansky v Karlových Varech získal v roce 2013 se snímkem Roura cenu za nejlepší dokumentární film nad 30 minut. Letos přijede s dokumentem Putinovi svědci

Speciální projekce: Miloš Forman

Při slavnostním zahájení festivalu bude uctěna památka zesnulého režiséra Miloše Formana. Festival v pátek zahájí legendární komedie Lásky jedné plavovlásky, melodie z jeho filmů pak zazní na koncertě Českého národního symfonického orchestru před hotelem Thermal. Jedním z oceněných umělců letos bude Jaromír Hanzlík, získá Cenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii. Festival při té příležitosti zařadí do programu snímek Antonína Máši a Jana Čuříka Bloudění.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii letos získá americký oscarový režisér a scenárista Barry Levinson. Ve Varech uvede svůj nový snímek Paterno, v němž hlavní roli ztvárnil Al Pacino. Promítány budou i jeho dva časem prověřené snímky. Diváci si budou moci na plátně vychutnat slavné drama Rain Man a také ostrou politickou satiru Vrtěti psem.

I další z oznámených hostů, dánská herečka Trine Dyrnholmová, představí na festivalu svou novinku. Uvedena bude hudební biografie Nico, 1988. Ta se soustředí na poslední léta života Christy Päffgenové, známé právě pod pseudonymem Nico. Sekce Lidé od vedle bude letos zaměřena na hrdiny se sluchovým postižením, v jejím rámci bude promítán mj. Oscarem oceněný krátkometrážní snímek Tiché dítě.

Největší pecky

Větší zvědavost z pohledu fanoušků, čekajících na opravdové festivalové hity, se nicméně pojí s nesoutěžními sekcemi. Ty totiž zahrnují snímky, které se již hrály na slavnějších festivalech. Zejména v oblíbených sekcích Horizonty a Jiný pohled se návštěvníci dočkají nejzajímavějších titulů aktuální filmové sezóny, které předtím mohli zhlédnout diváci v Cannes, Berlíně či na americkém festivalu Sundance.

Takřka čtyři desítky filmů se letos odpromítají v rámci Horizontů. Již při letmém pohledu na program v této sekci filmový fanoušek zpozoruje několik známých jmen, případně titulů, o nichž již v rámci letošní festivalové sezóny slyšel. Jmenovat lze třeba nový film Spikea Leeho  BlacKkKlansman, nebo „prokletý“ snímek filmařské legendy Terryho Gilliama Muž, který zabil Dona Quijota. Pozornost poutá i novinka slavného íránského režiséra Asghara Farhadiho Všichni to vědí, který tentokrát pracoval s hvězdami světového formátu Javierem Bardemem a Penélope Cruz. Vášnivé diskuze pak budou jistě vyvolávat dva filmy převzaté z Berlinale – kontroverzní Utøya, 22. července o vražedné akci Anderse Breivika a berlínský vítězný film Touch Me Not, jehož vítězství řada návštěvníků Berlinale nemohla rozdýchat. Z dalších filmů, na které se patrně vyplatí zajít, upozorníme na ruský Dovlatov, brazilské Dobré mravy a na belgickou Dívku.

V Jiném pohledu se každoročně objevují snímky vyznačující se originální autorskou formou. Karlovarští dramaturgové do sekce letos zařadili zhruba tři desítky filmů. Dobrá pověst předchází mj. ukrajinské drama Donbass, thriller Timura Bekmambetova Profil nebo dánský napínák Tísňové volání. Podle oficiálních synopsí pak dále zaujme třeba íránský snímek Invaze, který údajně spojuje „dystopii, detektivku ze sportovního zákulisí a tajemnou romanci s motivy vampirismu“, přičemž je celý natočen na jeden záběr.

Fanouškům nových temných žánrovek, hororů a bizarních půlnočních úletů letošní sekce Půlnoční filmy příliš radost neudělá. Dramaturgové se totiž zaměřili spíše na starší a notoricky známé snímky z osmdesátých let. Na velké plátno se tak podívá například Predátor nebo Highlander, podobně jako klasika Johna Carpentera Velké nesnáze v Malé Číně. Novinky jsou v programu pouze dvě. Jednou je asijská hororová komedie Naneživo, druhou pak festivalový bizár Mandy, v němž se Nicolas Cage mstí náboženskému kultu za vraždu své manželky.

Programové sekce: Austin Film Society a pobaltské dokumenty

Odtajněny již byly také dvě nové speciální sekce. První nese název Made in Texas: Pocta Austin Film Society. Filmová instituce Austin Film Society je jednou z klíčových „tvůrčích dílen“ amerického nezávislého filmu, v roce 1985 ji založil známý režisér Richard Linklater. Festival tak letos uvede devět celovečerních filmů a dvě pásma filmů krátkometrážních, za nimiž stojí umělci podporovaní právě touto organizací. Vypíchnout lze snímek Mariachi Roberta Rodrigueze či Úkryt Jeffa Nicholse, promítán bude i Linklaterův debut Flákač.

V druhé speciální programové sekci Odrazy času: Pobaltský poetický dokument dostanou návštěvníci možnost seznámit se s dokumenty z Litvy, Lotyška a Estonska. Kolekci klíčových titulů „pobaltské nové vlny“ zarámuje nový dokument renomovaného litevského tvůrce Audriuse Stonyse a lotyšské dokumentaristky Kristiny Briede Mosty času, jenž uváděný v Karlových Varech ve světové premiéře.

Režisér Richard LinklaterRežisér Richard Linklater

Kdy budeme vědět víc?

Největší zvědavost se z pohledu fanoušků čekajících na opravdové festivalové hity pojí s nesoutěžními sekcemi. Ty bývají odhaleny až zhruba dva týdny před začátkem festivalu a zahrnují snímky, které se již hrály na slavnějších festivalech. Zejména v oblíbených sekcích Horizonty a Jiný pohled se návštěvníci dočkají nejzajímavějších titulů aktuální filmové sezóny, jež předtím mohli zhlédnout diváci v Cannes, Berlíně či na americkém festivalu Sundance.

A právě festival v Cannes může do velké míry za to, že Vary svoji kompletní programovou nabídku zveřejňují relativně pozdě. S jeho koncem v druhé polovině května se totiž rozjíždí vyjednávání, v nichž se karlovarští dramaturgové snaží filmy, jež je na francouzské Riviéře zaujaly, získat pro karlovarskou přehlídku. A taková jednání se občas vlečou.

Odměnou ale bývá opravdu nabitý program, z něhož si dokáže vybrat snad každý milovník filmu. Volit můžete mezi oceňovanými a umělecky hodnotnými dramaty ze sekce Horizonty, formálně netradičními snímky z Jiného pohledu nebo můžete věřit filmovým kritikům magazínu Variety a zajít na filmy, které zahraniční publicisté vybrali do sekce Dny kritiků. Ujít vaší pozornosti by neměla ani sekce Půlnočních filmů, v níž zpravidla najdete děsuplné horory i ztřeštěné komedie. Sekce České filmy představuje to nejlepší, co se v uplynulé sezóně urodilo na tuzemské scéně, sekce Imagina pak sestává z filmových experimentů, jež mají potenciál zaujmout především filmové vědce.

Jakub SmutnýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,100
29,340
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější