nahoru

Program karlovarského filmového festivalu: dramata, komedie, horory, vybere si každý

Jakub Smutný26. dubna 2018 • 17:40
Miloš Forman
Miloš Forman
• foto: 
Nguyen Phuong Thao

Karlovarský filmový festival letos začne v pátek 29. června, slavnostní zakončení se bude konat v sobotu 7. července. Soudě dle posledních ročníků se návštěvníci mohou těšit na zhruba dvě stovky snímků, z nichž většina bude promítána několikrát. Reálně není v lidských silách zhlédnout všechny, ba ani většinu promítaných filmů, to ale nakonec nikoho nemrzí. Stačí se ponořit do festivalové nabídky či jen do některých vybraných sekcí a sestavit si festivalový program dle svého. V průběžně aktualizovaném článku vás upozorníme na programové vrcholy letošního ročníku.

Slavnostní zahájení: Miloš Forman v hlavní roli

Při slavnostním zahájení festivalu bude uctěna památka zesnulého režiséra Miloše Formana. Festival v pátek zahájí legendární komedie Lásky jedné plavovlásky, melodie z jeho filmů pak zazní na koncertu Českého národního symfonického orchestru před hotelem Thermal.

Jaromír Hanzlík získá Cenu prezidenta festivalu

Jedním z oceněných umělců letos bude Jaromír Hanzlík, získá Cenu prezidenta MFF KV za umělecký přínos české kinematografii. Festival při té příležitosti zařadí do programu snímek Antonína Máši a Jana Čuříka Bloudění.

Programové sekce: Austin Film Society a pobaltské dokumenty

Odtajněny již byly také dvě nové speciální sekce. První nese název Made in Texas: Pocta Austin Film Society. Filmová instituce Austin Film Society je jednou z klíčových „tvůrčích dílen“ amerického nezávislého filmu, v roce 1985 ji založil známý režisér Richard Linklater. Festival tak letos uvede devět celovečerních filmů a dvě pásma filmů krátkometrážních, za nimiž stojí umělci podporovaní právě touto organizací. Vypíchnout lze snímek Mariachi Roberta Rodrigueze či Úkryt Jeffa Nicholse, promítán bude i Linklaterův debut Flákač.

V druhé speciální programové sekci Odrazy času: Pobaltský poetický dokument dostanou návštěvníci možnost seznámit se s dokumenty z Litvy, Lotyška a Estonska. Kolekci klíčových titulů „pobaltské nové vlny“ zarámuje nový dokument renomovaného litevského tvůrce Audriuse Stonyse a lotyšské dokumentaristky Kristiny Briede Mosty času, jenž uváděný v Karlových Varech ve světové premiéře.

Kdy budeme vědět více?

O zbytku programu se zatím dá pouze spekulovat. Nedočká-li se festival zásadních změn, čekají návštěvníky Varů tři soutěžní sekce a mnoho sekcí nesoutěžních. Snímky zahrnuté v sekcích soutěžních (Hlavní soutěž, Soutěž Na východ od Západu, Soutěž dokumentárních filmů) bývají odhaleny v průběhu jarních měsíců, typicky na sklonku května. Soutěžní filmy si ve Varech zpravidla odbývají svou světovou premiéru, jedná se tedy o díla, která v podstatě nikdo neviděl, jejich kvalita je proto dopředu velkou neznámou. Často přitom není k dispozici ani trailer. Jít na soutěžní film je tak vlastně sázka do loterie.

Především kvalita (či nekvalita) Hlavní soutěže je přitom pravidelným tématem vášnivých debat fanoušků a publicistů. Pravdou je, že málokterý soutěžní snímek z Varů by se zapsal do zlatého fondu kinematografie. Vzpomenout lze jistě na Amélii z Montmartru, ta ovšem soutěžila už bezmála před dvaceti lety, v roce 2001. Z posledních let stojí za zmínku gruzínský Kukuřičný ostrov z roku 2014, který to posléze dotáhl na cizojazyčnou oscarovou nominaci. Naopak loňský vítěz, český Křižáček režiséra Václava Kadrnky byl kritikou a hlavně diváky přijat rozpačitě.

Kdy budeme vědět všechno?

Největší zvědavost se z pohledu fanoušků, čekajících na opravdové festivalové hity, pojí s nesoutěžními sekcemi. Ty bývají odhaleny až zhruba dva týdny před začátkem festivalu a zahrnují snímky, které se již hrály na slavnějších festivalech. Zejména v oblíbených sekcích Horizonty a Jiný pohled se návštěvníci dočkají nejzajímavějších titulů aktuální filmové sezóny, které předtím mohli zhlédnout diváci v Cannes, Berlíně či na americkém festivalu Sundance. 

A právě festival v Cannes může do velké míry za to, že Vary svoji kompletní programovou nabídku zveřejňují relativně pozdě. S jeho koncem v druhé polovině května se totiž rozjíždí vyjednávání, v nichž se karlovarští dramaturgové snaží filmy, jež je na francouzské riviéře zaujaly, získat pro karlovarskou přehlídku. A taková jednání se občas vlečou.

Odměnou ale bývá opravdu nabitý program, z nějž si dokáže vybrat snad každý milovník filmu. Volit můžete mezi oceňovanými a umělecky hodnotnými dramaty ze sekce Horizonty, formálně netradičními snímky z Jiného pohledu nebo můžete věřit filmovým kritikům magazínu Variety a zajít na filmy, které zahraniční publicisté vybrali do sekce Dny kritiků. Ujít vaší pozornosti by neměla ani sekce Půlnočních filmů, v níž zpravidla najdete děsuplné horory i ztřeštěné komedie. Sekce České filmy představuje to nejlepší, co se v uplynulé sezóně urodilo na tuzemské scéně, sekce Imagina pak sestává z filmových experimentů, jež mají potenciál zaujmout především filmové vědce.

Jakub SmutnýMezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Filmový festival Karlovy Vary 2018

V pátek 29. června začíná letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Další dění můžete vyčíst z průběžně aktualizovaného programu. Stejně tak aktualizujeme medailonky hlavních hvězd, které letos do Varů přijedou.

Každoročně největší starostí návštěvníků je sehnat včas festivalový pass a následně vstupenky na jednotlivé projekce. Proto jsme pro vás připravili průvodce „ jak se dostat na film“, jenž popisuje možnosti, o kterých jste možná nevěděli. Další průvodce vám usnadní shánění ubytování ve Varech, zahrnuje možnosti ubytování od luxusních hotelů po stanové městečko.

Festival v Karlových Varech má dlouhou historii, letos se uskuteční už jeho 53. ročník. Původně to přitom byla jen malá filmová přehlídka. Dnes už by se nemohl uskutečnit bez stovek dobrovolníků. A my vám také poradíme, jak díky festivalu sehnat brigádu.

Kurzy měn
25,770
21,950
29,360
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější