nahoru

První muslimskou soudkyni amerického Nejvyššího soudu našli mrtvou v řece

Tereza Stonišová17. dubna 2017 • 17:30
Soudkyně Šalaamová byla nalezena mrtvá v řece Hudson.
Soudkyně Šalaamová byla nalezena mrtvá v řece Hudson.
• foto: 
law.com

Ve středu dopoledne nahlásil manžel na policii, že postrádá svou ženu, soudkyni newyorského Nejvyššího soudu Shielu Abdus-Šalaamovou. Šalaamová byla uznávanou soudkyní newyorské nejvyšší instance. Navíc byla vůbec první černošskou muslimskou soudkyní v historii USA.

Mrtvou Shielu Abdus-Šalaamovou našli policisté v řece Hudson poblíž newyorské čtvrti Manhattan. Byla oblečená a podle policejního mluvčího její tělo nejevilo žádné známky násilí. Vyšetřování okolností její smrti však stále pokračuje, policisté kalkulují se dvěma variantami – mohlo jít jak o násilnou smrt, tak o sebevraždu.

Šalaamová, potřetí vdaná rodilá Newyorčanka, byla uznávanou soudkyní. Vystudovala práva na newyorské Kolumbijské univerzitě, pracovala také jako advokátka a posléze jako soudkyně. Ve své kariéře se mnohokrát podílela na klíčových rozhodnutích, jejichž části se staly závazné pro další soudní rozhodování. Jeden z mediálně známějších případů, jimiž se Šalaamová zabývala, je například rozhodnutí Nejvyššího soudu ohledně možnosti párů stejného pohlaví adoptovat děti. Nejvyšší soud se tehdy těchto partnerů zastal a vyslovil názor, že i tito lidé mohou vychovávat děti.

Jakkoli stále není nic jasné, sebevraždy bohužel v rodině uznávané soudkyně nebyly neobvyklé. V roce 2012 spáchala sebevraždu její matka a v roce 2014 její bratr. Deník New York Times upozornil, že obě sebevraždy se odehrály vždy kolem Velikonoc. Jestli se ale soudkyně rozhodla se životem skoncovat sama, zatím není vůbec jasné.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,320
20,590
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře