nahoru

Mezinárodní věřitelé zahájili v Aténách jednání o programu pomoci

ČTK27. července 2015 • 18:00
Mezinárodní věřitelé začali jednat v Aténách o programu pomoci
Mezinárodní věřitelé začali jednat v Aténách o programu pomoci
• foto: 
ČTK

Týmy mezinárodních věřitelských institucí dnes začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to dnes uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.

"Práce začaly. Instituce hovoří s řeckými úřady," řekla novinářům mluvčí. Přes víkend se v řeckých i evropských médiích opakovaně objevovaly informace o odkladech a problémech před počátkem rozhovorů, které původně měly začít už v pátek. Podle Andreevové by jednání o programu pomoci měla nyní pokračovat rychlým tempem.

Mluvčí řecké vlády Olga Gerovasiliová ale dnes podle agentury AP uvedla, že rozhovory, které nyní startují na technické úrovni, začnou naplno až později v tomto týdnu. Také Andreevová v Bruselu potvrdila, že šéfové vyjednávacích misí dorazí do Atén nejdříve ve středu.

Zástupci věřitelských institucí, tedy experti z Evropské komise, Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu, mají v příštích týdnech dohodnout s řeckou stranou takzvané memorandum o porozumění, tedy základní dokument určující podmínky, za nichž Atény dostanou novou pomoc ze záchranného fondu eurozóny - Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Řecko poté, co přijalo dva balíky reformních kroků a splnilo tím podmínky stanovené nedávným summitem zemí používajících společnou měnu, mělo mít možnost získat tříletou půjčku ve výši až 86 miliard eur (2,3 bilionu Kč).

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,090
29,200
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější