nahoru

Oficiálně nejstarší pandě žijící v zajetí je 37 let

ČTK28. července 2015 • 17:00
Oficiálně nejstarší pandě žijící v zajetí je 37 let
foto: Reuters

Pandí samička Ťia-ťia se stala oficiálně nejstarší pandou žijící v zajetí. Oznámil to dnes Blythe Ryan Fitzwilliam, který patří mezi sudí, kteří rozhodují o zápisech do Guinnessovy knihy rekordů. V přepočtu na lidský věk se Ťia-ťia dožila sta let.

Narodila se v Číně a v roce 1999 skončila v hongkongské zoo jako dárek u příležitosti oslav 2. výročí předání Hongkongu pod čínskou správu.

Fitzwilliam řekl, že má tu čest ohlásit dva rekordy, totiž nejstarší pandu stále žijící v zajetí a pandu, která se dožila vůbec nejdelšího věku v těchto podmínkách.

Ťia-ťia, jejíž jméno v překladu znamená dokonalost, překonala rekord pandy Tu-tu. Ta se dožila 36 let a 11 měsíců a většinu života strávila v zoo v čínském Wu-chanu.

Podle doložených fotografií se Ťii daří dobře, ale výkonná ředitelka zoologické péče v hongkongské zoo Suzanne Gendronová řekla listu South China Morning Post, že má Ťia zdravotní potíže a musí brát léky. Má prý oční zákal a trpí vysokým krevním tlakem. "Ale těší nás, jak si stále dobře vede, i když je velmi, velmi stará," řekla. Veterinářka Paola Martelliová řekla, že se Ťia-ťia stále snaží pohybovat se. "Více spí a postupně omezuje svou aktivitu. Ale stárne důstojně, stejně jako vaše babička," sdělila.

Pandy velké se na svobodě dožívají v průměru 18 až 20 let a v zajetí žijí většinou o pět let déle. Podle odhadů je na svobodě ani ne 2000 pand, jejichž životní prostředí se zužuje kvůli lidské činnosti.

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,810
22,280
29,330
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější