nahoru

Smíření s Kotlináři?

Michal Komárek6. března 2007 • 09:19

Jsou Češi ideální liberální národ? Nechce se mi téhle myšlence věřit. Mám v mnoha ohledech až předsudečnou hrůzu z téhle středoevropské buranské kotliny. Ale statistika je zajímavá: podle posledního evropského průzkumu veřejného mínění jsou Češi nejenom nejvíc ateistický evropský národ, ale zároveň patří i mezi ty, kdo se nejméně zajímají o politiku.


Na první pohled to vypadá velmi sympaticky: na rozdíl od mnoha jiných evropských zemí nejsme masově zasaženi alespoň jednou mocnou ideologií a chápeme, že stát a politika jsou nejlepší tehdy, když se lidem do života pletou co nejméně.
Možná je ovšem i jiná interpretace. Totiž ta, že Češi nemají právě pevné zásady a nemají velký vztah k transcendentním hodnotám a tak snadněji podléhají ideologiím, které se přímočařeji obracejí k jejich každodennímu životu a jejich zbabělosti. A jež jsou zaštítěny aktuálně mocnými institucemi.
A že jsou z posledních desetiletí uvyklí představě, že politiku ovlivnit nelze, nebo jen za cenu přílišných osobních obětí, a tak je nejlepší se o ni nestarat. Nikoli snad z důvodů liberálního přesvědčení, nýbrž z důvodů rezignace a lenosti. A tak jen víceméně mechanicky volí svoje poslance a obecní zastupitelstva, nanejvýš s pocitem, že volí momentálně menší zlo, protože „Oni – ti nahoře“ jsou v principu stále stejná neovlivnitelná vrchnost, na níž je normální v soukromí nadávat, ale s níž je třeba být zadobře.
Pro Čecha není ani tak důležitý politik – ten ať si u toho svého koryta je, ať si tam prostě krade, protože stejně bude krást, s tím nic nenaděláme – důležitý je pro něj spíše úředník. S tím je třeba vybojovat důležité spory, byť také opatrně jako s vrchností. Ale propojení mezi politikem a úředníkem je příliš abstraktní. Vize, že politik je také pouze z daní placený úředník je pohádka pro malé děti, všichni přece víme, jak je mocný a nedostupný a neodvolatelný.
Tak, to už je možná realističtější obraz Kotliny – statistika zachytila poněkud přízemní, zbabělé, pragmatické a líné Kotlináře. Pravda, pro mě nadále platí, že mezi to málo jejich sympatických charakteristik patří, že málo chodí do kostela.

Michal Komárek


Kurzy měn
25,700
21,970
29,380
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější