nahoru

Sportovec roku: loni čtyřka, letos dvojka

Pavel Kovář12. ledna 2009 • 11:49
Sportovec roku: loni čtyřka, letos dvojka

Televizní vyhlašování sportovních anket bývají u nás dlouhodobě nejtrapnějšími pořady. Probíhají většinou v rutinním pojetí estrády z časů před rokem 1989. Tentokrát však Česká televize při vyhlášení Sportovců roku 2008 volila šťastnější přístup.


Na obrazovce se nepředváděl nikdo z bavičů či herců a nežvatlal o tom, jak kdysi dávno poprvé kopl do míče. I když spoluautorovi scénáře a jedinému moderátorovi večera Jakubovi Železnému je co vytknout.

Nejlepším nápadem bylo použití archivních záběrů, které posloužily jako předěly a připomněly všechny vítěze ankety v její historii od roku 1959. Stejně tak lze ocenit, že na rozdíl od dřívějška tu neúčinkovali náhodně vybraní zpěváci (podle kritéria kdo má zrovna volno), ale že se o hudební doprovod postarala pouze skupina Čechomor v doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů ze Zlína.
Moderátor Železný nenutil sportovce „vtipnými otázkami“ k „humoru“, jenž z nich pak často dělá nespravedlivě hlupáky. Oni jsou totiž zvyklí mluvit na kameru jen o sportovních záležitostech a už méně o něčem jiném. Za to Železného pochvalme. Jenomže vzápětí se v několika případech snažil být vtipně sžíravý. Proměnil se v moderátora ze studia politického zpravodajství, což je jeho parketa a kde má v mediálně otřískaných politicích rovnocenné soupeře, na rozdíl od sportovců. Jistě, chtěl být vtipný a chtěl řekněme i rozhýbat obecenstvo. Avšak třeba Marek Eben (i když kdekdo namítá, že Ebena je už moc) by to udělal s větším citem i vtipem.
Zajímavě vyzněla i slibovaná překvapení pořadu. Tím nejlepším byl herec Karel Fiala alias nealko-pistolník z filmu Limonádový Joe, který předával cenu střelkyni Kateřině Emmons.
Jestliže loňské vyhlášení Sportovce roku bylo možné oznámkovat sotva čtyřkou, letos to bylo za dvě.Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější