nahoru

Vážení čtenáři

PETR BÍLEK 9. června 2005 • 11:42

Kdosi se poptával, jestli bychom nechtěli třeba náhodou publikovat článek o kávě. Proč ne o čaji, napadne vás. Jindy zase mám odpovídat na otázku, zda nemáme zájem o skvělý výlet na Maltu, ze kterého by náš redaktor napsal příjemnou reportáž.
A pak zase kupříkladu by naše čtenáře prý určitě zajímalo, jak si vede česká pobočka nadnárodního koncernu vyrábějícího... Doplnit si můžete, co chcete. Odmítáme, odmítáme, ale pak zjišťujeme, že jsme asi zbytečně nedůtkliví. Kolegové v jiných časopisech si s tím hlavu tolik nelámou. Sami si toho na stáncích můžete všimnout. Potíž však spočívá v tom, že čtenář málokdy postřehne, že nově objevené pozitivní účinky nějaké potraviny či medikamentu jsou dílem najatých píáristů.
Je samozřejmě možné, že novinář se potká s tématem a nemusí se zrovna dovědět, že mu je do cesty někdo obratně nastrčil. V každém případě by ale měl být práv skutečnosti a napsat materiál, který odpovídá jím zjištěným faktům ověřeným obvyklými profesionálními způsoby. Přebírat hotová hodnocení a názory, aniž by je konfrontoval s realitou, solidní autor prostě nemůže. Někdy ovšem už samotné nastolení tématu může být manipulativní. Stačí se podívat na četnost článků o celulitidě, plastických operacích nebo nebezpečnosti opalování bez kvalitních krémů s co nejvyšším ochranným faktorem, tudíž těch nejdražších.
Záměrně nemluvím o volbě politických témat, protože tam je situace tak nepřehledná a stěží proniknutelná, že bez pohledu do zákulisí se obejdu. Každopádně platí zásada, že ostražitosti není nikdy dost. Ledaže by Vám bylo všechno jedno, jen když se bavíte.
A` propos, nemáte chuť uvařit si kávu?

PETR BÍLEK


Kurzy měn
25,310
20,530
28,680
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře