nahoru

Náš inzerent, náš pán

JAN POTŮČEK 20. listopadu 2003 • 18:58

Do jaké míry ovlivňují zadavatelé reklamy podobu hlavních zpráv tří českých celoplošných televizí? K zajímavým závěrům došli na diskusním večeru k tématu měře ní nestrannosti televizního zpravodajství šéfredaktoři České televize, Novy a Primy.

Překvapil hlavně Jiří Závozda z televize Prima: "Když chystáme reportáž o nějakém našem velkém inzerentovi, dáme to dopředu vědět našemu obchodnímu oddělení." To pak získá určitý čas na to, aby se mohlo připravit na případné "potíže". Klient ale podle Závozdy nemůže dosáhnout toho, že by Prima reportáž nakonec neodvysílala. Ve prospěch inzerentů prý nezasahuje ani vlastník televize.

Foto
"S majitelem jsem se viděl všeho všudy třikrát, a vždycky jsme se bavili jenom o basketu," dušuje se šéf primáckého zpravodajství. Martinu Ondráčkovi, který nedávno vystřídal v roli šéfredaktora zpravodajství televize Nova Pavla Zunu, zase obchodní oddělení při nástupu do funkce nabídlo, že ho seznámí s portfoliem hlavních inzerentů. Zdvořile odmítl. "Dodnes ani netuším, jaké všechny firmy patří do skupiny PPF, a že je jich hodně v různých oblastech." Tomu se snad ani nechce věřit. Přehled o aktivitách PPF má ale rozhodně Ondráčkův nadřízený Zuna. Za jeho šéfování se v Televizních novinách objevila třeba reportáž o tom, že eBanka, jeden z největších podniků PPF, nemá žádné problémy a její klienti tudíž nemají důvod vybírat vklady.
O nátlaku inzerentů na podobu televizního zpravodajství a publicistiky se v uplynulých letech hovořilo hlavně v souvislosti s veřejnoprávní Českou televizí a společností Sazka (psali jsme o něm v Reflexu 42/03). Kauzu před třemi lety rozvířila reportáž pořadu Klekánice, kvůli níž Sazka televizi pohrozila vypovězením smlouvy o reklamě. Redaktoři tehdy varovali před ohrožením svobody slova, ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal nicméně s odstupem přiznává, že chyba byla spíš na straně ČT: "V té době jsem v ČT nebyl, ale pokud vím, policejní vyšetřování nepotvrdilo, co se v té reportáži říkalo."

JAN POTŮČEK


Kurzy měn
25,330
20,550
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře