nahoru

Dobrý tip

MARTIN ŽEMLIČKA 16. února 2003 • 20:39

UPOVÍDANÝ PROHLÍŽEČ

Také někdy mluvíte se svým počítačem? Například když vám spadnou Windows a vy jste neuložili rozpracovaný dokument? Za pár let se může klidně stát, že počítač na váš jadrný monolog podobným způsobem odpoví. Systémy pro rozpoznávání hlasu a předčítání textu z monitoru existují už nyní, ale každý,kdo je vyzkoušel v praxi, asi souhlasí, že tato technologie teprve dělá první krůčky. V budoucnosti nepříliš vzdálené uvidíme, respektive uslyšíme, zda budeme ovládat televizory, ledničky a další podobné domácí nezbytnosti právě pomocí hlasu.
Zatím se musíme spokojit s tím, co máme, ovšem už nyní jsou podobné "čtecí programy" šikovnou pomůckou především pro zrakově postižené. Ale i když tento článek nečtete v Braillově písmu, bude se vám hodit freewarový prográmek WebSpeech 4 (6 MB, www.webspeech.de ), který čte texty s úžasným germánským přízvukem, takže si připadáte jako v pokračování Vávrova a Šteindlerova kurzu němčiny "Alles gute". WebSpeech vyžaduje Internet Explorer verze 4 nebo vyšší a nejméně "pětadevadesátky"; primárně je určen pro čtení webových stránek, ale jelikož funguje i bez připojení k Internetu, lze jej použít pro předčítání jakýchkoli textů. Není problém nastavit intonaci či rychlost čtení; na výběr máte mužské i ženské hlasy (jeden z mluvčích má typicky německé jméno Bill).
Je pochopitelné, že WebSpeech je nejlepší použít na německy psané texty,ale jestli se chcete pobavit, nechte si přečíst nějakou českou stránku. Na Reflexu.cz jsem program "potrápil" úvodem článku "Byl Karel IV. Rudovous?". A výsledek? "Thaky biste se rády alešpoň tróchu o-rientovali f djejinách, ele nejvetsí máglajz mate hned po letopohtech fe jmenech vyznamných knízet, kralů a cisáru?". Ten program je prostě úžasný.

MARTIN ŽEMLIČKA


Kurzy měn
25,270
20,500
28,590
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře