nahoru

Milá blbost z Austrálie

JANA KOMÁNKOVÁ 18. srpna 2016 • 00:15
Divocí a rozverní – takoví jsou The Avalanches
Divocí a rozverní – takoví jsou The Avalanches
• foto: 
foto profimedia.cz

hudba Kapel jednoho hitu mi bylo vždycky líto. A tak nějak i těch písniček samotných. Video Killed the Radio Star od The Buggles, I Don’t Like Mondays od Boomtown Rats, Funkytown od Lipps, Inc., The Safety Dance od Men Without Hats, z novějších třeba Somebody That I Used To Know od Gotye... Hit, který zná celý svět, a pak... nic; tušíte, že interpret vydal i nějaké další věci, ale ani nevíte, jestli dotyčný ještě zdobí povrch této planety.

Nejinak The Avalanches. Australská kapela měla na sklonku devadesátých let neskutečně vtipný hit Frontier Psychiatrist. Pánové jej postavili jako mashup – hlasová stopa z komediálního skeče, orchestrální background ze 60. let a smršť dalších samplů a útržků. Nějak se jim podařilo – ač skladba vznikla podle jejich vlastních slov tak, že jen bezcílně blbli – učinit z té směsky chytlavou a výbušnou písničku a nad hláškou „this boy needs therapy“ se svět uchechtával léta. Na Frontier Psychiatrist se dodnes nezapomnělo, a to kapela mnoho let spala – od alba ­Since I­ Left You (2000), jež obsahovalo tento hit a jeho méně třeskuté bratříčky, nevydala nic.

Šestnáct let poté: The Avalanches se vracejí! A?!

Je to vlastně docela legrace. Recept je stejný. Obskurní orchestrálky, retronarážky a milión samplů, občas lehce pitvorný zpěv nebo třeba dětské hlásky. Působí to jako ne špatně složené humorné pásmo. Nejlepším momentem je jediný hit Frankie Sinatra (postavený na hlase, který se skurilním šklebem říká, že je Frank Sinatra – činí to tak dobře, že to fakt je top), dále pak skladby Because I’m Me (jakýsi vaudeville na začátek a pak rozverný chlápek přes orchestrální smyčku) a The Noisy Eater (divný a veselý rap). Celé je to rozstřelené, hudba jako by měla úžeh a trochu kocovinu, ale v dobrých chvílích je to tak chytlavé a srandovní, že výsledek působí značnou potěchu. Album Wildflower ukazuje, že tehdejší hit nebyl náhoda a pánové mají talent, ale zároveň, že tahle hodina (!) je z větší části výplň.

JANA KOMÁNKOVÁ


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,470
20,860
28,660
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře