nahoru

Studenti lepší než mistři? Mladí filmaři ocenění na Českých lvech bodují ve světě

red14. března 2018 • 07:20
720p360p
Trailer na film Atlantida, 2003 oceněného mladého režiséra Michala Blaška
• video: 
Michal Blaško

Na jubilejním 25. ročníku slavnostního večera Český lev se již poosmé předávala také Cena Magnesia za nejlepší studentský film roku 2017. Odborná porota vybrala z finálové pětice jako absolutního vítěze film Atlantida, 2003, jehož autorem je Michal Blaško. 

Letošní finálová pětka se dotýkala různorodých témat, pro něž mladí tvůrci čerpali inspiraci z každodenního života a z vlastní zkušenosti. Objevují se motivy jako touha žít v jiné zemi, která vede k ilegálnímu překročení hranic, mezigenerační problémy vietnamské komunity mezi tzv. banánovými dětmi a jejich rodiči, nebo animovaná pohádka o strachu z neznámého.

Porotu nakonec nejvíce zaujal snímek Michala Blaška Atlantida, 2003. Producentsky se na filmu podílela Vysoká škola múzických umení v Bratislavě a Veronika Jelšíková z pražské FAMU. Snímek se věnuje touze po lepším životě ukrajinského páru, kteří se v cestě za vysněným Německem musí nelegálně překročit jednu z nejstřeženějších hranic mezi Ukrajinou a Slovenskem.

O vítězích je slyšet ve světě

Vítěz Ceny Magnesia získá ocenění a navíc odměnu 100 000 Kč, díky které může podpořit své další filmové plány. Držitelé Ceny Magnesia posledních dvou ročníků - Ondřej Hudeček a Anna Lyubynetska, potvrzují své kvality i nadále a nechávají o sobě slyšet v Česku i v zahraničí.

Režisér Ondřej Hudeček oceněný Cenou Magnesia za nejlepší studentský film roku 2016, sbírá velké úspěchy po celém světě. Za svůj vítězný snímek Furiant získal jako první český režisér Cenu za nejlepší režii v kategorii krátkých filmů na americkém filmovém festivalu Sundance. Snímek o nešťastné homosexuální lásce s tragickým koncem zaujal porotu i na Mezinárodním filmovém festivalu krátkometrážních filmů v Palm Springs, kde Hudeček obdržel další dvě ocenění. Snímek se zařadil také do finální nominace na prestižním udílení cen Student Academy Awards 2016 a získal Ocenění za nejlepší studentský snímek na filmovém festivalu ve Zlíně. 

I Anna Lyubynetska, loňská vítězka Ceny Magnesia, toho od vítězství stihla opravdu hodně. Zúčastnila se sedmi mezinárodních filmových festivalů, kde svůj snímek Kyjev Moskva o těžkostech ukrajinské války, představila. Na Mezinárodním filmovém festivalu krátkometrážních filmu v Kyjevě Anna za tento snímek obdržela Cenu publika. Film předvedla také divákům ve Francii, Itálii, Německu či v americkém Los Angeles.

red


Klíčová slova: Český lev, cena, ocenění


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Filmy ve Varech Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začal. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Soutěže bude hodnotit odborná porota. Reflex navíc do Varů zve i na výstavu neznámé kolekce vtipů Vladimíra Jiránka. Přijďte se podívat. O celebritách ve Varech se dočtete zde


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,820
22,190
29,050
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější