nahoru

Finská prozaička Katja Kettu o porodních bábách a sběratelích dýmek: „Chtěla jsem napsat silnou lovestory…“

Kateřina Kadlecová10. června 2016 • 09:00
Katja Kettu, jedna z nejznámějších postav současné finské literatury.
Katja Kettu, jedna z nejznámějších postav současné finské literatury.
• foto: 
Richad Klíčník

Finská spisovatelka, dramatička, scenáristka, animátorka a muzikantka KATJA KETTU (38) se před pár týdny na Světě knihy podepisovala čtenářům do své čerstvé novinky a z jejího nejznámějšího románu, Porodní báby, se předčítalo v rámci Noci literatury. Poslechněte si ukázku z audioknihy a přečtěte část rozhovoru, který vychází 9. června v Reflexu.

Váš pět let starý román Porodní bába nadchl čtenáře i recenzenty mnoha zemí světa, před rokem i Čechy. Co všechno je pravdivé v tomto podivném milostném vztahu jednoduché a ošklivé polní zdravotní sestry a nacistického důstojníka během laponské války?

Takzvané velké dějiny snad sedí do puntíku, pročetla jsem spoustu studií z archeologických výzkumů někdejších německých zajateckých táborů na finském území, prošla národní archivy. Otázka finské kolaborace s nacisty je nesmírně komplikovaná, jakákoli diskuse o ní byla dlouho tabu, podobné pravdy prostě neradi slyšíte. Zejména po válce lidé nechtěli mluvit o vězeňských táborech nebo o tom, že Laponsko, severní část naší země, bylo nacisty okupováno a ke konci války, když jsme podepsali separátní mír s Ruskem, vybombardováno, vypáleno a téměř všichni obyvatelé i jejich milionová stáda vyhnáni. Ženy, které se během války provinily láskou k německým vojákům a odešly s nimi, byly po návratu domů stigmatizovány, internovali je a hrubě s nimi zacházeli. Měla jsem problém najít ty, které by chtěly, byť anonymně, mluvit o svých traumatech. Ovšem jakmile Porodní bába vyšla, spousta lidí se najednou toužila svěřit, nebo dokonce veřejně promluvit. Což je myslím dobře, sdílená bolest je poloviční bolest a i psychologové doporučují vypovídat se, nepohřbívat v sobě minulost.

Příběh Porodní báby prý je i vaší minulostí…

Moje babička se jako ustrašená holka ocitla v srdci ruské fronty a soudě podle jejích dopisů mamince a sestře prožila velkou lásku. Chtěla jsem napsat silnou lovestory, ale hlavně ukázat, co se ve válkách běžně stává ženám a dětem, kteří jsou nejzranitelnější. Když porodní bába poprvé uvidí Johannese, modlí se k Bohu: „Pokud mi dáš tohohle chlapa, už nikdy víc nebudu nic chtít.“ Taková vášeň kdysi potkala i mě, a proto jsem chtěla zobrazit iracionální, šílenou lásku – jak najednou ztrácíte moc nad svým životem nejen vinou války, ale z druhé strany to do vás pere ještě láska. A pozor, nepovažujte ten román za historický. Kdykoli píšete o minulosti, zrcadlí se v ní současnost.

Porodní bába právě vyšla v češtině jako audiokniha. Posloucháte je?

Ty audioknihy jsou čím dál populárnější, viďte? Ale já sama jsem staromódní, radši listuju. Poslouchám je jen v autě a při úklidu, ale samozřejmě se mi líbí ta představa, že nějaký příjemný hlas vypráví příběh jen a jen pro mě – to je asi zjevné ze Sběratele dýmek. Ve Finsku se audioknih nevydává zdaleka tolik jako u vás, máme jen něco málo přes pět milionů obyvatel, takže trh není nijak velký. Ale měli bychom se na ně naučit, kvůli těm dlouhým vzdálenostem a dlouhým zimním večerům.

Loni v září byl do kin uveden film natočený podle Porodní báby. Jaké jsou ohlasy?

Velmi slušné. I mně se líbil, ačkoli v tomhle můžu jen stěží být objektivní. Jen ten konec je až moc hollywoodský, liší se od knihy; moje postavy jsou doufám ambivalentnější. Režisér Antti Jokinen, který ostatně zfilmoval i dobře známý román Očista mojí krajanky Sofi Oksanenové, se do těch postav podle mě až moc zamiloval a dost je přisladil. Pak si dokonce vzal představitelku hlavní role, Kristu Kosonenovou, za ženu a má s ní malé děcko! Tomu se říká zamilovat se do svých postav!
Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,020
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější