nahoru

Seriál Vinyl: Když se hudební New York otřásá v základech

Marek Gregor18. února 2016 • 14:50
Seriál Vinyl: Když se hudební New York otřásá v základech
foto: Profimedia.cz

Ač si pilotní díl nového seriálu americké HBO Vinyl odbyl českou premiéru teprve v pondělí, psali jsme o něm už několikrát. V minulém čísle tištěného Reflexu vyšla recenze, stejně tak i začátkem týdne na netu, přinesli jsme výtahy rozhovorů jak s hlavním tvůrcem Martinem Scorsesem, tak i s představitelem hlavní role Bobbym Cannavalem. Tak tedy krátce: Pro ty, kteří si už hned po zhlédnutí první části začali na seriálu vytvářet závislost, mám dobrou zprávu: Nespletli jste se.

Viděli jsme další čtyři další díly a dovoluji si tvrdit, že závislost můžete spustit. I v následujících částech bude spousta drog, sem tam nějakého sexu, pokračující linka vyšetřující vraždu rozhlasového bosse, překvapivé scenáristické zvraty. A především: kvantum skvělé muziky a taky nějaká ta ikonická dnes už neexistující místa, jako Warholova Factory a Hotel Chelsea.

Ostatně, jak se ukáže, právě ve Factory se hlavní hrdina Richie Finestra (Bobby Cannavale), majitel krachující hudebního labelu American Century, seznámil se svou současnou ženou Devon, jednou z Andyho squaw. Tak jako v pilotním díle se objevil Robert Plant, tak dál se budete potkávat třeba s Velvet Underground a Nico, Andym Warholem a Ultraviolet, mihne se Alice Cooper, Jethro Tull i James Brown.

Tým kolem Martina Scorseseho, hudebního producenta série Micka Jaggera, a především spoluproducenta a scenáristy Terrence Wintera vystavěl, alespoň podle pěti z deseti dílů první série Vinylu (HBO slibuje na příští rok další), dech beroucí fiktivní příběh. Už jsem i samozřejmě zaslechl, že je v současné seriálové produkci spíše druhořadým kouskem. No možná pro mladé „nadějné“ kritiky. Omyl! Vinyl právě proto, že celkem věrohodně a přirozeně, v některých případech i poznaně (viz sekvence z pilotu se slavnými výstupy manažera Led Zeppelin či z dalších dílů, kde se objeví legendární kousky na koncert zkoušejícího Alice Coopera či atmosféra Factory) pracuje s atmosférou New Yorku raných sedmdesátek, na pozadí vzniku nových hudebních žánrů.

Ostatně Scorsese s Jaggerem, v jejichž hlavách prý projekt postupně vznikal a bobtnal více než dvacet let, právě tvrdí, že špinavý a dnes už k nepoznání zářící Manhattan roku 1973 byl místem, kde tehdy bublalo to, co jsme později nazvali punkem, hip hopem a diskem. A protože je Vinyl také vlastně samostatným hudebním příběhem, vychází ke každému dílu soundtrack, který alespoň já osobně pravidelně sjíždím na Spotify.Klíčová slova: HBO, zapnutá bedna, marek gregor, seriál


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,210
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější