nahoru

Vítězem Cen české filmové kritiky je snímek Ztraceni v Mnichově, po něm film Schmitke

ČTK24. ledna 2016 • 09:00
Vítězem Cen české filmové kritiky je snímek Ztraceni v Mnichově, po něm film Schmitke
foto: ČTK

Vítězem Cen české filmové kritiky se stal snímek Ztraceni v Mnichově scenáristy a režiséra Petra Zelenky a producenta Davida Ondříčka. Proměnil všechny tři nominace: odnesl si ocenění za nejlepší film roku 2015 i ceny za nejlepší režii a scénář. Laureáti je převzali včera večer v pražském divadle Archa.

Druhým nejúspěšnějším titulem je debut Štěpána Altrichtera s názvem Schmitke. Byl oceněn v nové kategorii Nejlepší audiovizuální počin, a to za zvukovou složku filmu. Spoluscenárista a režisér filmu si odnesl Cenu RWE pro objev roku.

V hereckých kategoriích zvítězili Kryštof Hádek za výkon ve filmu Kobry a užovky a Alena Mihulová za roli ve snímku Domácí péče.

Nejlepším dokumentem roku 2015 vyhlásili filmoví novináři snímek režisérky a producentky Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe.

"Objevili jsme se tu především pro kritiky," řekl ČTK režisér Altrichter, šťastný z toho, že si původně studentského projektu Schmitke někdo všiml. Podle něj jde o snímek německo-český. Nejen produkčně, ale i proto, že studoval na pražské FAMU i v Německu. "Hodně se v něm mluví německy, ale to pro mě nehraje roli. Hranice se překračují a právě v evropských koprodukcích vidím budoucnost české kinematografie," dodal.

Potěšený byl i producent vítězného snímku David Ondříček. "Kdybych dostal scénář od někoho jiného než Petra Zelenky, asi bych do toho nešel. Jelikož ho však znám už ze Samotářů a vím, co dokáže se svými texty udělat a jaký je to režisér, věřil jsem, že může jít o skvělý film," řekl ČTK. Podle něj však scénář prošel obrovským vývojem, verze, která se nakonec točila, byla mnohem lepší než ta původní. Podle Ondříčka snímek Ztraceni v Mnichově projel spoustu festivalů, měl například velký úspěch v Londýně.

Moderátory slavnostního večera v přímém přenosu České televize na programu ČT art byli herečka, bloggerka a vítězka soutěže StarDance Marie Doležalová a herec a režisér Vojtěch Kotek.

Filmoví publicisté a kritici tak zhodnotili domácí kinematografii uplynulého roku pošesté. Dvoukolové hlasování určilo vítěze osmi kategorií. V prvním kole jich hlasovalo třiatřicet. Posuzovali 25 celovečerních hraných či loutkových filmů a 19 dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2015 a vyhověly pravidlům. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 41 novinářů.

V kategorii Cena RWE pro objev roku hlasovalo ve druhém kole 31 žurnalistů; vybírali ze 13 navržených adeptů.

Ceny české filmové kritiky uděluje profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků o.s. Hlavními partnery byly RWE, Česká televize, Státní fond kinematografie a ministerstvo kultury. Přehled hlasování a výsledky budou zveřejněny na webových stránkách www.filmovakritika.cz.

Konkurenční ocenění České filmové a televizní akademie Český lev budou předána 5. března. I jim vévodila v nominacích Zelenkova originální komedie Ztraceni v Mnichově - získala jich 15. Porota Českého filmového a televizního svazu FITES jí v polovině ledna udělila Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla. Zelenka se ale podle svých slov knihou historika Jana Tesaře Mnichovský komplex jen volně inspiroval.

ČTK

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,310
29,390
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější