nahoru

Western podle Skota: s německým kovbojem a protinožci

Tereza Spáčilová7. července 2015 • 06:00
Z filmu Slow West
Z filmu Slow West
• foto: 
kviff

Rozpálené Karlovy Vary mají objev. Jmenuje se John Maclean a vyznačuje se tím, že westernové obzory rámuje stejně hypnoticky jako Ang Lee ve Zkrocené hoře.

Macleanův Slow West (v kinech od 9.7.) má jarmuschovsky zadumanou náladu a cit pro úspornou pointu a la bratři Coenovi. Přitom si na nic nehraje a jen pokorně a soustředěně, bez laciných symbolů a kudrlinek, postupuje vpřed.

V edinburském rodákovi Johnu Macleanovi, klávesákovi ze skupiny Beta Band a vítězi letošního sundanceského festivalu, našla Evropa nový příslib. A to přesto, že jeho westernu s eastwoodovským Michaelem Fassbenderem budou nejspíš vyznavači žánru vyčítat banální zápletku (šestnáctiletý přistěhovalec ze Skotska pátrá v Koloradu po někdejší lásce).

Kontrast mezi bohorovným cynismem desperada Fassbendera a odzbrojující naivitou Kodiho Smit-McPheeho však funguje bezchybně, stejně jako kamera kouzlící tak, že člověk občas zapomene dýchat (není náhodou, že Maclean vystudoval malbu). A pak je tu ještě překvapení na konec. Ano, rozhodně příslib.

 

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: reflex, vary, slow west


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,740
22,210
29,370
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější