nahoru

Architektka Jiřičná a další osobnosti dostali Medaile Jiřího z Poděbrad za práci pro Evropu

ref13. června 2015 • 17:00
Eva Jiřičná
Eva Jiřičná
• foto: 
ČTK

Slavný český král Jiří z Kunštátu a Poděbrad (1420 – 1471) je považován za jednoho z předchůdců myšlenky sjednocené Evropy. V jeho době byla idea vytvoření středověkého „společenství národů“ spíše utopická, i když převratná. Pochopení tehdy nenašla, ale její ozvěny jsou patrné ještě dnes.


Například ve čtvrtek ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek předal „Medaile Jiřího z Kunštátu a Poděbrad, krále českého, za přínos v oboru a k integraci v rámci Evropy“ hned několika významným osobnostem.

Cenu dostala například přední česká architektka a designérka Eva Jiřičná, prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, ale i Jaromír Kříž, který zachránil a znovuobnovil tradiční stavebnici Merkur, kybernetik Vladimír Mařík či Constantin Kinský, předseda představenstva Francouzko-české obchodní komory.

„Záměrem bylo ocenění přínosu výjimečných českých i evropských osobností k rozvoji jejich oborů a k hlubší evropské integraci a odstraňování překážek v lidském porozumění,“ uvedl k tomu ministr Mládek.

ref

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Soutěž filmů se dělí do tří kategorií: Hlavní soutěž a soutěž dokumentárních filmů doplňuje kategorie Na východ od západu, která se věnuje hlavně začínajícím tvůrcům ze zemí bývalého sovětského bloku. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society. 


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,100
29,410
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější