nahoru

Držitelka Oscara Irglová uvede v Plzni irský film a vystoupí na jediném koncertu v Česku

arb, ČTK13. března 2015 • 15:00
Markéta Irglová
Markéta Irglová
• foto: 
Dalibor Glück / Mafra / Profimedia .cz

Animovaný film Píseň moře uvede v Plzni skladatelka a držitelka Oscara Markéta Irglová. V Domě hudby odehraje zároveň 29. března svůj jediný letošní koncert v České republice. Koncert i uvedení filmu je součástí programu Plzně - Evropského hlavního města kultury 2015.

 

Zahraničními kritiky oceňovaná zpěvačka a skladatelka Irglová nazpívala pro českou verzi irského snímku Píseň moře titulní píseň. Do českých kin vstoupí animovaná pohádka pro malé i velké 19. března s českým dabingem i v původním znění s českými titulky. Příběh se odehrává v bájné krajině starých Keltů, kde žije na osamělém majáku otec s dcerou a synem. Jejich život se změní, když se ukáže, že malá dcerka je poslední z tuleních víl. Jedině ona může písní moře zachránit všechny pohádkové bytosti, které proměnila čarodějnice v kámen. Příběh keltských mýtů a naděje vynesl mladému irskému režisérovi Tommu Moorovi nominaci na Oscara.

"Společně s Aerofilms jsme se rozhodli pozvat Markétu Irglovou do Plzně, která se pro letošek s nadsázkou stala hlavním městem filmové animace, především díky dvěma krásným výstavám inspirovaným osobností Jiřího Trnky," uvedl programový ředitel projektu Plzeň 2015 Jiří Sulženko. Film Píseň moře podle něj svojí poetikou a výběrem tradiční animace Trnkovu tvorbu připomíná. "Markéta navíc představí svůj sólový program, který se ke komorní atmosféře Domu hudby výborně hodí," doplnil. Zpěvačka představí svou klavírní tvorbu v Plzni vůbec poprvé.

"Jako držitelku zlaté sošky za titulní píseň k filmu Once z roku 2006 nám přišlo přirozené Markétu Irglovou k nazpívání titulní písně oslovit. Svět irských legend navíc velmi blízko souzní s atmosférou jejího současného života na Islandu," dodal Jan Noháč ze společnosti Aerofilms, která film uvede.

 

arb, ČTK


Klíčová slova: reflex, irglova


Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary 2018

Program Jak koupit vstupenky a passy Hosté a hvězdy Historie Ubytování během festivalu Brigáda

V pátek 29. června začíná 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, skončí v sobotu 7. července. Slavnostní zahájení se promění v uctění památky nedávno zemřelého Miloše Formana. Mezi hosty festivalu se objeví režisér, scénárista a herec Richard Linklater, který bude reprezentovat první ohlášenou sekci festivalu věnovanou organizaci Austin Film Society.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,030
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější