nahoru

Hlasujte: Oscary podle Reflexu aneb kde udělala Akademie chybu

Tereza Spáčilová22. ledna 2014 • 15:00
Vlk z Wall street
Vlk z Wall street
• foto: 
profimedia.cz

Výsledky oscarových nominací už jsou, jak se říká, ložené, ale nedá nám, abychom si aspoň nezamudrovali. Porovnejte svůj pohled s názorem kritičky Terezy Spáčilové, kterou leccos rozčililo a jen něco málo potěšilo. Ucelený pohled na letošní hollywoodské dostihy si pak můžete přečíst ve čtvrtečním Reflexu.

Kdo nominaci nedostal (a měl):

Oscar Isaac: Atypický hudební portrét V nitru Llewyna Davise z dílny bratří Coenů uhranul už obecenstvo na festivalu v Cannes. Fanoušci mu vyčítají, že je málo coenovský a jako film má určitě své mouchy, nicméně charisma a talent Oscara Isaaka nikdo zpochybňovat nemůže. Navíc to jeho jméno!

Tom Hanks a Paul Greengrass: Nejabsurdnější zpráva nominačního dne souvisela s filmem Kapitán Phillips. Paul Greengrass totiž nepostoupil do kategorie věnované režisérům, a stal se tak jediným tvůrcem, u něhož Akademie ignorovala nominaci od respektované cechovní organizace (takzvané Directors Guild Awards). Absence jména Tom Hanks na seznamu nejlepších herců pak vyrazila dech všem bez rozdílu: válka nervů, již rozehrává v typicky greengrassovsky autentickém dramatu, patří k nezapomenutelným zážitkům, což potvrzuje i jeho nominace na Zlatý glóbus.

Fruitvale Station: Příslovečný malý velký film, jenž se zrodil z ryze osobních pohnutek. Ryan Coogler, nadějný fotbalista z „mokré čtvrti“, se do něj pustil za vydatné podpory Foresta Whitakera poté, co jím otřásla zpráva o absurdní smrti Oscara Granta. Mladého černocha brutálně umlátili bílí policisté. Coogler se vydal za pozůstalými, vyslechl svědky a s pokorou sobě vlastní natočil film, který je víc než varovným mementem.

Hans Zimmer, Sean Bobbitt: Kdo viděl 12 let v řetězech, pravděpodobně mu utkvěly dvě věci: podmanivé záběry krajiny, jež je i krajinou hrdinovy duše, a pak hudba, ať už v podobě naléhavé melodie, nebo zneklidňujícího hrdelního zvuku, jenž snad ani nemůže pocházet z našeho světa. Autoři měli být oceněni, leč nebudou.

Robert Redford: Ve snímku Vše je ztraceno se brodí zatopeným podpalubím, leze na rozhoupaný stěžeň, střídavě propadá naději a beznaději, a hlavně nás donutí soustředit se pouze na jeho sísyfovský boj. U publika se Chandorovo „survival drama“ příliš nechytilo, ale výkon a nasazení bezmála osmdesátiletého herce, jediné postavy filmu, poklonu zaslouží.

Rivalové: Snímek nevídané dynamiky s přehledem překračuje rámec sportovního dramatu a patří k nejsilnějším zážitkům uplynulého ruku (ne náhodou zamíchal i pořadím nejlépe hodnocených filmů databáze ČSFD). Šlape lépe než motor formule 1, v níž se prohánějí Daniel Bruhl a Chris Hemsworth (ten mimochodem oscarové nominace oznamoval), a slovu biják vrací jeho původní význam. Pro akademiky přesto jako by neexistoval. Neodpustitelné.

Liberace: Nikdo nepochyboval, že herecký koncert Michaela Douglase v životopisu pianisty a showmana bude po zásluze oceněn. Nestalo se. Že by akademikům vadila značka HBO, jejíž produkce začíná povážlivě konkurovat Hollywoodu?

Kdo nominaci dostal (a neměl):

Špinavý trik: David O’Russell má bezpochyby potenciál, což dokazuje i jeho oscarové snažení z předešlých let. Terapie láskou vynesla sošku Jennifer Lawrenceové, o dva roky starší Fighter zase Christianu Baleovi a Melisse Leo. Osvědčenou hereckou squadru obsadil i do novinky o korupčním skandálu, kterou jako by vysoustružil podle oscarových osnov. Výsledkem je deset nominací za nic, respektive za málo. Snad Akademie do března prohlédne a přeceněný snímek ohodnotí střízlivěji.

… a naprostý úlet: v každém ročníku to Akademii trochu „ujede“, ale řadit po bok opusů, jako je Vlk z Wall Street či 12 let v řetězech, komedii Jackass Presents: Bad Grandpa nebo propadák roku, Osamělého jezdce, to už je svatokrádež.

Kdo má nominaci právem:

Vlk z Wall Street: Jestli si někdo Oscara doopravdy zaslouží, pak je to Martin Scorsese. Akademie to ví už dávno a vytrvale mu ho odpírá (povolila jenom jednou). Režisér, jehož tvorba zraje a styl mládne, si tak příliš naději nedělá, a nám nezbývá než doufat. Minimálně Leonardo DiCaprio by ovšem s prázdnou odejít nemusel: v devětatřiceti letech má na kontě role, za něž by se nemusel stydět ani Laurence Olivier.

Matthew McConaughy: Oscarových je už jeho deset kokainových minut po boku DiCapria ve Vlkovi z Wall Street, ale krev a pot stříkají i z toho, co předvádí ve filmu Klub poslední naděje. Vzácně střízlivém, mimochodem — na to, že se točí kolem umírání na AIDS.

Gravitace: Divácký hit, jenž v loňském roce zachraňoval kinaře, oprávněně okupuje deset nominačních kategorií. Sporná je snad pouze ta herecká: Sandra Bullocková má hezké kalhotky a při natáčení ve „falešném“ vesmíru si jistě vytrpěla své, ale herecky svůj stín nepřekročila.

Nebraska: Filmy o stáří prý nejsou „sexy“, ale ten od Alexandera Paynea představuje výjimku. Příběh důchodce, jenž zarytě věří, že vyhrál v loterii, je zároveň moudrý, dojemný, poetický i vtipný. A kdyby si šla pro cenu June Squibbová, určitě bychom se nenudili.

Judi Denchová: Jedna z nejpravděpodobnějších laureátek. Nejenže Frearsova Philomena stojí a padá s ní, ale táhne jí na osmdesát, leží v nemocnici a naposledy se z Oscara radovala před patnácti lety. Těžko najít vhodnější okamžik.

Chiwetel Ejiofor: Příběh černého Američana uneseného do otroctví mohl skončit jako uslzená patetická freska, to by jej však nesměl vyprávět Steve McQueen. S tváří Chiwetela Ejiofora, Angličana s nigerijskými kořeny, se navíc ani pateticky pracovat nedá. Jestli má za 12 let v řetězech někdo dostat cenu, pak on (a Michael Fassbender).

Roger A. Deakins: Upřímně: nominace za kameru k jednomu z nejpoctivějších filmů tohoto roku, thrilleru Zmizení, je jenom z nouze ctnost, správně by vedle Deakinsova jména měli být zmíněni ještě alespoň Jake Gyllenhaal a Hugh Jackman. Nerada to opakuji, ale kam se hrabe Špinavý trik.

ANKETA

Anketa
Který z filmů nominovaných v hlavní kategorii má podle vašeho mínění dostat Oscara?
Philomena
1.5%
14
Špinavý trik
1%
9
Kapitán Phillips
5.5%
50
Klub poslední naděje
3.9%
35
Vlk z Wall Street
68.2%
617
12 let v řetězech
4.4%
40
Gravitace
13.6%
123
Nebraska
0.9%
8
Her
1%
9

Více k tématu najdete v novém vydání časopisu Reflex, které vychází již ve čtvrtek 23. ledna!

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: Oscar, anketa, vlk z wall street


Colours of Ostrava 2018

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Program a hvězdy Reflex Stage Festival v ulicích
Patrně největší hvězdou letošního ročníku hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne mezi 18. a 21. červencem, bude zpěvák Pharrell Williams. Jak vypadal první den s Williamsem, ale třeba i s Vojtěchem Dykem nebo Reflexem si prohlédněte ve fotogalerii Martina Straky. Pokud ještě váháte, pak vás určitě přesvědčí 10 důvodů, proč jet zrovna letos na Colours.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,200
28,930
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější