VILIAM BUCHERT: V Paříži teroristé zabili 17 lidí a svět „bláznil“. Zavraždění turisté v Tunisu tolik nevzrušují. Proč? | Reflex.cz
reklama
nahoru

VILIAM BUCHERT: V Paříži teroristé zabili 17 lidí a svět „bláznil“. Zavraždění turisté v Tunisu tolik nevzrušují. Proč?

Viliam Buchert19. března 2015 • 14:00
Fotografie z masakru, ke kterému došlo v centru Tunisu
Fotografie z masakru, ke kterému došlo v centru Tunisu
• foto: 
ČTK

Vzpomínáte na začátek ledna a teroristické útoky v Paříži? Svět byl šokován, politici vydávali jedno prohlášení za druhým, milióny lidí tvrdily, že jsou jakýmsi Charliem (podle vyvražděné redakce satirického časopisu Charlie Hebdo). V Paříži islamističtí hrdlořezové zabili 17 lidí. Včera bylo v Tunisu zavražděno 20 osob, z toho většinu tvořili zahraniční turisté. Svět opět zpozorněl. Ale s Paříží se to vůbec nedá srovnat. Proč?

reklama

Není snad život zabitých Japonců, Italů, Poláků či Španělů stejně důležitý jako život Francouzů? Je. Ale při vší úctě nemá Tunisko takové postavení a sílu jako Francie. Ohlas a reakce jsou přesto natolik rozdílné, že to až zaráží. A je to zásadní chyba.

Teroristé totiž postupně rozvracejí další a další země, na něž většinou Západ, musíme to přiznat, v podstatě kašle. Příkladem je Sýrie, Jemen, Mali (převrat tam hasila francouzská armáda, ale problém není vyřešen), Středoafrická republika, Somálsko a další. Tváříme se, že se nás to vlastně netýká. Jistě, netýká, ale jen do doby, než zjistíme, že tyto konflikty se určitým způsobem přenášejí i k nám do Evropy.

Dnes v Sýrii a Iráku bojuje kolem 10 tisíc džihádistů, kteří mají evropské pasy. Někteří se vracejí a jsou připraveni bojovat proti západní demokracii a svobodám.

Velmi lehkovážně Evropa a svět přistoupily také k pádu diktátora Kaddáfího v Libyi. Zavládlo uspokojení, že „divoký pes severní Afriky“ zmizel v pekle. Nebralo se moc v potaz, že něco podobného bude mít dalekosáhlé následky i pro Evropu. Bylo přece jasné, že rozpad Libye a vznik mnoha islamistických a kmenových milic povedou k masovému exodu obyvatel z této země. Kam míří? Většinou do Itálie, do Evropské unie. A to se nás hluboce dotýká. Máme v Libyi už i svého uneseného občana.

Včera se vraždilo v Tunisu. Hovoří a píše se o tom, ale můžeme se vsadit, že za týden už o ničem v podstatě neuslyšíme. Pokud se tedy nebudou teroristé útoky v této části severní Afriky opakovat. Opět se nám zdá, že se to v podstatě nikoho u nás nemůže týkat. A opět omyl.

Tlak na rozvrat turistického průmyslu v Tunisku může mít za následek zvýšenou emigraci z této země, jež zamíří do Evropy. To vyvolá další problémy v soužití s muslimskými skupinami. Zvýší se tím i počet islamistů na starém kontinentu (i radikálové prchají za lepším a pohodlnějším). To zasáhne (a už zasahuje) naše svobody a oslabí euroatlantickou civilizaci. Je to postupný a trvalý rozvrat. Proto jsou útoky v Tunisku stejně vážné jako ve Francii. Ale říkejte to někomu…Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama