nahoru

Ticho před socialistickou bouří. Ikonické snímky ukazují předrevoluční Kubu

Tereza Stonišová17. června 2017 • 14:00
Ticho před socialistickou bouří. Ikonické snímky ukazují předrevoluční Kubu
foto: Heinrich Heidersberger

Německý fotograf Heinrich Heidersberger se ve své tvorbě zaměřoval spíše na fotografii architektury. I proto představuje série z jeho cest z roku 1954 výjimku, kdy navštívil nejprve USA a posléze Kubu. A právě z Kuby Heidersberger přinesl unikátní sérii snímků, která ukazuje zemi těsně před nástupem Fidela Castra.

Revolucionář Castro, který v roce 1959 na Kubě převzal moc, budil zprvu velké nadšení. Fulgencio Batista jen díky několika náhodám unikl připravovanému atentátu, který chtěli provést revolucionáři. Jeho vláda padla a Batista utekl do exilu. O Castrovi nejprve média hovořila pozitivně a až v průběhu let se ukázalo, že socialismus, navíc umocněný až do současnosti trvajícím embargem ze strany USA, zemi do blahobytu zřejmě nepřivede.

Atmosféra před kubánskou revolucí je v zemi evidentně klidná. Na snímcích slavného fotografa jsou vidět desítky turistů, trhy, Kubánci i Kubánky. Nic nenasvědčuje tomu, že již za nedlouho začne země směřovat socialistickým směrem, který jí vydrží až do dnešních dní. A ačkoliv za předchozího amerického prezidenta došlo k jistému sblížení s USA, hospodářsky se příliš na lepší časy Kubě neblýská. Kubánské embargo by totiž musel zrušit americký kongres, což se zřejmě jen tak nestane.

 

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,100
29,330
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější