Ilustrační koláž

Ilustrační koláž Zdroj: Koláž Jan Ignác Říha

Pete Buttigieg a Bernie Sanders vedou po dvou primárkách pole demokratických kandidátů na prezidenta USA.
Prezidenta Donalda Trumpa chtějí ve volbách porazit dva demokraté: Michael Bloomberg (vlevo) a Joe Biden (vpravo)
Biden vs. Sanders: Demokratické primárky se mění na souboj dvou mužů
Debata demokratických kandidátů v televizi NBC před primárkami Demokratické strany
4
Fotogalerie

Volby prezidenta v USA živě: Trump je jedenáctým prezidentem v historii USA, jenž prohrál obhajobu ve volbách

Prezidentské volby v USA vrcholí. Američané odvolili, většina hlasů je sečtená a po několika zvratech byl za vítěze americkými médii prohlášen Joe Biden. Demokrat a bývalý viceprezident Joe Biden si uchoval v průzkumech stálý náskok několika procent, ale volby byly nakonec mnohem těsnější, dokonce to ve středu ráno vypadalo na překvapivý triumf Donalda Trumpa. Proběh sčítání hlasů však ovlivnila velká účast především pomocí koresponednčního hlasování. Trump se patrně ještě pokusí zvrátit výsledek voleb právní cestou. Sledujte s námi online další napínavý průběh prezidentských voleb, které letos patrně neskončí sečtením hlasů.

Letošní americké prezidentské volby tradičně začaly primárkami, které jako obvykle odstartovaly ve státu Iowa 3. února 2020, a to jak u demokratů, tak i u republikánů. Zatímco pro Donalda Trumpa byly primárky spíš formalitou, Jose Biden čelil v Demokratické straně konkurenci 24 uchazečů.

Rozhodne o vítězi až Nejvyšší soud? Nejen to zjistíte ve videu:


Na počátku primárek se zdálo, že by favorizovaný bývalý viceprezident Biden mohl mít velký problém s finalistou z minulých primárek a silně levicovým politikem Bernie Sandersem, ale nakonec kandidát stranického establishmentu demokratickou nominaci poměrně přesvědčivě získal. Biden si následně zvolil jako svou kandidátku na viceprezidentku další vyzyvatelku z primárek – senátorku Kamalu Harrisovou. Spolu se postavili úřadujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho zástupci Mike Pencovi.

Sledujte náš online a další průběh letošních prezidentských voleb:

Online přenos

Online přenos

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 23:42

PRVNÍ VÝSLEDKY CAUCUSŮ MIMO IOWU: PŘEKVAPIVĚ SILNÁ KLOBUCHAROVÁ

Ještě před otevřením volebních místností v samotné Iowě se už odehrávají některé "satelitní" caucusy, v nichž mohou volit občané Iowy nacházející se mimo území státu. Dílčí neoficiální výsledky některých těchto satelitních caucusů na Floridě a v Arizoně, kde se zdržují zejména senioři pocházející z Iowy, ukazují překvapivě dobré výsledky pro senátorku Amy Klobucharovou a ptvrzují silnou pozici Bernieho Sanderse.

Objevují se dokonce komentáře, že silné zisky Amy Klobucharové v těchto caucusech mimo stát mohou mít vliv na výsledky v Iowě, protože tamní voliči se před ochodem na vlastní caucusy dozví o těchto předběžných výsledcích a budou mít tendenci podpořit ty průběžně "silné". 

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 23:42

PRVNÍ VÝSLEDKY CAUCUSŮ MIMO IOWU: PŘEKVAPIVĚ SILNÁ KLOBUCHAROVÁ

Ještě před otevřením volebních místností v samotné Iowě se už odehrávají některé "satelitní" caucusy, v nichž mohou volit občané Iowy nacházející se mimo území státu. Dílčí neoficiální výsledky některých těchto satelitních caucusů na Floridě a v Arizoně, kde se zdržují zejména senioři pocházející z Iowy, ukazují překvapivě dobré výsledky pro senátorku Amy Klobucharovou a ptvrzují silnou pozici Bernieho Sanderse.

Objevují se dokonce komentáře, že silné zisky Amy Klobucharové v těchto caucusech mimo stát mohou mít vliv na výsledky v Iowě, protože tamní voliči se před ochodem na vlastní caucusy dozví o těchto předběžných výsledcích a budou mít tendenci podpořit ty průběžně "silné". 

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 23:09

HESLO DNE: ELECTABILITY NEBOLI VOLITELNOST

Největší debaty se letos v demokratických primárkách vedou kolem jedné jediné otázky, která zní, kdo dokáže nejpravděpodněji porazit v samotných volbách Donalda Trumpa. Nejvíce se o odpověď na tuto otázku hádají obě demokratická stranická křídla. Umírnění centristé se obávají, že nominace radikála jako je třeba Bernie Sanders, odradí v listopadových prezidentských volbách umírněné voliče a část z nich dokonce ze strachu před nástupem sandersovské "socialistické revoluce" zvolí Trumpa a ten pohodlně vyhraje. Levicové křídlo naopak argumentuje, že nominace centristy jako je Biden, bude znamenat, že strana ztratí ve volbách hlasy mladých radikálních voličů nadšených Sandersem a jeho krajně levicovou politikou i Trumpovi dělnické demokraty, kteří před čtyřmi lety nevolili kosmopolitní a "elitářskou" Hillary a přeběhli k Trumpovi. Nyní by je prý dokázal zpět přilákat jen radikální socialista Sanders, ale musí být nejprve stranickým nominantem.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 22:38

NEJVYROVNANĚJŠÍ DEMOKRATICKÁ IOWA VŠECH DOB

Jenže američtí komentátoři se shodují v tom, že letošní caucusy v Iowě budou nejvyrovnanější v jejich historii, která se píše od roku 1972.

Má to hned několik důvodů. Do letošních demokratických primárek totiž vstoupilo nejpočetnější kandidátské pole všech dob. Původně se o nominaci ucházely téměř tři desítky kandidátů, ale více než polovina z nich se "nedožila" dnešního prvního hlasování. První demokratické debaty musely být dokonce rozděleny do svou dnů, protože se více než dvacet kandidátů nevešlo na jedno pódium.

Vyrovnanost dnešního klání ovšem také způsobuje fakt, že někteří kandidáti se shlídli v okamžiku, kdy v roce 2008 zde překvapivě demokratické caucusy vyhrál tehdy méně známý senátor Barack Obama a už pak v následujících primárkách nikdo nezastavil, a to včetně původní favoritky Hillary Clintonové. Hned několik kandidátů - Pete Buttigieg, Elizabeth Warrenová i Amy Klobucharrová se od počátku velmi výrazně zaměřili na dělání kampaně v Iowě, aby Obamův "zázrak" letos zopakovali.

Relativně malý stát, jakým Iowa je, totiž umožňuje jeho území v kampani sjezdit křížem krážem. Tradiční kampaňovou disciplínou se zde proto stalo navštívit všech 99 žup, z kterých se Iowa skládá.    

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 22:11

STRAŠÁK PROHRY PRO BIDENA

Od roku 1992, kdy zde prohrál pozdější nominat demokratů a prezident Bill Clinton, zde vyhrál caucusy vždy pozdější demokratický nominant. O Iowě se dlouhodobě diskutuje jako o státu, který není vzhledem ke svému složení voličů vhodný, aby začínal celé primárky, ale tato statistika ukazuje opak. Zejména pro Joe Bidena by tak případná dnešní nevýhra mohla být velkým varováním. 

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 22:05

KANDIDUJE NĚKDO V IOWĚ PROTI TRUMPOVI?

Už bylo uvedeno, že republikáni své primárky v Iowě nezrušili a jejich caucusy se dnes odehrají. Úřadující prezident není přitom dokonce ani jediným kandidátem, kterého mohou republikánští voliči dnes večer podpořit. Trumpovi se v tomto státě postavili bývalý guvernér státu Massachusetts a viceprezidentský kandidát libertariánů z roku 2016 Bill Weld a bývalý kongresman z Illionois Joe Welsh. Oba jsou ale naprostými outsidery.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 21:58

KAM NASMĚRUJE IOWA DEMOKRATICKÉ PRIMÁRKY?

Co by přinesla dnešní výhra jednotlivým demokratickým kandidátům? Vítězství se sice očekává od Sanderse, který zde před čtyřmi lety prohrál jen o desetiny procent s Hillary Clintonovou, ale pro jeho celoamerickou kampaň by dnešní první místo znamenalo šanci dohnat v podpoře Bidena a stát se favoritem na celkovou nominaci. Zejména straničtí představitelé se této představy doslova děsí, protože se obávají, že velmi silně levicový Sanders by potom neměl šanci proti Trumpovi, protože by na svou stranu nezískal umírněné voliče

Naopak pokud by vyhrál Biden, potvrdilo by to jeho dosavadní pozici lídra celého pole a snížilo šanci, že ho ještě někdo dožene.

Pro dvojici Buttigieg a Warrenová je vítězství v Iowě téměř "must-win" (povinné vítězství), protože  by polilo jejich chřadnoucí kampaně živou vodou. Buttigieg zatím celoamericky nepříliš úspěšně bojuje o roli hlavního umírněného kandidáta s Bidenem, zatímco Warrenová zase tahá za kratší konec v souboji o levicovou část demokratického voličstva.

   

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 20:09

KDO JE FAVORITEM V IOWĚ? SOCIALISTA SANDERS

Iowa má jiné složení obyvatelstva než celé Spojení státy, což se mimo jiné odráží i v jiných místních voličských preferencích. Zatímco celoamericky průzkumům vévodí bývalý viceprezident Joe Biden, v zemědělské a silně bělošské Iowě už v poslední době v preferencích vede Bernie Sanders. Průměr průzkumů mu aktuálně dává 22,2 %, Biden je ale v Iowě druhý jen o kousek s 21 procenty. Na dohled zde ale zůstávají i kandidáti, kteří v průběhu podzimu po určitou dobu vedli: starosta Pete Buttigieg (15,4%) a senátorka Elizabeth Warrenová (14.7 %). Na silný finiš sází ještě centristická senátorka Amy Klobucharová (10,1%), která má jako asi poslední šanci prosadit se k hranici 15 procent hlasů potřebných pro zisk delegátů.

Rozdíly ve velké pětce jsou ale malé a průzkumy ukazují, že mnoho voličů zatím není pevně rozhodnuto, takže nelze vyloučit překvapivé výsledky.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 19:59

KDO JE VE HŘE MEZI DEMOKRATY?

Na pomyslném volebním lístku pro dnešní demokratické caucusy je zapsáno celkem 12 jmen:

  • bývalý viceprezident Joe Biden, která zatím vede v celoamerických průzkumech a je kandidátem umírněného spíše centristického křídla strany
  • senátor za stát Vermont Benie Sanders je naopak zástupcem silně levicového křídla a sám se označuje za socialistu, v celoamerických průzkumech je druhý a v poslední době stahuje ztrátu na Bidena
  • senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová také patří k vnitrostranické levici, ale na třetím místě v celoamerických průzkumech její podpora v poslední době slábne na úkor Sanderse.
  • starosta města South Bend v Indianě Pete Buttigieg je zatím celoamericky pátý a mohl by se stát prvním prezidentem s homosexuální orientací
  • senátorka za stát Minnesota a umírněná demokratka se slovinskými předky Amy Klobucharová
  • miliardář Tom Steyer podnikatel a filantrop Andrew Yang
  • členka Sněmovny reprezentantů za Havaj Tulsi Gabbardová
  • bývalý guvernér státu Massachusetts a poslední černošský kandidát ve hře Deval Patrick
  • senátor za stát Collorado Michael Bennet
  • bývalý kongresman za stát Maryland John Delaney, který už ale z voleb odstoupil
  • bývalý starosta New York Mike Bloomberg sám primárky v Iowě vynechává a nevedl zde kampaň, ale na lístku stejně je
Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 19:29

KDO SE MŮŽE ZÚČASTNIT CAUCUSU?

Dnešní demokratické i republikánské primárky v podobě tzv. caucusů jsou z rozhodnutí obou stran tzv. uzavřené (closed), což znamená, že na nich mohou hlasovat jen voliči, kteří jsou registrovaní jako demokraté (pro demokratické caucusy) a jako republikáni (pro republikánská volební shromáždění).

Demokraté umožňují hlasovat všem voličům, kterým bude 18 let nejpozději v den prezidentských voleb. Dávají navíc možnost hlasovat i lidem, kteří se dnes večer nedostanou do okrsku, kde bydlí. Pro ně budou zřízeny speciální, „satelitní“ okrsky a několik jich bude dokonce v zahraničí.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 19:21

KOLIK SE VOLÍ DELEGÁTŮ? HLASUJÍ I REPUBLIKÁNI?

Demokraté dnes v Iowě rozhodnou o obsazení 41 delegátů z celkem téměř 4000 tisíc delegátů, kteří budou moci volit v prvním kole hlasování na celoamerické volební konvenci.

Hlasovat dnes večer ale budou i republikáni, protože republikánská strana ve státě Iowa sví primárky nezrušila. Ve hře bude 40 delegátů na jejich konvenci. Ti budou mít větší váhu než jejich demokratičtí kolegové, protože celkem bude na srpnové demokratické konvenci hlasovat jen něco málo přes dva a půl tisíce delegátů.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 19:01

KDY CAUCUSY PROBĚHNOU? KDY BUDOU VÝSLEDKY?

Volební místnosti se po celé Iowě otevřou v půl sedmé v podvečer, kdy u nás bude půl druhé v noci z pondělí na úterý.

Samotná volební shromáždění odstartují o půl hodiny později - ve dvě hodiny v noci našeho času.

Očekává se, že „zkrácené“ demokratické caucusy budou trvat méně než hodinu a Demokratická strana začne ihned zveřejňovat průběžné výsledky. Nad ránem bychom proto už měli definitivní výsledky.

Sčítání nebude dlouhé, protože účast na caucusech není masovou záležitostí. Před čtyřmi lety, kdy byly otevřené výsledky demokratického i republikánského hlasování, přišlo hlasovat 15,7 % oprávněných iowských voličů. V absolutním čísle jich bylo 357.983, ale větší účast byla u republikánů, kterých volilo 186 tisíc oproti 171 tisíců u demokratů. V průměru tak připadá na každý okrsek průměrně 100 až 110 voličů.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 18:44

NOVÁ PRAVIDLA DNEŠNÍCH DEMOKRATICKÝCH CAUCUSŮ

Demokraté, jejichž caucusy budou dnes na rozdíl od těch republikánských velmi napínaví, pro letošek změnili tradiční pravidla caucusů. Celý proces proto bude mít dnes jen dvě kola.

Nejprve se jejich voliči shromáždí do již zmiňovaných hloučků, přičemž svůj hlouček budou mít i nerozhodnutí voliči. Po prvním kole diskuze a přesvědčování volební komise sete počet voličů v každé skupině. Pokud kandidát získal alespoň 15 procent ze všech voličů v místnosti, je tento kandidát prohlášen za „životaschopného“ a postupuje do druhého kola. Podle nových pravidel, která se u demokratů letos zavedla, už ale příznivci kandidáta, který postoupil, nemohou změnit svůj hlas. Toto pravidlo může některé voliče motivovat, aby počkali, jak se první kolo odehraje, a zůstali nerozhodnutými. Má to ale jeden háček: pokud více než 15 procent voličů zůstává nerozhodnuto, nemohou už také měnit svou preferenci.

Pro druhé kolo jsou ti, kteří se připojili k hloučku kandidátů, kteří nedosáhli 15 procentního limitu, „osvobozeni“ od svého hlasu a mohou buď přejít do jiného „životaschopného“ tábora, přetáhnout voliče od jiného „propadnutého“ kandidáta, aby alespoň v druhém kole přesáhli 15 procent, nebo caucus opustit.

Dříve bylo podobných přesvědčovacích kol více, dnes po druhém kole už výsledek zůstane definitivní.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 18:06

CO JE TO CAUCUS?

V Iowě se primárky tradičně odehrávají formou tzv. caucusů. Tato volební shromáždění na rozdíl od klasických primárek v užším slova smyslu neorganizuje samotný stát, ale na starost je mají obě velké strany - demokraté a republikáni. Ty zorganizují svá oddělená volební shromáždění ve všech 1678 volebních okrscích, které v Iowě fungují pro každé volby. Strany v každém z okrsků zamluví nějaký sál, často jde o školu, tělocvičnu či kostel, a pozvou do něj voliče. Ti následně diskutují o tom, kdo by byl nejlepší kandidát jejich strany a podle svých preferencí se shluknou do hloučků, které podporují vždy jednoho z prezidentských kandidátů.

Vždy po jednom kole diskuze mohou voliči změnit hlouček. Navíc hloučky, které jsou menší než 15 procent účastníků v daném okrsku, vypadávají ze hry a voliči tohoto kandidáta mohou buď přestoupit do jiného hloučku, nebo jít domů.

Na konci caucusu, který většinou trvá zhruba hodinu, se potom sečte velikost jednotlivých hloučků a podle počtu voličů v každém z nich, se kandidátovi přidělí delegáti na vyšší úroveň caucusů. Dnes totiž zažíváme hlasování jen na první úrovni caucusů - na okrskové. Později se dnes zvolení okrskoví delegáti, sejdou ještě na župních, obvodních a později i na celostátním caucusu. Teprve tam se formálně zvolí delegáti na celoamerickou volební konvenci, ale protože na vyšších úrovních caucusů už delegáti zpravidla nepřebíhají od kandidáta ke kandidátovi, budeme poměr celostátních delegátů znát už dnes pozdě v noci našeho času.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 17:57

3. ÚNOR 2020: PRIMÁRKY STARTUJÍ

Dneškem v Zámoří začíná ostrá fáze tzv. primárek. Voliči ve státe Iowa vyberou první delegáty na tzv. konvence, což jsou stranické volební sjezdy demokratů a republikánů. Na nich se tradičně volí prezidentští kandidáti obou velkých stran.

Petr Sokol
Petr Sokol
3. února 2020 · 21:50

BLOOMBERG A SANDERS BOJUJÍ O ŽIDOVSKÉ VOLIČE

Ve hře jsou letos dva adepti na to stát se prvním židovským prezidentem v dějinách USA. Voliči hlásící se k židovské identitě sice tvoří jen 2 procenta voličů, ale jsou ve volbách orientováni výrazně pro demokraty, takže budou hrát důležitou roli v aktuálních primárkách.

V poslední době se proto o jejich přízeň výrazněji uchází senátor za Vermont Bernie Sanders i miliardář Mike Bloomberg. První se jen hlásí k židovskému původu, zatímco Bloomberg je sám aktivním židovským věřícím. Liší se i v pohledu na stát Izrael: Bloomberg podporuje současného premiéra a izraelskou politiku jako takovou, Sanders je naopak velkým zastáncem práv Palestinců. Oba tyto kandidáty oddělují i politické preference v rámci Demokratické strany. Bloomberg to nedávno komentoval slovy: "Nejsem jediným židovským kandidátem, ale jsem jediným, který nechce USA proměnit v kibuc". Odkazoval tím na silně socialistickou politiku Bernieho Sanderse a jeho pobyt v kibucu. Sanders na této levicové kolektivní farmě se sdíleným majetkem totiž strávil v Izraeli v 60. letech sám určitou dobu.

Petr Sokol
Petr Sokol
29. ledna 2020 · 12:12

TÝDEN DO PRIMÁREK V IOWĚ

Již jen týden zbývá do ostrého startu letošních primárek. V pondělí se uskuteční volební shromáždění, tzv. caucusy, ve státě Iowa.

Průzkumy v tomto silně zemědělském státě aktuálně favorizují senátora Bernieho Sanderse, který vede ve většině v posledních dnech zveřejněných měřeních. Pouze v jednom z nich si vedení ještě udržuje bývalý viceprezident Joe Biden. Průzkumy ovšem zatím v průměru předpovídají jen několikaprocentní rozdíly mezi Sandersem, Bidenem a také starostou Petem Buttigiegem.

Petr Sokol
Petr Sokol
23. ledna 2020 · 14:12

TRUMP SE ZVEDÁ

Pravidelný, každotýdenní průzkum společnosti Yougov pro časopis Economist potvrdil, že podpora Donalda Trumpa od začátku nového roku stoupá.

Yougov se respondentů ptá, zda by v prezidentské volbě volili současného prezidenta nebo jeho (dosud neznámého) demokratického protikandidáta. Ještě na Silvestra byl rozdíl mezi oběma možnosti celých 10 procent: demokrata chtělo volit 50 procent dotázaných, Trumpa jen 40. Toto úterý už je ovšem rozdíl v neprospěch obhájce prezidentského úřadu pouhé jedno procento, když Trumpa prohrává v poměru 44 ku 45procentům.

Petr Sokol
Petr Sokol
23. ledna 2020 · 14:57

DEMOKRATICKÉ PRŮZKUMY: SANDERS STOUPÁ, BLOOMBERG UŽ ČTVRTÝ

Poslední průzkumy naznačují dílčí posuny v demokratickém poli kandidátů. Podle průměru hlavních průzkumů stále vede Joe Biden, jehož podpora se pohybuje kolem 26 procent. Svého maxima v dosavadním průběhu kampaně ovšem dosahuje Bernie Sanders, jehož průměr dnes poprvé za celou dobu překročil 20 procent. Jeho hlavní levicoví rivalka stagnuje už několik týdnů kolem 15 procent a zřejmě nezabrala ani její taktika představit se jako umírněnější kandidátka než Sanders a zároveň získávat podporu kandidátů, kteří postupně vypadávají ze hry.

Na sedm procent kolem Vánoc klesl Pete Buttigieg Fakticky se mu navíc ž vyrovnal Mike Bloomberg, který díky obrovským investicím do reklamy pozvolně ale setrvale stoupá.

Petr Sokol
Petr Sokol
23. ledna 2020 · 14:42

SEDMÁ DEMOKRATICKÁ DEBATA: HÁDKA WARRENOVÁ VS. SANDERS

První demokratická prezidentská debata v novém roce potvrdila další zužování kandidátského pole. Na pódiu ve městě Des Moines v Iowě se už objevilo jen šest kandidátů, protože se tentokrát nekvalifikoval Andrew Yang.

Debata nenabídla mnoho tvrdých výměn názorů, protože kandidáti se hlavně snažili představovat své programové odlišnosti. Za vítěze byl pozorovateli považován zejména Joe Biden, protože neudělal chyby ani nebyl pod tlakem. Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová se snažili umírnit své střety vzniklé po domnělém, ale popíraném výroku vermontského senátora, že Demokratickou stranu oslabí, pokud na prezidenta nominuje ženu, protože ta má menší šanci na zvolení. K ostrému střetu obou kandidátů levého stranického křídla ovšem došlo po skončení debaty, kdy Warrenová odmítla podanou ruku Sanderse s tím, že ji v národní televizi označil za lhářku. Sanders ji ve vzrušené debatě naopak oponoval, že to byla ona, kdo o něm mluvil jako lháři. I tato epizoda nahrává zatím neotřesenému lídrovi demokratického pole Joe Bidenovi, protože může být překážkou ke sjednocení voličů levicového křídla za jedním z jejich kandidátů.

Petr Sokol
Petr Sokol
21. ledna 2020 · 19:16

BOOKER KONČÍ

Černošský senátor ze státu New Jersey Cory Booker oznámil ukončení své kampaně. Také Booker patřil mezi očekávané černé koně kampaně, ale očekávání nenaplnil. Nedařilo se mu získávat dostatek peněz od sponzorů a jeho popularita mezi demokratickými voliči po celou dobu kampaně zůstala jen v řádu jednotek procent.

Přestože se původně čekalo, že v demokratických primárkách budou sbírat body hlavně kandidáti z rasových menšin, znamená ukončení Bookerovy kampaně konec posledního reálného černošského kandidáta. Z menšinových kandidátů zůstává ve hře už jen Američan asijského původu Andrew Yang.

Petr Sokol
Petr Sokol
21. ledna 2020 · 20:08

STEYER SI „KOUPIL“ ÚČAST V DEBATĚ

Miliardář Tom Steyer se doslova na poslední chvíli nominoval do lednové demokratické debaty v Iowě. Den před termínem pro splnění kvalifikačních podmínek zveřejnila televizní stanice Fox News dva průzkumy pro státy Nevada a Jižní Karolina. Steyer v obou překročil deset procent podpory. V Nevadě se dělí o třetí místo s 12 procenty a v Jižní Karolině je dokonce s 15 procenty druhý.

Výsledky nejsou náhodou: Steyer se na oba státy zaměřil, protože nejsou tolik v hledáčku ostatních kandidátů jako New Hampshire nebo Iowa. V Jižní Karolině už investoval do předvolebních reklam a letáků více než 11 milionů dolarů, v Nevadě zase vydal na vlastní propagaci více než 10 milionů. Pro srovnání druhá největší investorka do nevadské kampaně - Elizabeth Warrenová - zde zatím do kampaně dala 1,2 milionu. Steyerovy spoty jsou navíc silně zaměřené na afroamerické a hispánské voliče a zdá se, že zatím fungují. Minimálně v době, kdy ostatní kandidáti míří hlavně na jiné státy.

Petr Sokol
Petr Sokol
23. ledna 2020 · 15:02

„GURU“ WILLIAMSONOVÁ KONĆÍ V PRIMÁRKÁCH

Spisovatelka a duchovní guru Marianne Williamsonová, která se stala překvapením první demokratické debaty, dnes ukončila svou kampaň. Nikdy nezískala podporu v průzkumech, ale minimálně se zviditelnila, což byl zřejmě hlavní důvod celé její kandidatury.

Petr Sokol
Petr Sokol
9. ledna 2020 · 18:04

TRUMP JAKO DRUHÝ NEJMÉNĚ POPULÁRNÍ PREZIDENT

Donald Trump vstupuje do volebního roku jako druhý nejméně populární prezident ucházející se o znovuzvolení od poloviny dvacátého století, kdy se průzkum měří aktuální podpora prezidentů. K 1. lednu s prací současného prezidenta vyjadřovalo souhlas 42,6 % Američanů. S horším skórem (39,3 %) vstupoval do roku voleb od roku 1956 pouze republikán Gerarld Ford v roce 1976. Ford ovšem jako jeden ze dvou prezidentů sledované éry svůj souboj o znovuzvolení prohrál. Druhám neúspěšným obhájcem místa v Bílém domě byl George Bush starší, který byl ale v roce 1992 o šest procent populárnější (48,9 %) než nyní Trump. Současného držitele prezidentské funkce může ale trochu utěšit to, že Barack Obama byl v roce 2012 jen o málo populárnější než on (45,7 %) a stejně svou funkci v následujících volbách pohodlně obhájil.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 19:56

REKLAMA ZA 10 MILIONŮ DOLARŮ

Kampaň Donalda Trumpa připravuje investici do kampaně během přenosu z v Americe nejsledovanější sportovní akce roku - finále ligy v americkém fotbalu, zvaném Super Bowl. Za 60 vteřinovou reklamu (možná rozdělenou do dvou bloků) chce kampaň utratit 10 milionů dolarů. Finále se hraje 2. ledna a Trumpova kampaň chce svou reklamu odvysílat v úvodní části přenosu, kdy je sledovanost největší.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 19:51

ZATÍM JEN PĚT KVALIFIKANTŮ PRO LEDNOVOU DEBATU

Zatím jen pět kandidátů dosáhlo na kvalifikační kritéria pro sedmou demokratickou debatu, která by se měla konat příští týden v Iowě. Může to být signál, že se demokratické pole konečně zužuje. Dosud se kvalifikovali jen Joe Biden, Pete Buttigieg, Amy Klobucharová, Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová. Už jen do pátku mohou opět zpřísněné podmínky stanovené vedením Demokratické strany splnit další tři kandidáti, kteří o to ještě vážně bojují: Tom Steyer, Andrew Yang a Cory Booker. Potřebují ovšem získat 5 procent v minimálně čtyřech uznaných celostátních průzkumech (nebo aspoň 7 procent ve dvou průzkumech ve 4 prvních „primárkových“ státech) a zároveň vykázat v období mezi 10. listopadem a 10. lednem 225 tisíc individuálních sponzorů, kteří přispějí finančně na jejich kampaň. Druhé kritérium nemůže splnit Mike Bloomberg, protože individuální dary od jiných osob nepřijímá.

Kvalifikační podmínky jsou dlouhodobě kritizovány slabšími a zejména menšinovými kandidáty. Castro a Booker jsou přesvědčeni, že podmínky jsou vůči menšinám nespravedlivě nastavené a umožnují bohatým kandidátům jako je Tom Steyer si účast v debatách fakticky koupit.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 19:34

AMERICKÝ ÚTOK NA SULEJMANÍHO DĚLÍ DEMOKRATY

Zahraniční politika je dlouhodobým dělítkem demokratického pole kandidátů. Opět se to projevilo po útoku armády USA, při kterém zabila iránského generála Sulejmaního. Zatímco Joe Biden zásah podpořil, Bernie Sanders ho odsoudil jako pokračování podle něho špatné politiky USA na Blízkém východě.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 19:25

CASTRO ODSTOUPIL

Přesně měsíc před prvními primárkami ve státě Iowa z prezidentského boje odstoupil bývalý ministr bydlení v Obamově vládě Julian Castro. Přestože byl dlouho před začátkem kampaně považován za možného černého koně klání, a to jako zástupce mladší generace demokratů i politik hispánského původu. Castro ovšem nezískal v kampani výrazné politické podporovatele (oficiálně ho dokonce podpořil jen jeho bratr, poslanec Joaquin Castro) a nikdy se „nechytil“ v průzkumech. Pokusil se na sebe upoutat pozornost silnou kritikou migrační politiky Donlada Trumpa nebo debatním „neurvalým“ útokem na Joe Bidena, když se ho při debatě v Houstonu zeptal, zda si opravdu nepamatuje, co říkal před 2 minutami.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 19:14

KRITIKA GABBRDOVÉ ZA NEPODPORU IMPEACHMENTU

Mnoho demokratických lídrů velmi kriticky zareagovalo na fakt, že prezidentská kandidátka Tulsi Gabbardová ve Sněmovně jako poslankyně za Havaj nepodpořila impeachment prezidenta Trumpa a u obou článků ústavní obžaloby se jako vůbec jediná poslankyně zdržela. Svůj krok zdůvodnila přílišnou stranickostí celého procesu a rozdělením společnosti, k němuž podle ní celý impeachment vede. Na druhou stranu ale prý nepochybuje o tom, že Trump nejednal správně.

Její obhajoba si velkou popularitu nezískala a dokonce se z jejího domácího státu Havaj ozval hlas, aby se vzdala svého místa ve Sněmovně. Zazněl od bývalé demokratické guvernérky Havaje, která ho sice zdůvodnila tím, že Gabbardová nemá kvůli prezidentské kampani čas na domovský stát a dokonce bydlí v pronajatém domě ve státě New Hampshire, ale vyslovila ho až po Gabbardové „spontánním“ neutrálním hlasování o odvolání prezidenta Trumpa.

Na twitteru se několik hodin po tomto hlasování Gabbardové objevil hashtag #TulsiCoward (Zbabělá Tulsi).

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 18:33

ŠESTÁ DEMOKRATICKÁ DEBATA: STŘET WARRENOVÉ S BUTTIGIEGEM

Šestá demokratická debata proběhla v režii společností PBS NewsHour a POLITICO na kalifornské Loyola Marymount University. Debata byla do poslední chvíle ohrožena, protože ji všichni kvalifikovaní účastníci chtěli bojkovat kvůli vlekoucímu se odborovému sporu mezi zaměstnanci společnosti Sodexho, která univerzitě poskytuje stravovací služby, a vedením této firmy. Nakonec se ale spor o platy vyřešil a debata mohla proběhnout. Kvalifikovalo se do ní už jen sedm kandidátů: Joe Biden, Bernie Sanders, Elizabeth Warrenová, Pete Buttigieg, senátorka Amy Klobucharová a dva podnikatelé Tom Steyer a Andrew Yang. Účastnit by se jí mohla i senátorka Kamala Harrisová, ale ta na počátku měsíce z boje odstoupila. Za branami naopak zůstali dva muži původně považovaní za silné kandidáty: Julian Castro a Cory Booker.

Jedním z klíčových momentů debaty byl střet mezi Warrenovou a Buttigiegem, a to zejména na téma, kdo má horší tedy bohatší a větší) sponzory. Z ostatních kandidátů na sebe výrazně upozornila i Amy Klobucharová, která svedla úspěšné debatní přestřelky s Warrenovou i s Buttigiegem.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 18:56

SNĚMOVNA SCHVÁLILA IMPEACHMENT PREZIDENTA

Sněmovna reprezentantů dnes schválila 2 články ústavní obžaloby prezidenta Trumpa, na jejímž základě může prezidenta Senát následně odvolat z funkce. Sněmovna prezidenta obvinila ze zneužití moci a bránění vyšetřování ze stranu Kongresu. První článek byl schválen 230 hlasy proti 197 (při jednom zdržení a 3 nehlasujících), u druhého článku se pro vyslovilo 229 poslanců, proti 198. Hlasování proběhlo až na malé výjimky podle stranického klíče, když demokraté mají 233 poslanců a republikáni 197. Jediný nezařazený poslanec (bývalý republikán Justin Amash) oba články podpořil. Z demokratů proti impeachmentu hlasoval poslanec z New Jersey Jefferson Van Drew, který se ale kvůli odporu k impeachmentu rozhodl na konci roku přejít k republikánům, a minnesotský poslanec Collin Peterson v případě prvního článku. U druhého článku je oba doplnil ještě Jared Golden ze státu Maine. Překvapením pro mnohé byl fakt, že hlasování se v obou případech zdržela poslankyněza Havaj a pezidnetská kandidátka Tulsi Gabbardová.  

Nyní bude následovat soudní proces v Senátu, kde ale mají republikáni většinu, takže odvolání Trumpa je prakticky nemožné.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 18:08

VZESTUP WARRENOVÉ SKONČIL

Senátorce Elizabeth Warrenové se vlastně po celý rok 2019 dařilo posilovat v celoamerických průzkumech podpory pro budoucí demokratické primárky. Na vrchol vystoupala v polovině října, kdy její podpora stoupla až na téměř 24 procent (v průměru relevantních agentur) a od lídra demokratického pole Joe Bidena ji dělila jen 3 procenta. Od té doby se ovšem Warrenová začala opět propadat a od konce listopadu už dokonce figuruje až na třetím místě, když ji předstihl i Bernie Sanders.

Propad Warrenové má zřejmě tři hlavní důvody. Zaprvé se jako spolufavoritka voleb stala cílem silnějších útoků od ostatních demokratických kandidátů. Za druhé asi doplatila také na to, že svou kampaň po podzimním infarktu dokázal znovu nastartovat Benie Sanders. Třetím důvodem poklesu podpory pro Warrenovou se potom stala stoupající hvězda mladého starosty Peta Butigiega, který naopak v poslední době vyšplhal až k desetiprocentní podpoře.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 17:38

KANDIDOVAL BY BIDEN JEN JEDNOU?

Mezi spolupracovníky kampaně Joe Bidena se opět šíří spekulace, že by bývalý viceprezident v případě úspěchu v těchto prezidentských volbách už za další 4 roky znovu nekandidoval. Bidenovi by totiž v době prezidentských voleb v roce 2024 bylo už 82 let a stal by se vůbec prvním osmdesátníkem v Bílém domě. Část jeho podporovatelů dokonce podporuje možnost, že by Biden měl učinit veřejný příslib, že prezidentskou funkci už obhajovat nebude. Podle jejich přesvěcení by se tím stal kandidátem, který porazí Trumpa, ale zároveň otevře pro příští volby dveře nové generaci demokratických politiků.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 17:18

BUTTIGIEG A FIRMA MCKINSEY

Starosta Pete Buttigieg se dostal pod tlak kvůli tomu, že v minulosti pracoval pro konzultační firmu McKinsey. Buttigieg se nejprve bránil argumentem, že s firmou podepsal doložku o mlčenlivosti, ale později zveřejnil alespoň svůj pracovní rozvrh.

Firma McKinsey je zejména v New Hampshire nepopulární kvůli své spolupráci s jedním z velkých výrobců opiodů společností Purdue Pharma, protože v tomto státě patří užívání opiodů k velkým problémům.

Práci pro McKinsey použila proti Buttigiegovi jako kritiku zejména senátorka Warrenová.

Petr Sokol
Petr Sokol
8. ledna 2020 · 15:21

BIDEN UVAŽUJE O HARRISOVÉ NA VICEPREZIDENTSKOU NOMINACI

Lídr demokratického pole Joe Biden by zvážil nominaci Kamaly Harrisové na svou spolukandidátku, pokud by uspěl v primárkách. Obecně se očekává, že Biden by jako svého kandidáta na viceprezidentskou funkci zvážil někoho, kdo vyváží jeho pozici staršího, bílého muže a bude patřit k některé politické menšině. Senátorka Harrisová, která včera odstoupila z primárek, je nejenom ženou, ale také patří po obou rodičích k rasové menšině, protože její otec pochází z Jamajky a matka z Indie.

Jako o dalších možných spolukandidátkách Bidena se dosud spekulovalo například o bývalé kandidátské na guvernéra státu Georgia Stacey Abramsové nebo o starostce Atlanty Keishe Lance Bottomsové. Obě ženy při tom patří k Afroameričanům.

Petr Sokol
Petr Sokol
4. prosince 2019 · 08:24

KAMPAŇ UKONČILA HARRISOVÁ

Nedostatek peněž nutných k pokračování masivní kampaně přivedl k rozhodnutí ukončit svou prezidentskou kampaň kalifornskou senátorku Kamalu Harrisovou, kterou na počátku kampaně mnozí považovali za černého koně celých voleb. "Obama v sukních", jak Harrisové někteří přezdívali, sice dosud figurovala v silné pětce kandidátů, ale nikdy se neprosadila na samý vrchol. Harrisová na sebe upozornila v jedné z prvních televizních debat emotivním útokem na Joe Bidena kvůli jeho dávné nepodpoře rozvážení černošských dětí do většinově bělošských škol, což na chvíli zvýšilo její podporu, která ale později setrvale klesala a skončila v jednociferných procentech. Harrisová dnes označila své rozhodnutí o ukončení kampaně za jedno z nejtěžších ve svém životě.

V demokratickém pli již zůstalo jen 15 reálných kandidátů.

Petr Sokol
Petr Sokol
2. prosince 2019 · 16:35

KONČÍ I GUVERNÉR BULLOCK

Svoji prezidnetskou kampaň v demokratických barvách dnes ukončil také úřadující guvernér Montany Steve Bullock. Sám se prezentoval jako umírněný hlas v Demokratické straně a politik, který dokázal pro demokraty získat guvernérský úřad v tradičně republikánském státě Monatana. Bullock se kvůli nízkým preferencím dostal do jediné z pěti dosavadních demokratických kandidátských debat a nikdy se neprobojoval ani do širšího okruhu favoritů. Bulock dnes také oznámil, že nebude kandidovat příští rok ani na senátora a bude nadále "jen" guvernérem Montany.

V demokratických primárkách aktuálně zůstává šestnáct kandidátů, kteří vedou celostátní kampaň. Třináct uchazečů o demokratickou nominaci už ale klání opustilo, i když ještě neproběhly ani první primárky.

Petr Sokol
Petr Sokol
2. prosince 2019 · 16:30

POTOMEK SLOVENSKÉHO EMIGRANTA PREZIDENTEM NEBUDE

Svou kandidaturu v demokratických primárkách dnes ukončil bývalý kongresman z Pennsylvanie a generál amerického vojenského námořnictva Joe Sestak. Jeho kampaň si někdy nezískala větší pozornost, přestože například v posledních týdnech pěšky přešel stát New Hampshire. Nekvalifikoval se do žádné z televizníh debat a jeho pdopora v průzkumech se většinou rovnala nule.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 21:51

VĚTŠINĚ DEMOKRATŮ DOCHÁZÍ TRPĚLIVOST S GABBARDOVOU

Řada demokratických politiků stále více kritizuje kampaň, kterou vede jejich stranická kolegyně a poslankyně za Havaj Tulsi Gabbradová. Tato vojenská veteránka samojského původu a praktikující hinduistka vsadila nejen na silně izolacionistickou zahraniční politiku, ale zejména na taktiku, kdy v debatách ostře a mnohdy bez reálného základu útočí na ostatní kandidáty. Minulý týden například v demokratické debatě obvinila bez jakéhokoli důkazu starostu Buttigiega, že chce poslat americké vojáky do Mexika, aby tam bojovali s drogovými kartely.

Část demokratů v ní začíná vidět spíše Trumpova trojského koně a dokonce ji obviňuje z možnosti, že bude nakonec kandidovat jako nezávislá, "třetí" kandidátka, aby odčerpala hlasy demokratům. Tomuto tvrzení nahrává i fakt, že Gabbardová dosud jako jediná účastnice demokratických primárek nepodepsala závazek, že bez ohledu na svůj výsledek po skončení primárek podpoří v samotných prezidentských volbách jejich vítěze.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 21:39

BUTTIGIIEG JIŽ DRUHÝ V CELOSTÁTNÍM PRŮZKUMU 

Zajímavý průlom v demokratických primárkách přinesl dnešní průzkum společnosti Quinnipiac, v němž se v celostátní podpoře poprvé propracoval na druhé místo starosta Pete Buttigieg. Jeho celostátní podpora činí podle tohoto průzkumu 16 procent. Předstihl díky tomu oba favority silně levicového křídla strany senátory Warrenovou (14 procent) a Sanderse (13 procent). V čele pole zůstává podle průzkumu s 24 procenty exviceprezident Joe Biden.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 21:33

BLOOMBERG ZAHÁJIL KAMPAŇ

Osmý nejbohatší muž světa, podnikatel, filantrop a bývalý trojnásobný starosta New Yorku Mike Bloomberg zahájil oficiálně svou prezidentskou kampaň. Jeho majetek se odhaduje na více než 50 miliard dolarů. Pro srovnání současný prezident Trump má majetek v řádu jednotek miliard dolarů.

Bloomberg patří ke středovým politikům, a už dvakrát změnil stranický dres. Původně byl demokratem, pak se stal kvůli první kandidatuře na newyorského starostu republikánem. Potřetí už na šéfa "hlavního města světa" ale kandidoval jako nezávislý politik. Loni na jaře se opět přihlásil k demokratům, věnoval jim řadu milionů na kampaň do Sněmovny a Senátu, ale kandidaturu na prezidenta, o níž se na jaře spekulovalo, odmítl a vyloučil úplně možnost, že by kandidoval jako nezávislý, "třetí" kandidát. 

Nyní nastupuje na hřiště, protože není spokojen s vývojem primárek a obává se, že Trump může znovu zvítězit. Orientovat se chce na umírněné křídlo demokratických voličů.  Zvolil strategii, kdy fakticky vynechá primárky v prvních 4 státech a zaměří se až na tzv. superúterý, kdy první úterý v březnu proběhnou primárky ve 14 státech, včetně nejlidnatější Kalifornie.

Bloombergovu kandidaturu ostře kritizuje levicové křídlo demokratů. Prezident Trump zase prohlásil, že není nikdo jiný, s kým by se utkal raději než s Bloombergem.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 21:18

PÁTÁ DEMOKRATICKÁ DEBATA: NIC NOVÉHO, BUTTIGIEG MEZI FAVORITY

Relativně klidně proběhla v pořadí pátá demokratická televizní debata, kterou organizovala televize MSNBC a noviny the Washington Post v Atlantě ve státě Geirgia. Na pódiu bylo deset kandidátů, kteří splnili přísnější podmínkypro vstup. Nejzajímavější informací z debaty proto můýe být fakt, že mezi jeho účastníky chyběl jeden z někdejších favoritů - bývalý ministr a jediný hispánský politik mezi kandidáty Julián Castro. Jeho kampaň proto můýe poměrně brzo skončit.

Ve specifické pozici byl v debatě starosta Pete Buttigieg, který byl poprvě soupeři brán za jednoho z favoritů. Byl proto i terčem několika malých útoků od svých rivalů. Senátorka Amy Klobucharová i poslankyně Tulsi Gabbardová v debatě například zpochybnily dostatečnou zkušenost mladého starosty.     

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 21:09

KONČÍ STAROSTA MESSAM

Z demokratické kampaně dnes odstoupil další téměř neviditelný kandidát - starosta floridského města Miramar Wayne Messam, a to kvůli nízké podpoře jeho snahy stát se prezidentem. Černošský kandidát v kampani nezanechal téměř žádnou stopu a nekvalifikoval se ani do žídné z televizních televizních debat.    

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 21:03

NOVÝ DEMOKRATICKÝ KANDIDÁT: EXGUVERÉR DEVAL PATRICK

Bývalý guvernér státu Massachusetts Deval Patrick změnil své původní rozhodnutí a zahajuje v barvách demokratů svou prezidentskou kampaň. Patrick byl v čele státu Massachusetts nástupcem bývalého republikánského guvernéra Mitta Romneyho a o jeho možné kandidatuře se dlouho spekulovalo. On sám tuto možnost ale loni v prosinci odmítl s argumentem, že by to bylo příliš nároční pro jeho rodinu. Nyní se situace změnila a bývalý guvernér chce stihnout uzávěrku pro kandidaturu v primárkách ve státě New Hampshire, která nastane v pátek 15. listopadu. Patrickova kandidatura by mohlo demokratickým polem zahýbat, protože zatím žádný z černošských kandidátů afroamerické voliče nezaujal a nejvíce z nich nyní podporuje Joe Bidena. Jeho stagnující kampaň by proto černošský politik Patrick mohl ještě více oslabit. Patrick navíc pochází ze stejného státu jako Elisabeth Warrenová, takže i jí mohou voliči ve výsledku částečně odejít k Patrickovi.

 

Petr Sokol
Petr Sokol
29. listopadu 2019 · 14:12

TRUMPOVI UBYL "SOUPEŘ": SANFORD

Teprve v září zahájil svou kampaň v republikánsých primárkách bývalý guvernér státu Jižní Karolina Mark Sanford. Už nyní ale z kampaně zase odstoupil, když jeho kritika prezidenta Trumpa postavená na vysokém státním dluhu, nezískala mezi republikány téměř žádnou podporu. Sanford proto dnes místo podání přihlášky do primárek ve státě New Hampshire oznámil "pozastavení" své kampaně.

 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 20:53

CLINTOVOU ÚDAJNĚ MNOZÍ PŘEMLOUVAJÍ KE KANDIDATUŘE

Demokratická kandidátka z roku 2016 Hillary Clintonová je podle vlastních slov v rozhovoru se stanicí BBC pod enormním tlakem, any znovu kandidovala na prezidentku. Clintovou údajně "mnozí a mnozí" přemlouvají, aby změnila své původní rozhodnutí už letos nekandidovat. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 20:48

BUTTIGIEG VEDE V IOWĚ

Starosta města South Bend ve státě Indiana Petr Buttigieg dosáhl zásadního průlomu v jeho kampani, když podle průzkumu Monmouth University vede v popularitě ve státě Iowa, kde se budou konat 3. října vůbec první demokratické primárky. Teprve třicetisedmiletého politika chce v tomto státě nyní volit 22 procent, až za ním následuje Joe Biden s 19 procenty, Elisabeth Earrenová s 18 procenty a Bernie Sanders s 13 procenty.

Buttigieg se během kampaně posunul více do středu, když například přestal podporovat silně levicovou reformu zdravotnictví, zvanou Medicare-for-all. Nyní sází na ovládnutí středového prostoru v Deemokratikcé straně a možnost kolapsu kampaně Joe Bidena. Soupeřem mu nyní v tomto prostoru ale může být i Mike Bloomberg, pokud zkutečně do kampaně vstoupí.

Se sílící podporou Peta Buttigiega se v USA začíná také řešit, zda je země připravená na prvního homesexuálního prezidenta. Aktuální průzkum ukázal, že 50 % Američanů rozhodně nebo spíše takovou myšlenku podporuje, zatímco 37 % ji rozhodně nebo spíše odmítá.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 19:09

NOVÝ DEMOKRATICKÝ KANDIDÁT: PŘÍIPRAVY ZAČAL BLOOMBERG

V momentě, kdy odstoupením Beto O´Rourkeho klasl počet demokratických prezidentských kandidátů na šestnáct, se zřejmě objevil nový kandidát. Dokumenty pro registraci kandidatury ve státě Alabama totiž podal podnikatel, miliardář a bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 18:54

KONČÍ JEDEN Z PŮVODNÍCH FAVORITŮ: O´ROURKE

Konec své kandidatury dnes oznámil texaský poslanec Beto O ´Rourke, který byl považován za možného favorita, když v loňských volbách jen těsně prohrál souboj o senátorský post v tradičně republikánském Texasu s držitelem funkce Tedem Cruzem. V kampani před primárkami se mu ale nepodařilo najít vlastní téma, k čemuž se ještě přidaly matné výkony ve všech televizních demokratických debatách. O´Rourkemu nakoenc nepomohl ani důraz na ním silně propagované téma regulace nošení zbraní, které se znovu dostalo na vrchol zájmu po masakru v El Pasu.   

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 18:47

ROZHODNOU AŽ SUPERDELEGÁTI?

Stále vyrovnané soupeření demokratických kandidátů v primárkách začíná vést ke spekulacím, že o demokratickém nominantovi mohou rozhodnout až tzv. superdelegáti, což jsou straničtí funkcionáři účastnící se stranického nominančního sjezdu z titulu funkce. Některé kampaně proto už začaly zkoumat, které z nich by mohly získat na svou stranu. Letošní reforma pravidel pro nominaci prezidentského kandidáta sice vylučuje úřast superdelegátů v prvním kole hlasování na stranickém sjezdu, aby se neopakovala kritizovaná situace z roku 2016, kdy právě hlasy superdelgátů fakticky znemožnily výhru Bernieho Sandersem protože v drtivé většinbě podporovali Hillary Clintonovou. Letošní primárky jsou ale průzkumů zatím tak vyrovnané, že by nakonec mohlo dojít až k rozhodnutí v dalších kolech, kde už o prezidentském kandidátovi supedelegáti hlasovat mohou. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 18:36

CLINTONOVÁ PODLE PORADCE NEVYLUČUJE KANDIDATURU

Jeden z hlavních poradců poražení demokratické kandidátky z roku 2016 Hillary Clintonové Philippe Reines v médiích připustil, že Clintonová ještě nezavřela definitivně dveře k letošní kandidatuře. Hned několik demokratických senátorů na tuto informaci ale reagovalo konstatováním, že její doba už skončila a opakovaná kandidatura Clintonové by byla chybou. Někteří jsou dokonce přesvědčeni, že ona sama o kandidatuře vůbec neuvažuje.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 18:29

KAMPAŇ UKONČIL POSLANEC RYAN

Člen Sněmovny za Ohio Tim Ryan se dokázal kvalifikovat jen do prvních dvou televizních debat. Umírněný Ryan v nich ovšem nezaujal a jeho kampaň postupně odumřela, a proto dnes oznámil, že ji ukončuje. Pro další průběh primárek Ryan podpořil Joe Bidena.  

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 18:19

NEZÁVISLÝ MILIARDÁŘ V BÍLÉM DOMĚ?

Další miliardář zvažuje nezávislou kandidaturu. Tentokrát se jedná o Eda Stacka - šéfa firmy Dick’s Sporting Goods. Zdroje z okolí Eda Stacka sice kandidaturu odmítají, ale je jisté, že v posledních dnech proběhly ve Wisconsinu průzkumy, které zkoušely zjistit, jaký potenciál by jeho kandidatura měla, kdyby kandidoval proti Trumpovi a vítězovi demokratických primárek.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 17:56

BUTTIGIEG UŽ TŘETÍ V IOWĚ

Starosta ze státu Indiana Pete Buttigieg se podle průzkumů propracoval na třetí místo ve státě Iowa, kde budou prfvní primárky. Podle průzkumu pro USA Today by politika, kterého v kampani vydatně podporuje jeho registrovaný partner, hlasovalo 13 procent Iowanů. Před ním jsou pouze Joe Biden s 18 a Elisabeth Warrenová se 17 procenty. Buttigieg se v posledních týdnech hodně na Iowu zaměřil, a to i proto, že zdejší složení obyvatelstva s vysokým podílem bělošských voličů mu vzhledem k profilu jeho podporovatelů vyhovuje. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 17:47

SANDERS SE VRACÍ

Dosud největším předvolebním shromážděním v průběhu letošní kampaně se do primárek naplno vrátil senátor Bernie Sanders, kterého 1. října postihl infarkt. Sanderse přišlo v New Yorku na veřejné shromáždění podpořit 26 tisíc lidí. Hvězdou večer se kromě samotného Sanderse stala silně levicová členka americké Sněmovny Alexandria Ocasio-Cortezová, která se v době jeho hospitalizace rozhodla senátorovu kampaň podporovat.

Zdá se, že Sanders po energickém výkonu v poslední debatě znovu přesvědčil, že už je zdravotně opět v pořádku a i jako vůbec nejstarší z demokratických i republikánských prezidentských uchazečů se může znovu pustit do souboje o Bílý dům. V demokratických primárkách ovšem v posledních dnes začal zaostávat v souboji o nejsilnějšího levicového kandidáta, když mu v průzkumech začala unikat senátorka Warrenová. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 16:36

PŘESTŘELKA CLINTONOVÁ VS. GABBARDOVÁ

Bývalá ministryně zahraničí a prezidentská exkandidátka Hillary Clintonová tvrdě zaútočila na jednu z aktuálních demokratických kandidátek - Tulsi Gabbardovou. Obvinila ji veřejně, že její letošní kandidaturu podporuje Rusko. Clintonová dokonce o poslankyni z Havaje řekla, že je favoritkou Ruska a ruskou akvizicí. Podle Clintonové, která prohrála v prezidentských volbách v roce 2016 s Donaldem Trumpem, si Gabbardovou její ruští podporovatelé připravují jako potenciální nezávislou kandidátku, která bude mít za úkol odčerpáním demokratických hlasů pomoci Donaldu Trumpovi.

Gabbardová reagovala slovy, že Clintonová konečně vyšla zpoza záclony, protože podle jejího přesvědčení tato politička spojená s korupcí a podporou války celou doby kampaň Gabbardové cíleně poškozuje.

Trump se veřejně zastal Gabbardoví, když řekl, že Clintonová vidí ruský vliv úplně všude.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 16:12

ČTVRTÁ DEBATA: WARRENOVÁ V ROLI OTLOUKÁNKA

V pořadí již čtvrtá demokratická debata se konala ve Westerville v Ohiu a poprvé se během tříhodinové diskuze nacházela v roli jednoho z lídrů celého pole vedle Joe Bidena i senátorka Elisabeth Warrenová, která se na něj v posledních průzkumech dotáhla a v některých ho dokonce už předehnala. Řada jejích rivalů se proto v dnešní debatě zaměřila na kritiku jejích programových bodů, jimž vévodí pro USA převratný systém zdravotnictví Medicare-for-all, který by si vyžádal zvýšení daní. Warrenová navíc prosazuje jeho podobu, kde by došlo ke zrušení dosavadního soukromého a dobrovolného zdravotního pojištění. Earrenová ale přes zvýšený tlak z debaty neodešla poražená.

V debatě se také prosadil starosta Pete Buttigiieg, který se například tvrdě střetl s poslancem Beto O´Rourkem v otázce regulace zbraní.

Joe Biden jako už skoro tradičně v debatě nezazářil ani nepropadl.

Debata byla premiérová i v tom, že se poprvé na pódiu setkalo 12 kandidátů, protože k už dříve kvalifikované jedenáctce se nakonec připojila i Tulsi Gabbardová. Národní demokratický výbor se rozhodl změnit pravidlo, že na pódiu může být při demokratických debatách maximálně 10 uchazečů o Bílý dům, aby nemusel debatu opět rozdělit do dvou dílů.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 13:29

YANG VYBRAL DESET MILIONŮ

Úspěšně se zatím daří získávat sponzorské dary kromě hlavních favoritů podnikateli asijského původu Andrew Yangovi, který ve třetím čtvrtletí získal od sponzorů 10 milionů dolarům což je i více než třeba kalifornská senátorka Kamala Harrisová, jejíž kampaň pomalu stagnuje a ztrácí v podpoře i zisku sponzorských darů kontakt s dalšími kandidáty z dosavadní velké pětky - Bidenem, Warrenovou, Sandersem a Buttigiiegem. Naopak propagátor rovného příjmu tisíc dolarů měsíčně Yang začíná vybočovat z pole "dalších" kandidátů, když se i jeho podpora v průzkumech postupně vyšplhala na tři procenta, což ho aktuálně staví na průběžné šesté místo demokratického pole.  

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 13:13

SANDERS PRODĚLAL INFARKT

Senátor Bernie Sanders musel podstoupit operaci po srdeční příhodě, kterou prodělal dnes večer. Sanders je hospitalizován a musí si několik dnů odpočinout. Z tohoto důvodu až do odvolání přerušuje aktivity ve své kampani. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 13:04

WARRENOVÁ VEDE V PRVNÍM CELOSTÁTNÍM PRŮZKUMU

Silně levicová senátorka Elisabeth Warrenová poprvé předstihla v celostátním průzkumu předstihla na prvním místě exviceprezidenta Joe Biden. V průzkumu Quinnipiac University získala Warrenová 27 procent, Biden zan ní zaostal s 25 procenty, následují Bernie Sanders s 16 procenty a Pete Buttigieg se 7 procenty demokratických voličům kteří se určitě nebo aspoň spíše zúčastnění primárek v jejich státu.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 12:54

GABBARDOVÁ SE KVALIFIKOVALA DO ŘÍJNOVÉ DEBATY

Jako dvanáctá v pořadí se do říjmové debaty demokratických kandidátů kvalifikovala také poslankyně za Havaj Tulsi Gabbardová. Debata proto zřejmě bude muset opět být rozdělena do dvou večerů, pokud někdo z tuctu vedoucích kandidátů do jejího konání ze souboje neodstoupí. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 12:46

DEMOKRATÉ ROZJÍŽDÍ PROCES ODVOLÁNÍ TRUMPA

Šéfka Sněmovny, demokratka Nancy Pelosiová oznámila, že demokraté prosadí v dolní komoře Kongresu zahájení procesu podání ústavní žaloby na prezidenta Trumpa. Podstatou prezidentova obvinění, které může Sněmovna schválit a předat k rozhodnutí do Senátu, jsou jeho údajné snahy ovlivnit z pozice prezidenta vyšetřování případu syna Joe Bidena na Ukrajině. Senát by mohl na základě ústavní žaloby Sněmovny prezidenta dvoutřetinová většinou zbavit jeho funkce, což je ale vzhledem k republikánské většině v Senátu velmi nepravděpodobné. Reálné ale je, že ústavní žalobu Sněmovna podá, protože v ní naopak dominují demokraté.

Část republikánů se nyní raduje, že demokraté tzv. proces impechmentu spouští, protože to podle nich veřejnost v USA vezme jako důkaz, že ho demokraté nejsou schopni porazit ve volbách a zkouší proto právní fígle. Trump obvinění z nekalého jednání odmítá.

Popis celého procesu podání ústavní žaloby najdete zde

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 12:36

PŘÍSNĚJŠÍ PODMÍNKY PRO LISTOPADOVOU DEBATU

Demokratický národní výbor DNC zvýšil hranici pro vstup kandidátů do listopadové debaty demokratických kandidátů. Kandidátům již nebude stačit překročit hranici 2 procent v celostátních průzkumech, ale tato hranice se zvýší na procenta tři.

Výbor, který řídí činnost demokratů, ale vytvořil také možnost tuto podmínku obejít překročením hranice 5 procent ve dvou průzkumech v jednom ze 4 států, kde proběhnou první primárky (Iowa, New Hampshire, Nevada a Jižní Karolína).

Kromě podpory v průzkumech kandidáti také musí splnit podmínku minimálního počtu individuálních dárců. Tu výbor nyní zvýšil pro listopadovou debatu ze 130 na 165 tisíc dárců, přičemž každý kandidát musí získat minimálně 600 individuálních dárců v každém z minimálně 20 států, území a oblasti hlavního města.

Demokratické vedení chce očividně touto cestou dále zredukovat rekordně široké pole kandidátů. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 12:15

HOWDY, MODI

Donald Trump se zúčastnil velkolepé propagační akce s populárním indickým premiérem Narendrou Modim. Na fotbalovém stadionu v Houstonu se shromáždilo zhruba 50 tisíc Američanů indického původu z celých USA, aby se setkali s indickým předsedou vlády. Trump akci využil k oslovení této sílící voličské skupiny.  

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 11:48

WARRENOVÁ PŘEDSTIHLA BIDENA V IOWĚ

Dosavadní favorit demokratických primárek a lídr celonárodních průzkumů Joe Biden poprvé přišel o vedení ve státě Iowa, kde se na počátku února uskuteční první primárky (formou caucusu). Podle průzkumu pro CNN v tomto výrazně zemědělském státě již vede jeho rivalka, senátorka Elisabeth Warrenová, kterou by zde podpořilo 22 procent demokratických voličů, zatímco Bidena jen 20 procent. I tento průzkum je odrazenm trendu posledních dnů, kdy Warrenová po poslendí debatě posiluje, zatímco Biden zaznamenal určitou ztrátu podpory.    

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 11:39

TRUMP, BIDEN A UKRAJINA

Dva možní "finalisté" prezidentské volby - současný držitel funkce Donald Trump a zatímní favorit na demokratickou nominaci Joe Biden - jsou oba zapleteni do ukrajinské aféry. Prezident Trump měl podle uniklých informací ovlivňovat přes ukrajinského prezidenta a dalšé aktivity vyšetřování údajného nekal=ho jednání, kterého se měl ve východoevropské zemi zapojit syn Joe Bidena - Hunter Biden, kdy zde pracoval pro jednoho z kontroverzních ukrajinských oligarchů. Prezident se proto dostal do podezření, že zneužíval svou funkci k oslabení volebního rivala, a Bidena padá špatné světlo ohledně aktivit jeho syna. Objevují se i otázky, zda Hunter Biden na Ukrajině neprofitoval právě z faktu, že byl synem viceprezidenta.       

27. listopadu 2019 · 11:13

Z KAMPANĚ ODSTOUPIL STAROSTA DE BLASIO

Demokratické pole nadále řídne. jako další dnes kampaň v demokratických primárkách ukončil starosta New Yorku Bill de Blasio. V prohlášení oznámil, že nemá šanci na zvolení, a proto v primárkách končí. De Blasio v průzkumech nikdy nepřekročil jedno procento podpory a patřil celé 4 měsíce od ohlášení své kandidatury mezi outsidery. Jako důvod pro neúspěch vidí de Blasio pozdější vstup do kampaně a složitou kombinaci povinností starosty největšího amerického města s náročným rozvrhem kampaně. Znovu varoval před noinací Joe Bidena, který podle něj nemá šanci porazit Trumpa, protože málo inspiruje demokratické voliče. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 10:03

SANDERS MÁ MILION DÁRCŮ

Kampaň senátora z Vermontu Bernieho Sanderse jako první získala miliontého individuálního dárce. Silně levicový Sanders sází v kampani jen na drobné dárce a odmítá větší sponzory. Na rozdíl od své rivalky na levém okraji Demokratické strany senátorky Elisabeth Warrenové se Sanders k této strategii zavázal nejenom pro primárky, ale i pro případné samotné prezidentské volby. Warrenová, která už 1. července oznámila, že dostala milion sponzorských darů (nikoli ale od milionu indivisduálních dárců) chce na malé dárce sázet v primárkách, ale v samotných volbách by podle vlastních slov udělala vše, aby byl prezident Trump poražen, což je interpretováno jako otevřenost vůči větším sponzorům.

Při své první kandidatuře dosáhl na milion dárců Barack Obama až v únoru v smaotném volebním roce 2008. Bernie Sanders v minulých prezidnetských volbách dostal příspěvek od miliontého dárce také až ppozději - v lednu volebního roku. 

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 09:02

TŘETÍ DEBATA: VŠICHNI PROTI BIDENOVI

Při debatě v texaském Houstonu, kterou vysílalala televize ABC a kde poprvé stálo na jednom pódiu všech deset kandidátů, jimž se podařilo kvalifikovat, se podle očekávání většina kandidátů zaměřila ana své vymezování vůči vedoucímu kandidátovi - Joe Bidenovi. Nejdále se dostal bývalý ministr bydlení a jediný kandidát pocházející ze skupiny hispánských voličů Julián Castro, který se pokusil zpochybnit mentální schopnosti bývalého viceprezidenta Bidena a naznačit, že si už nic nepamatuje. Jenže jeho útok nevyšel, protože Bidena zareagoval správně.

Zpátky se naopak držela senátorka Elisabeth Warrenová, která stála s Bidenem na jednom debatním pódiu poprvé, protože v minulých kolech debaty, byli rozděleni do různých skupin.

Ze slabších kandidátů na sebe upozornil podnikatel asijského původu Andrew Yang, který v přenosu slíbil, že dá deseti náhodně vybraným americkým rodinám po 120 tisících dolarů, aby propagoval svůj návrh nepodmíněného rovného příjmu.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 01:05

SANDERS VEDE V NEW HAMPSHIRE

Senátor Bernie Sanders v průzkumu Franklin Pierce University pro noviny Boston Herald předstihl ve státě new Hampshire, kde se budou v únoru konat v pořadí druhé primárky, exviceprezidenta Joe Bidena, a to v poměru 29 procent ku 21 procentům. Třetí je v Žulovém státě, jak se New Hamshire přezdívá, se 17 procenty senátorka Warrenová.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:55

TŘETÍ SOUPEŘ PRO TRUMPA: EXGUVERNÉR SANFORD

Bývalý guvernér Jižní Karoliny Mark Sanford se přihlásil na twitteru ke kandidatuře v republikánských primárkách proti Donaldu Trumpovi a hned to od prezidenta pěkně schytal. Trump ho kritizoval za nevěru i to, že loni prohrál ve volbách.  

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:50

ZÁŘIJOVÁ DEBATE BUDE JEDNODÍLNÁ

Pouze deset kandidátů splnilo podmínky vedení demokratické strany (DNC) pro zářijovou kampaň, čímž je naplněn maximální počet kandidátů, kteří mohou debatovat během jedné akce na jednom pódiu. Podmínku získat alespoň dvě procenta v celkem čtyřech průzkumech od uznaných agentur a zároveň získat dar od minimálně 130 tisíc individuálních dárců splnili: exviceprezident Joe Biden, senátor Cory Booker, starosta Pete Buttigieg, bývalý minsitr Julián Castro, senátorky Kamala Harrisová a Amy Klobucharová, poslanec Beto O’Rourke, senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová i podnikatel a filantrop Andrew Yang.

Všichni se navíc automaticky kvalifikovali i pro čtvrtou demokratickou debatu, která proběhne v půlce října v Ohiu. Do ní se dnes dostal také podnikatel a miliardář Tom Steyer, jemuž ale ke konci srpna chyběl jeden „dvouprocentní“ průzkum, aby se mohl zúčastnit už zářijové houstonské debaty. Jeho dnešní úspěch ale může znamenat, že v říjnu se debata opět rozdělí na dva večery.   

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:41

MR. STARBUCKS NEBUDE NEZÁVISLÝM KANDIDÁTEM

Bývalý šéf firmy Starbucks Howars Schultz se rozhodl, že nakonec nebude kandidovat jako nezávislý kandidát na prezidenta. Jeho snažení ovšem během léta omezily tři operace a Schultz nyní oznámil, že nechce svou kandidaturou umožnit znovuzvolení nebezpečného prezidenta ani nechce případně kandidovat proti umírněnému demokratovi, pokud vzejde z primárek. Zda se to stane, ale podle Schultze uvidíme až v době, kdy už bude později na sesbírání podpisů ro nezávislou kandidaturu, takže raději ukončí svůj boj o Bílý dům už nyní.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:34

REPUBLIKÁNI RUŠÍ NĚKTERÉ PRIMÁRKY

Absolutní převahu Donalda Trumpa v republikánských primárkách ilustruje rozhodnutí strany v některých státech, že de zruší primárky. Zatím se jedná o Jižní Karolinu, Nevadu, Arizonu a Kansas. Rozhodnutí kritizují oba Trumpovi zatím známí soupeři Weld a Walsh. Strana ovšem kontruje, že zrušení primárek není novinka a událo se v některých státech u republikánů i demokratů už v minulosti, když šlo o opětovnou kandidaturu úřadujícího prezidenta.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:15

SENÁTORKA GILLIBRANDOVÁ KONČÍ

Newyorská politička Kirsten Gillibrandová ukončila dnes svou prezidentskou kampaň, když se ukázalo, že se nekvalifikuje pro zářijovou debatu. Silně feministická kampaň postavená na právech žen, ochraně rodiny a boji za právo na potrat nezaujala a Gillibrandová ji zastavila, protože chce podle vlastních slov, aby demokraté rychle vygenerovali soupeře pro prezidenta, který Donalda Trumpa dokáže porazit.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:06

WALSH KANDIDUJE

Bývalý člen Sněmovny z Illionois Joe Walsh potvrdil, že bude kandidovat v republikánských primárkách proti Donaldu Trumpovi. Jeho šace ale zůstávají téměř nulové.

Petr Sokol
Petr Sokol
27. listopadu 2019 · 00:03

KAMPAŇ UKONČIL I KONGRESMAN MOULTON

Už šestý demokrat v pořadí se rozhodl ukončit snahu stát se prezidentem. Člen Sněmovny za Massachusetts a vojenský veterán Seth Moulton svou kampaň postavil zejména na zahraniční politice a otázkách mentálního zdraví, kde často hovořil o postraumatickém šoku, který prodělal po návratu ze čtyř vojenských misí v Iráku. Nikde se ovšem neodrazil ode dna demokratického kandidátského pole a nekvalifikoval se do žádné debaty.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 23:56

DALŠÍ REPUBLIKÁNSKÝ SOUPEŘ PRO TRUMPA?

Účast v republikánských primárkách zvažuje televizní komentátor a bývalý kongresman za sát Illinois Joe Walsh. Podle jeho názoru je prezident Trump politikem, který rozděluje společnost a nemá kvality na to být nejvyšším velitelem amerických ozbrojených sil.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 23:52

GUVERNÉR INSLEE KONČÍ

V historicky nejširším poli demokratických kandidátů ubyl již pátý hráč. Svou prezidentskou kampaň ukončil guvernér státu Washington Jay Inslee, který svou kandidaturu stavěl téměř výhradně na klimatické politice. Celoamericky málo známý politik sice před dvěma dny splnil jednu ze dvou podmínek pro kvalifikaci pro zářijovou debatu, když získal 130 tisíc individuálních dárců, ale stále se mu nedostává dostatečné podpory v průzkumech, aby se objevil příští měsíc mezi kandidáty při debatě v Houstonu.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 23:45

TRUMPA BY PORAZIL BIDEN A SANDERS

Podle průzkumu pro server Politico by nyní Donalda Trumpa v počtu voličských hlasů porazil bývalý viceprezident John Biden i senátor z Vermontu Bernie Sanders. Nikdo další z širokého demokratického pole by nyní podle průzkumů proti stávajícímu prezidentovi neobstál.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 23:38

TAKÉ GILLIBRANDOVÁ BY BRALA VICEPREZDENTKU

Po Stacey Abrahamsové se o možný post demokratické viceprezidentské kandidátky přihlásila další demokratka. Newyorská senátorka Kirsten Gillibrandová ovšem na rozdíl od ní stále oficiálně kandiduje v demokratických primárkách a bojuje o nominaci na funkci nejvyšší. Dalším příznakem její vadnoucí kampaně jsou ovšem i problémy s její kvalifikací pro zářijovou debatu demokratických kandidátů. Senátorce, která svým hlavním tématem v kampani učinila systém zdravotní péče o ženy, stále chybí 20 tisíc individuálních dárců, aby se mohla objevit příští měsíc na pódiu v Houstonu.  

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 23:27

WARRENOVÁ POSKOČILA NA DRUHÉ MÍSTO

Senátorka Elisabeth Warrenová podle průzkumů vyhrála u diváků druhou demokratickou debatu. Její posilování potvrdil i průzkum stanice Fox News, který jí umístil v popularitě na druhé místo, hned za lídra celého pole Joe Bidena. Toho by nyní volilo 31 % těch, kteří se chtějí účastnit ve svém státě demokratických primárek. Druhá Warrenová má podporu 20 % a poprvé se dostala před svého senátorského kolegu Bernieho Sanderse, jehož kampaň podle amerických komentátorů začíná poněkud stagnovat.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 20:20

RAPPERKA PRO SANDERSE

Hispánsko-černošská raperka Cardi B podpořila kampaň Bernieho Sanderse. Zveřejnili k tomu i patřičné video.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 20:16

KONČÍ I ČTVRTÝ KANDIDÁT: JOHN HICKENLOOPER

Bývalý dvojnásobný guvernér Colorada John Hickenlooper odstoupil dnes z prezidentského klání. Přestože má za sebou úspěšnou kariéru guvernéra pro prezidentské volby důležitého státu, v kampani se politikovi s centristickými názory nepodařilo upoutat pozornost. Kvalifikoval se sice do dvou prvních demokratických debat, ale jeho nízká podpora u voličů hrozila, že v září se už do debaty s přísnějšími vstupními pravidly nedostane. Hickenlooper proto dnes oznámil nejenom konec prezidentské kandidatury, ale také připustil, že zvažuje kandidovat v Coloradu příští rok na senátora.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 20:05

ABRAMSOVÁ BY CHTĚLA BÝT VICEPREZIDENTKOU

Černošská politička Stacey Abramsová, která loni kandidovala na guvernérku státu Georgia a vzbudila svou kampaní naději, že by demokraté mohli získat i tento v poslední době tradičně republikánský stát, se pro noviny The New York Times vyjádřila, že je k dispozici jako kandidátka na viceprezidentku pro jakéhokoli z dvou desítek stávajících demokratů, ucházejících se o prezidentskou nominaci.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 19:59

GABBARDOVÁ PŘERUŠUJE KAMPAŇ

Poslankyně z Havaje a vojenská veteránka Tulsi Gabbardová během několika dnů přeruší svou prezidentskou kampaň, aby dva týdny sloužila v Národní gardě svého domovského státu, kde se zúčastní cvičení v Indonésii. O Gabbardové se po poslední debatě spekulovalo jako o kandidátce, která svou kampaň úplně ukončí, ale tato první praktikující hinduistka a první osoba samojského původu v americkém Kongresu tato tvrzení odmítla a po návratu z akce Národní gardy chce v kampani pokračovat.

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 19:46

MASAKR V EL PASU TÉMATEM PRO DEMOKRATY

Střelba v texaském El Pasu, po níž zůstalo 22 mrtvých, se okamžitě stala velkým tématem pro většinu demokratického pole kandidátů. Velmi výrazně se na tomto tématu pokouší profilovat zejména texaský poslanec Beto O´Rourke. Řadu demokratů navíc z masakru nepřímo obviňovalo prezidentovu politiku, která brábí větší regulaci nošení zbraní a údajně i podněcuje rasismus. 

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 19:37

GRAVEL Z KOLA VEN

Svou trochu donkichotskou kampaň dnes ukončil mimo jiné tweetem „Gravelanche is not over“ bývalý senátor z Aljašky Mike Gravel. Jeho kampaň rozjeli dva teenageři, kteří ke kandidatuře přesvědčili muže, který z posledního voleného úřadu odešel už v roce 1981. Exsenátor, jehož cílem bylo posunout demokratické primárky a debatu v nich více doleva, se ale nekvalifikoval ani do první a do druhé debaty a rozhodl se vybrané peníze vydat na charitu a pokračovat v politickém boji prostřednictvím jeho Gravel institutu.

Gravel je už v pořadí třetím kandidátem, který odstoupil z boje. Po odstoupení podpořil bývalý senátor pro další průběh demokratických primárek Bernieho Sanderse.  

Petr Sokol
Petr Sokol
26. listopadu 2019 · 19:24

DRUHÁ DEMOKRATICKÁ DEBATA - NOC DRUHÁ

Dnešní druhý díl detroitské debaty demokratických kandidátů vejde do historie, protože poprvé na pódiu převažovali kandidáti, kteří nepatří k bílé většině. Nejenom to ale ovlivnilo průběh debaty, v níž se většina diskutujících snažil vymezit vůči bývalému viceprezidentovi Joe Bidenovi. Jeho hlavním soupeřem tentokrát v otázkách jeho vztahu k rasovým menšinám nebyla Kammala Harrisová, ale senátor Cory Booker, který se vymezoval vůči Bidenovi zejména v otázkách trestního práva a rasové spravedlnosti. Bidenovi byl ovšem tentokrát očividně lépe připravený a nenechal se zatlačit do kouta. Roli spolufavoritky, na níž se chtějí mnozí „ukázat“, hrála poprvé senátorka z Kalifornie Kamala Harrisová. Předvedla to tentokrát například poslankyně Tulsi Gabbardová, která patřila k těm slabších kandidátům, jejichž dnešní výkon patřil k výrazným. Tulsi Gabbardová se pokoušela zejména zpochybňovat výkony Harrisové v doby, kdy působila jako kalifornská hlavní prokurátorka.

Debata měla nižší sledovanost než ta červnová. Diváky zřejmě už tolik nebaví sledovat přehuštěné pole, které vede k nepřehledným debatám.

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 19:18

DRUHÁ DEMOKRATICKÁ DEBATA, NOC 1: BOJ O LEVICI NEROZHODNUT

Kdo čekal, že první kolo detroitské debaty naznačí, do bude lídrem levého křídla demokratických kandidátů, musel být zklamán. Levicoví senátoři Warrenová a Sanders na sebe neútočili, ale společně se bránili útokům centristů. Mezi nimi se nejvíce zviditelnil bývalý poslanec John Delaney, který ostře upozorňoval na příliš levicové recepty obou favoritů na pódiu. Podobně roli sehrál i guvernér Montany Steve Bullock a poslanec Tim Ryan. V souboji pólů ve straně se trochu ztratili zastánci prostřední cesty u demokratů starosta Pete Buttigieg a zejména exposlanec Beto O´Rourke, který už předběhl druhý bezkrevný debatní výkon. Buttigiieg alespoň dokázal oproti první debatě zdůraznit svou v odlišnost v podobě nízkého věku (37 let).

Mnozí komentátoři proto za vítěze prvního detroitského večera považují nepřítomného Joe Bidena, na něhož při přestřelce zástupců progresivního a centristického křídla nikdo nestihl útočit, což je to nejlepší, co se zatímnímu lídrovi v preferencích mohlo stát.     

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 17:32

DALŠÍ „RASOVÝ“ ÚTOK NA BIDENA

Po senátorce Kamale Harrsová, která v první debatě kritizovala jeho postoje z doby boje za odstraňování rasové segregace, se do dosavadního favorita na demokratickou nominaci Joe Bidena „opřel“ kvůli rasovým otázkám další afroamerický kandidát. Senátor za New Jersey Cory Booker označil Bidena na setkání Národní asociace pro zvýhodňování barevných lidí (NAACP) v Detroitu za jednoho z „architektů masového uvězňování“ Afroameričanů, a to kvůli podpoře jedné z novel trestního zákona v roce 1994.  Na rozdíl od útoku Harrisové ale Bidena tentokrát tvrdě reagoval a kontroloval slovy, že „Cory ví, že to není pravda“ a dodal, že naopak Obamova administrativa musela zasáhnout proti potlačování práv Afroameričanů ve městě Newark, když tam byl Cooker starostou.

Biden ale přes podobné útoky stále drží podporu přes 50 procent mezi černošskými voliči demokratů. Ti jsou většinou centristicky orientovaní, což je logicky vede k vyšší podpoře Bidena, i když nepatří k jejich menšině.

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 17:07

KDO VÍTĚZÍ U SPONSORŮ? BUTTIGIEG

O podpoře prezidentských kandidátů nevypovídají jen preference v průzkumech, ale také to, kolik dokáží vybrat od sponzorů. Aktuálně byl zveřejněny vybrané částky za druhé čtvrtletí roku 2019.  Nejvíce sponzorských darů získat starosta Pete Buttigieg, který vybral v tomto obdob 24,8 milionu dolarů. Druhý v tomto žebříčku skončil bývalý viceprezident Joe Biden s 21,5 miliony, dále se umístili senátorka Elizabeth Warrenová s 19,1 milionu a senátor Bernie Sanders s 18,2 miliony.

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 16:55

KDO DO DRUHÉ DEBATY?

S blížícím se datem druhé demokratické prezidentské debaty televize CNN zveřejnila, kdo splnil některé z dopředu stanovených pravidel pro to, kteří kandidáti se do debaty kvalifikovali. Podmínkou byl buď zisk alespoň 1 procenta hlasů minimálně ve čtyřech průzkumech podpory od ledna do 12. června, přičemž CNN dopředu vybrala 18 uznávaných agentur provádějících průzkumy a stanovila, že podmínku jednoho procenta je možné splnit buď v národním průzkumu, nebo v průzkumu v jednom z prvních čtyř států, kde budou primárky (Iowa, New Hampshire, Nevada, Jižní Karolina).

Druhou možností pro kvalifikaci bylo získání darů od minimálně 65 tisíc individuálních dárců a zároveň minimálně od 200 v minimálně dvaceti státech USA.

Pole kvalifikovaných zůstalo velmi podobné jako v první červnové debatě v Miami. Pouze guvernér státu Montana Steve Bullock, který do voleb vstoupil relativně pozdě, nahradil ve dvacítce kvalifikovaných kalifornského poslance Erica Swalwella.

CNN následně provedla losování sestav pro oba debatní večery. Kandidáty nasadila do tří „výkonnostních“ skupin podle dosavadního průměru v průzkumech, aby se nesetkali jeden večer jen favoriti a druhý den jen outsideři.

První večer 30. července: senátor za Vermont Bernie Sanders, senátorka za stát Massachusetts Elizabeth Warrenová, starosta města South Bend Pete Buttigieg, bývalý poslanec za Texas Beto O’Rourke, senátka za stát Minnesota Amy Klobucharová, spisovatelka Marianne Williamsonová, bývalý poslanec za stát Maryland John Delaney, bývalý guvernér státu Colorado John Hickenlooper, poslanec za Ohio Tim Ryan a guvernér státu Montana Steve Bullock.

Druhý večer 31.července: bývalý viceprezident Joe Biden, senátoka za Kalifornii Kamala Harrisová, senátor za New Jersey Cory Booker, bývalý ministr bydlení Julián Castro, podnikatel Andrew Yang, guvernér státu Washington Jay Inslee, poslankyně za stát Havaj Tulsi Gabbardová, senátorka za stát New York Kirsten Gillibrandová, starosta města New York Bill de Blasio a senátor za stát Colorado Michael Bennet.

V praxi se tedy zopakuje souboj Biden vs. Harrisová z června a dojde k premiérovému přímému debatnímu souboji o levé křídlo strany mezi jeho lídry a senátory Warrenovou a Sandersem.

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 13:42

DEMOKRATÉ SJEDNOCENĚ PROTI TRUMPOVI: RASISTA!

Dosud znesvářená křídla Demokratické strany se spojila v odporu proti prezidentovu tweetu, který označila za rasistický. V reakci zdůrazanili, že tři ze čtyř členek neformální skupiny zvané Squad se v USA už narodily (Ocasio-Cortezová je portorického, Rashida Tlaibová palenstinského a Ayanna Prssleyová afrického) a nemají se proto kam vracet. Stejné podle demokratů v zemi přistěhovalců, kterými jsou USA, platí i pro v Somálsku narozenou Ilhan Omarovou.

Trumpův výrok následně jako rasistický odsoudila i Sněmovna reprezentantů, v níž mají demokraté většinu. Naopak většina republikánů se postavila za prezidenta. Všichni odmítli výrok považovat za rasistický, někteří jen mluvili o tom, že by podobný výrok v roli prezidenta nepoužili.

Další vášně vyvovalalo, když prezidenta na jednom z volebních mítinků dav jeho příznivců přivítal skandodváním hesla "Pošlete je zpět." Od toho se později Trump distancoval a řekl, že hned na mítinku začal rychle mluvit, aby skandodvání přerušil.

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 13:34

TRUMP VZKÁZAL ČLENKÁM SQAUDU: VRAŤTE SE ZPĚT!

Prezident vstoupil 14. července  do sporu mezi čtyřmi demokratickými poslankyněmi zvanými „Squad“ a stranickým vedením V Kongresu. V obsáhlém tweetu napsal, že je zajímavé, že 4 poslankyně, které původně pochází ze zemí, jejichž země jsou totální katastrofa a jsou nejvíce zkorumpované a neschopné na světě, říkají teď velmi hlasitě lidu USA – největší a nejmocnější země na světě, jak by měla fungovat naše vláda. A ve velmi sporné čísti svého tweetu se prezident zeptal, proč se dotyčné nevrátí (v originále „go back“) a nepomohou zlepšit tato úplně zničená a zločinností zamořená místa, odkud pochází. Pak se podle Trumpa mohou vrátit a ukázat Američanům, co dokázali.  Prezident Trump sarkasticky svůj tweet zakončil slovy, že demokratická šéfka dolní komory Kongresu jistě čtyřce ráda zařídí takovou cestu.

Petr Sokol
Petr Sokol
31. července 2019 · 13:18

VÁLKA U DEMOKRATŮ: PELOSIOVÁ VS. „SQUAD“

Čtveřice silně levicových demokratických poslankyň, která si říká neoficiálně „Squad“ (česky četa, parta, tým…) a k níž patří Alexandria Ocasio-Cortezová, Ilhan Omarová, Rashida Tlaibová a Ayanna Presleyová, se pustila do ostrého sporu s šéfkou dolní komory amerického Kongresu a spolustraničkou Nancy Pelosiovou. Spor začal, když se čtyřem poslankyním s migračním původem nelíbilo, že demokraté podpořili senátní verzi zákona o situaci na hranicích. Alexandria Ocasio-Cortezová v této souvislosti nazvala detenční centra na hranicích jako „koncentrační tábory“. Po schválení zákon pak šéf poradců Ocasio-Cortezové rozeslal tweet, v němž přirovnal umírněné demokraty k „segregacionistickým demokratům minulosti“, což je narážka na některé demokraty, kteří v minulosti podporovali rasovou segregaci. To rozlítilo umírněné demokraty, včetně Pelosiové, která napsala, že členky „Squadu“ mají sice své twitterové bubliny, ale nemluví za stranu. Ocasio-Cortezová kontrovala, že Pelosiová „se vymezuje vůči barevným ženám“.

Epizoda opět podtrhuje spory mezi progresivním a umírněným křídlem demokratů, které mohou stranu zásadně oslabit před volebním rokem 2020.

Petr Sokol
Petr Sokol
15. července 2019 · 13:36

V ČELE POPULARITY U DEMOKRATŮ BIDEN, VYROVNANÝ SOUBOJ O DRUHÉ MÍSTO

Přestože stále trvají  tzv. tiché primárky, kdy se jen předsatvují jednotliví kandidáti a probíhají první debaty, jsou průběžně zveřejňovány průzkumy podpory pro jednotlivé uchazeče.

U demokratů stále poli vévodí bývalý exprezident Joe Biden. Podle průměru průzkumů, který zveřejňuje server Real Clear Politics by Bidena nyní volilo v demokratických primárkách 27,3 % voličů. Souboj o druhé místo je mnohem vyrovnanější. Aktuáně se na něm s 16,3 % drží silně levicová senátorka Warrenová. Následuje další senátor z levého okraje Bernie Sanders s 14,8 % a kalifornská senátorka Kamala Harrisová s 14,3 %. Posledně jmenovaná se "vyšvihla" takto nahoru až po první demokratické debatě v závěru června, kde silně útočila na Joe Bidena kvůli jeho politice vůči menšinám.

Nad 2 % procenta mají ještě starosta Buttigies s 6,0 % a poslanec za Texas Beto O´Rourke s 2,5 %.

Petr Sokol
Petr Sokol
14. července 2019 · 02:00

MILIARDÁŘ TOM STEYER – PROTIPÓL BRATŘÍ KOCHŮ, KTERÝ JDE PO KRKU TRUMPOVI

Pouhý den mělo demokratické kandidátské pole „jen“ 24 hlavních uchazečů, zpět na počet 25 kandidátů je dnes vrátil miliardář a manager hedgových fondů Tom Steyer. Tento miliardář je dlouhodobým významným sponzorem demokratů, a je proto srovnáván s republikánskými sponzory bratry Kochovými, i když jeho majetek je ve srovnání s nimi výrazně nižší. Muž, který uspěl na finančních trzích, je také velkým propagátorem impeachmentu (parlamentního odvolání) prezidenta Trumpa. Věnoval například 10 milionů dolarů na reklamy, které odvolání Trumpa podporují.

Petr Sokol
Petr Sokol
14. července 2019 · 01:48

KONEC DRUHÉHO KANDIDÁTA – ERICA SWALWELLA

Svou prezidentskou kampaň dnes ukončil člen Sněmovny reprezentantů za stát Kalifornie Eric Swalwell, který se ani neprobojoval do první demokratické debaty.

Petr Sokol
Petr Sokol
14. července 2019 · 01:47

PRVNÍ DEMOKRATICKÁ DEBATA: SOUBOJ O AUTOBUSY

V Miami na Floridě proběhla včera a dnes první demokratická debata. Musela být rozdělena do dvou dnů, protože se do ní kvalifikovalo 20 z aktuálně 25 demokratických uchazečů. Vrcholem debaty byla přestřelka mezi lídrem v preferencím Joe Bidenem a kalifornskou senátorkou Kamala Harisová, která bývalého viceprezidenta USA zkoušela líčit jako toho, kdo v minulosti dělal málo pro podporu Afroameričanů, byl proti programu, na jehož základě byly černošské děti v 70. letech autobusy voženy do škol v „bílých“ čtvrtích, aby se zabránilo segregaci. Harisová se tím pokoušela odlákat od Bidena černošské voliče, kteří ho podporují také jako toho, kdo byl viceprezidentem první černošské hlavy státu.