Levičák Sanders, ministr Obamovy vlády i čtveřice žen. Demokraté už se hlásí do příštích voleb proti Trumpovi | Reflex.cz
nahoru

Levičák Sanders, ministr Obamovy vlády i čtveřice žen. Demokraté už se hlásí do příštích voleb proti Trumpovi

ČTK, -mic-26. února 2019 • 14:00
Levičák Sanders, ministr Obamovy vlády i čtveřice žen. Demokraté už se hlásí do příštích voleb proti Trumpovi
foto: Profimedia/archiv

V únoru 2020 začnou primárky Demokratické strany, z nichž vzejde kandidát do příštích amerických prezidentských voleb. Ten se postaví pravděpodobnému republikánskému kandidátovi, obhajujícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi. Vítěz tohoto souboje se začátkem roku 2021 stane prezidentem USA. Už teď se do demokratických primárek přihlásila řada uchazečů. Projděte si jejich stručné vizitky a podívejte se do fotogalerie.

Bernie Sanders (77) - Senátor za stát Vermont (od ledna 2007), bývalý poslanec Sněmovny reprezentantů (1991 až 2007) a někdejší starosta města Burlington (1981 až 1989). O křeslo prezidenta neúspěšně usiloval již v roce 2016, kdy ho ve stranických primárkách porazila bývalá první dáma a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Politik, který se označuje za "socialistického demokrata", je nejdéle sloužícím nezávislým členem Kongresu (demokratem od roku 2015). Je zaníceným podporovatelem levicového politického proudu a obdivovatelem skandinávského modelu sociálního státu.

Je podruhé ženatý, má jedno dítě a tři nevlastní potomky. Sandersův otec se do USA dostal jako židovský imigrant z Polska. Zbylí členové rodiny se stali oběťmi holokaustu.

Kamala Harrisová (54) - Senátorka Demokratické strany za stát Kalifornie (od roku 2017), bývalá kalifornská generální prokurátorka (2011 až 2017) a někdejší okresní státní zástupkyně v San Francisku (2004 až 2010). Tvrdá kritička současného prezidenta Donalda Trumpa, prosazuje zdravotní péči pro všechny a legalizaci příležitostného užívání marihuany.

Je vdaná.

Elizabeth Warrenová (69) - Senátorka za stát Massachusetts od roku 2013. V minulosti jí uškodilo tvrzení o indiánském původu. Za to ji Trump posměšně označil jako "falešnou Pocahontas." Politička použila test DNA, z něhož vyšlo, že má indiánské krve méně než průměrný Američan. Za použití testu i za to, že se v 80. letech do advokátní komory zaregistrovala jako indiánka, se později domorodým obyvatelům omluvila.

Je podruhé vdaná a má dvě děti.

Kandidáti do eurovoleb: první český celoevropský lídr, staré tváře i mladé pušky a…

Amy Klobucharová (58) - Senátorka za stát Minnesota od roku 2007. Už po prvním zvolení byla označována za stoupající hvězdu demokratů, je považována za hlavního uchazeče o demokratickou kandidaturu z amerického Středozápadu. Média ji hodnotí jako velmi pragmatickou a jednu z nejproduktivnějších členek Senátu, která se nezdráhá spolupracovat s republikány.

Je vdaná a má jedno dítě.

Kirsten Gillibrandová (52) - Senátorka za stát New York (od roku 2009), bývalá poslankyně Sněmovny reprezentantů (2007 až 2009). Právnička, hodně se angažuje v celonárodní diskusi o sexuálním obtěžování.

Je vdaná a má dvě děti.

Cory Booker (49) - Senátor za New Jersey od roku 2013, někdejší starosta města Newark (2006 až 2013). Je prvním senátorem za New Jersey afroamerického původu.

Julian Castro (44) - Bývalý ministr bytové výstavby ve vládě Baracka Obamy (2014 až 2017) a někdejší starosta texaského San Antonia (2009 až 2014). Byl nejmladším členem Obamovy vlády.

Hořké satirické kresby ukazují, jak vidí spravedlnost jednotlivé země
Polovina Američanů chce Trumpovu zeď na hranici s Mexikem, 75 procent žádá změnu…

ČTK, -mic-Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
23,080
29,310
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější