Senátní volby Šumperk: Levicový obvod, kterému dominují lidovci | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Levicový obvod Šumperk, kterému dosud dominovali lidovci, slibuje napínavý souboj

Petr Sokol12. září 2018 • 11:40
Senátní volby Šumperk 2018: Kandidáti do Senátu
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 65 se sídlem v Šumperku zahrnuje severní část okresu Šumperk a celý okres Jeseník. V rámci okresu Šumperk se proto letos nebude volit na Zábřežsku a Mohelnicku, protože tyto oblasti na jihu Šumperska patří do jiného obvodu (Olomouc „venkov“ – č. 66). Obyvatelé volebního obvodu tvoří zhruba ze dvou třetin voliči Šumperska a z jedné třetiny Jesenicka.

Do voleb jde na Šumpersku letos jen šest kandidátů, což obvod řadí mezi trojici obvodů s nejnižším počtem uchazečů o senátorský mandát v tomto roce. Kandidují: Miroslav Adámek (ANO), Zdeněk Brož (KDU-ČSL a Nezávislá volba), Tomáš Hauzner (SPD), Dana Galuszková (ČSSD), Vladislav Rulíšek a Josef Ťulpík (ODS).

O vstup do voleb se ucházel ještě sedmý uchazeč – nezávislý kandidát Roman Gawlas. Podle rozhodnutí úřadů ovšem nesplnil podmínku získání tisíce podpisů na podporu své kandidatury, což je u nezávislých kandidátů povinnost, a zároveň nesložil předepsanou kauci ve výši 20 tisíc korun. Gawlas nebyl ze stejného důvodu registrován jako kandidát do Senátu už před šesti lety.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Překvapivá bašta lidovců

Šumpersko a zejména Jesenicko patří k velmi levicovým částem republiky. Proto může být poměrně překvapivé, že po většinu existence moderního Senátu tento veskrze levicový volební obvod reprezentují senátoři zvolení za KDU-ČSL. Výjimku z lidovecké nadvlády nad obvodem vlastně dosud tvoří pouze historicky první zdejší senátor, ekonom z Šumperka Václav Reitinger, který byl zvolen za ČSSD v roce 1996. V druhém kole porazil kandidáta ODS Přemysla Michálka. ODS v tomto obvodě nikdy nezískala senátorský post, ale v prvních třech volbách se vždy propracovala do druhého kola.

V roce 2000 v něm její kandidát a tehdejší šumperský starosta Petr Krill podlehl kandidátovi lidovců Adolfu Jílkovi. Tento bývalý starosta obce Dolní Studénky do senátních voleb šel z pozice přednosty okresního úřadu. Druhých voleb se účastnil i obhajující senátor Reitinger, ale jako nezávislý kandidát, protože prohrál primárky uvnitř ČSSD. Adolf Jílek naopak mandát v roce 2006 po šesti letech obhájil (tentokrát proti občanskému demokratovi Zdeňku Zerzáňovi), ale v jeho druhé polovině již nepatřil k lidovcům, protože přestoupil k nově vytvořené TOP 09, následně již místo v Senátu neobhajoval.

V dosud posledních senátních volbách v roce 2012 KDU-ČSL obvod udržela, když v druhém kole mandát získal jako nestraník šumperský starosta Zdeněk Brož, který ovšem kromě lidovců kandidoval i za své komunální uskupení Nezávislá volba.

Hadždž: Pouť do Mekky, kterou musí vykonat každý muslim. Průběh připomíná židovské rituály

Lidovecká obhajoba?

Úspěchy lidovců v obvodě stojí zejména na jeho výrazně venkovském charakteru a pak na vysokých ziscích hlasů v oblasti na jih od Šumperka.

Lidovecké pozice v tomto obvodu se v letošních volbách pokusí opět obhájit současný senátor Zdeněk Brož, který se dokonce kvůli této kandidatuře zřekl obhajoby starostovské funkce v Šumperku, kde už není v komunálních volbách lídrem svého uskupení Nezávislá volba. To ho ovšem společně s lidovci jako nestraníka podporuje v senátním klání.

Roli vyzyvatele by papírově měl hrát kandidát hnutí ANO – ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis, která poskytuje sociální služby, Miroslav Adámek. Jeho hnutí v obou částech obvodu vyhrálo sněmovní volby, když získalo více než dvojnásobek hlasů oproti druhému v pořadí – Okamurově hnutí SPD. Za něj jde do voleb přednosta železniční stanice Šumperk Tomáš Hauzner s bydlištěm v Jeseníku.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Otevřený souboj

V opačném gardu funguje vztah mezi jesenickou a šumperskou částí obvodu u kandidáta ODS Josefa Ťulpíka – místostarosta Bludova na Šumpersku totiž zároveň podniká na Jesenicku. Ťulpík bude v říjnových volbách jediným zástupcem politického spektra napravo od středu, protože zde své kandidáty nestaví ani STAN, ani TOP 09. Celostátně ani jedna z těchto stran dosud nevydala doporučení pro své voliče na Jesenicku či Šumpersku. Když už hovoříme o vztahu dvou kandidátů k Jesenicku, je třeba připomenout, že dosud senátorem nebyl zvolen žádný kandidát z Jesenicka.

Své kandidáty do voleb vysílají také obě levicové parlamentní strany. Sociální demokraté nominovali primářku transfúzního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Danu Galuszkovou, která žije v Šumperku.

Posledním kandidátem pak je bývalý voják z povolání, nyní důchodce Vladislav Rulíšek, který kandiduje za komunisty a pochází z Rudy nad Moravou.

Podle papírových předpokladů volby v obvodě Šumperk zatím vypadají jako otevřený souboj.

Když se Ukrajinci a Poláci navzájem vyvražďují: Skvělý film Volyň ukazuje „slovanskou …
Edvard Beneš: Dramatické okamžiky druhého prezidenta ČSR. Co soudil o komunistickém puči?
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Sadistická pornografie zmizela z webu. Dokazuje to, že práce policie a novinářů není zbytečná
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Jedno vyhrocené hlasování aneb Hamáček jako Švejk a Zeman jako nadstrážmistr Flanderka
PREMIUM X Zákulisí Metronome Festivalu: Jedinečné fotografie účinkujících, které jinde neuvidíte
PREMIUM X Klausova elitní sestavička, Berlín jako laboratoř bolševických experimentů, předsmrtná křeč ČSSD
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: Demonstrující dav sjednocuje sdílený odpor, s časem ale jednotnosti ubývá

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější