nahoru
Senátní volby 2018 - 2. kolo
Konečné výsledky voleb v ČR
Obnovit výsledky
ODS
9
33,33 %
0 hlasů
STAN
3
11,11 %
0 hlasů
NK
3
11,11 %
0 hlasů
KDU-ČSL
2
7,41 %
0 hlasů
SEN 21
1
3,70 %
0 hlasů
KDU+Z+ST…
1
3,70 %
0 hlasů

Údaje pro celou ČR

Volby do Senátu: Levicový obvod Šumperk, kterému dosud dominovali lidovci, slibuje napínavý souboj

Petr Sokol12. září 2018 • 11:40
1080p720p360p
Senátní volby Šumperk 2018: Kandidáti do Senátu
• video: 
Martin Bartkovský

Volební obvod číslo 65 se sídlem v Šumperku zahrnuje severní část okresu Šumperk a celý okres Jeseník. V rámci okresu Šumperk se proto letos nebude volit na Zábřežsku a Mohelnicku, protože tyto oblasti na jihu Šumperska patří do jiného obvodu (Olomouc „venkov“ – č. 66). Obyvatelé volebního obvodu tvoří zhruba ze dvou třetin voliči Šumperska a z jedné třetiny Jesenicka.

Do voleb jde na Šumpersku letos jen šest kandidátů, což obvod řadí mezi trojici obvodů s nejnižším počtem uchazečů o senátorský mandát v tomto roce. Kandidují: Miroslav Adámek (ANO), Zdeněk Brož (KDU-ČSL a Nezávislá volba), Tomáš Hauzner (SPD), Dana Galuszková (ČSSD), Vladislav Rulíšek a Josef Ťulpík (ODS).

O vstup do voleb se ucházel ještě sedmý uchazeč – nezávislý kandidát Roman Gawlas. Podle rozhodnutí úřadů ovšem nesplnil podmínku získání tisíce podpisů na podporu své kandidatury, což je u nezávislých kandidátů povinnost, a zároveň nesložil předepsanou kauci ve výši 20 tisíc korun. Gawlas nebyl ze stejného důvodu registrován jako kandidát do Senátu už před šesti lety.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

Překvapivá bašta lidovců

Šumpersko a zejména Jesenicko patří k velmi levicovým částem republiky. Proto může být poměrně překvapivé, že po většinu existence moderního Senátu tento veskrze levicový volební obvod reprezentují senátoři zvolení za KDU-ČSL. Výjimku z lidovecké nadvlády nad obvodem vlastně dosud tvoří pouze historicky první zdejší senátor, ekonom z Šumperka Václav Reitinger, který byl zvolen za ČSSD v roce 1996. V druhém kole porazil kandidáta ODS Přemysla Michálka. ODS v tomto obvodě nikdy nezískala senátorský post, ale v prvních třech volbách se vždy propracovala do druhého kola.

V roce 2000 v něm její kandidát a tehdejší šumperský starosta Petr Krill podlehl kandidátovi lidovců Adolfu Jílkovi. Tento bývalý starosta obce Dolní Studénky do senátních voleb šel z pozice přednosty okresního úřadu. Druhých voleb se účastnil i obhajující senátor Reitinger, ale jako nezávislý kandidát, protože prohrál primárky uvnitř ČSSD. Adolf Jílek naopak mandát v roce 2006 po šesti letech obhájil (tentokrát proti občanskému demokratovi Zdeňku Zerzáňovi), ale v jeho druhé polovině již nepatřil k lidovcům, protože přestoupil k nově vytvořené TOP 09, následně již místo v Senátu neobhajoval.

V dosud posledních senátních volbách v roce 2012 KDU-ČSL obvod udržela, když v druhém kole mandát získal jako nestraník šumperský starosta Zdeněk Brož, který ovšem kromě lidovců kandidoval i za své komunální uskupení Nezávislá volba.

Hadždž: Pouť do Mekky, kterou musí vykonat každý muslim. Průběh připomíná židovské rituály

Lidovecká obhajoba?

Úspěchy lidovců v obvodě stojí zejména na jeho výrazně venkovském charakteru a pak na vysokých ziscích hlasů v oblasti na jih od Šumperka.

Lidovecké pozice v tomto obvodu se v letošních volbách pokusí opět obhájit současný senátor Zdeněk Brož, který se dokonce kvůli této kandidatuře zřekl obhajoby starostovské funkce v Šumperku, kde už není v komunálních volbách lídrem svého uskupení Nezávislá volba. To ho ovšem společně s lidovci jako nestraníka podporuje v senátním klání.

Roli vyzyvatele by papírově měl hrát kandidát hnutí ANO – ředitel šumperské nestátní neziskové organizace Pontis, která poskytuje sociální služby, Miroslav Adámek. Jeho hnutí v obou částech obvodu vyhrálo sněmovní volby, když získalo více než dvojnásobek hlasů oproti druhému v pořadí – Okamurově hnutí SPD. Za něj jde do voleb přednosta železniční stanice Šumperk Tomáš Hauzner s bydlištěm v Jeseníku.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Otevřený souboj

V opačném gardu funguje vztah mezi jesenickou a šumperskou částí obvodu u kandidáta ODS Josefa Ťulpíka – místostarosta Bludova na Šumpersku totiž zároveň podniká na Jesenicku. Ťulpík bude v říjnových volbách jediným zástupcem politického spektra napravo od středu, protože zde své kandidáty nestaví ani STAN, ani TOP 09. Celostátně ani jedna z těchto stran dosud nevydala doporučení pro své voliče na Jesenicku či Šumpersku. Když už hovoříme o vztahu dvou kandidátů k Jesenicku, je třeba připomenout, že dosud senátorem nebyl zvolen žádný kandidát z Jesenicka.

Své kandidáty do voleb vysílají také obě levicové parlamentní strany. Sociální demokraté nominovali primářku transfúzního oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci Danu Galuszkovou, která žije v Šumperku.

Posledním kandidátem pak je bývalý voják z povolání, nyní důchodce Vladislav Rulíšek, který kandiduje za komunisty a pochází z Rudy nad Moravou.

Podle papírových předpokladů volby v obvodě Šumperk zatím vypadají jako otevřený souboj.

Když se Ukrajinci a Poláci navzájem vyvražďují: Skvělý film Volyň ukazuje „slovanskou …
Edvard Beneš: Dramatické okamžiky druhého prezidenta ČSR. Co soudil o komunistickém puči?
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Odhad výsledků Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby Jak volit Pravomoci EP

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Zatímco hnutí ANO rozhodne o kandidátce až v lednu, ODS povede do voleb Jan Zahradil, který bude zároveň celoevropským lídrem své frakce. Jedničkou hnutí STAN bude Stanislav Polčák.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,560
29,410
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější