Senátní volby | Senátní volby Prostějov: Ženy ČSSD a ANO favoritkami, překvapení může přijít | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: Favoritkami v Prostějově budou ženy z ČSSD a ANO. Překvapení ale může přijít

Petr Sokol18. září 2018 • 14:00
Senátní volby Prostějov 2018: Kandidáti a popis obvodu
• video: 
Martin Bartkovský

Prostějovsko, Kojetínsko a Tovačovsko zažívá letos rekordní vzestup počtu kandidátů. Zatím zde třikrát za sebou bylo pouze šest uchazečů, před šesti lety pak dokonce jen pět. Letos jde do voleb na Hané nevídaných jedenáct kandidátů: Irena Blažková (ANO), Zuzana Böhmová (KSČM), Pavel Dopita (SPD), Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL), Dagmar Halašová (ODS), Jitka Chalánková (nezávislá kandidátka), Jan Krchňavý (Pévéčko), Pavel Makový (Moravské zemské hnutí), Petr Michek (Moravané), Marek Obrtel (Česká strana národně sociální) a Božena Sekaninová (ČSSD).

Volební obvod číslo 62 se sídlem v Prostějově zahrnuje celý okres Prostějov, ale také západní část sousedního Přerovska – Kojetínsko a Tovačovsko. Obvod se skládá celkem ze 114 obcí, z nichž drtivá většina – 97 – leží v okrese Prostějov a jen 14 v sousedním okrese. Z přerovské části obvodu jsou největšími obcemi Kojetín a Tovačov. Svojí velikostí se ale zdaleka neblíží městu Prostějov, v němž žije zhruba třetina všech obvodních voličů.

Převaha ČSSD

Většinu senátních voleb v tomto obvodě vyhrála sociální demokracie. Již při prvním senátním klání v roce 1996 zde zvítězil pozdější ministr zahraničí za ČSSD Jan Kavan, kterého sem strana vyslala, přestože k obvodu neměl žádný vztah. Díky tradiční levicovosti Prostějovska, které patřilo už v 19. století ke kolébkám moravské sociální demokracie, zde Kavan předstihl v druhém kole tehdejšího starostu města za ODS Jana Tesaře.

Kavan mandát po čtyřech letech obhajoval, ale ve druhém kole neuspěl. Podlehl místnímu bývalému poslanci za Unii svobody-Demokratickou unii Robertu Kolářovi, kterého podporovala tehdejší celostátně vítězná Čtyřkoalice. I on ale zůstal v horní komoře jen jedno volební období, v jehož závěru navíc přestoupil do klubu ODS (byl jejím bývalým členem z doby před Sarajevem). Kolář se sám rozhodl křeslo v Senátu neobhajovat.

I v roce 2006 se v druhém kole opakoval střet levicového a pravicového kandidáta, tentokrát v čistě ženském gardu. Prostějovská místostarostka Božena Sekaninová ve druhém kole oproti celostátnímu trendu porazila rivalku z ODS a vrátila obvod do oranžových rukou.

Tam zůstal i po dalších volbách v roce 2012. Senátorka Sekaninová tehdy ve druhém kole porazila komunistu Jaroslava Šlambora.

Kandidáti do Senátu v druhém kole: Prezidentští uchazeči, těžké váhy politiky i překvapení

Sekaninová senátorkou potřetí?

Letos se sociální demokratka Božena Sekaninová pokusí o již druhou obhajobu a zisk třetího mandátu v řadě. Podle výsledků loňských sněmovních voleb by její největší soupeřkou měla být kandidátka hnutí ANO, které zde výrazně uspělo v posledních sněmovních volbách. Do voleb nyní vysílá starostku šestisethlavé obce Vranovice-Kelčice – Irenu Blažkovou.

Na druhé kolo ale aspiruje také kandidát lidovců – bývalý ředitel Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově a později náměstek ministra školství Jaroslav Fidrmuc, který bydlí v obci Krumsín, dále pak kandidátka ODS, učitelka Dagmar Halašová z Doloplaz a zástupkyně komunistů Zuzana Böhmová ze Seloutek. Tato trojice se pokusí prolomit v obvodě platné pravidlo, že do druhého kola se ještě nikdy nedostal kandidát z venkovské části obvodu – s jedinou výjimkou šlo vždy o občany města Prostějova. Výjimku tvořil jen Pražák Jan Kavan.

Mezi kandidáty prvního sledu tedy mohou patřit i další tři uchazeči ze sídelního města obvodu – bývalá poslankyně za TOP 09 Jitka Chalánková, která kandiduje jako nezávislá kandidátka, prostějovský zastupitel a učitel Jan Krchňavý, který bude kandidátem lokálního uskupení Pévéčko, vzniklého před čtyřmi lety hlavně z bývalých členů ODS, a IT specialista v barvách Okamurova SPD Pavel Dopita.

10 nejlepších hororů dekády a proč se na ně podívat
Jan Cvrček 12. května 2018 • 17:22

10 nejlepších hororů dekády a proč se na ně podívat

Majitel pohřební služby, Paroubkův věřitel a „československý“ voják

Kandidátské pole potom doplňuje trojice netradičních kandidátů. Za nově vzniklé Moravské zemské hnutí, které se odštěpilo od regionalistické strany Moravané kvůli její spolupráci s SPD v posledních sněmovních volbách, jde do senátních voleb na Prostějovsku majitel ve městě populární pohřební služby Pavel Makový. Mnozí znají heslo „Život už je takový, pochová Vás Makový,“ ale postup do druhého kola se u tohoto kandidáta spojeného dříve s monarchisty příliš neočekává.

To platí i o Petru Michkovi – právníkovi a hlavně věřiteli Jiřího Paroubka z posledního případu „miliony v trezoru“. Michek se do Prostějova přistěhoval z Brna. V minulosti byl místopředsedou Paroubkovy strany Lev 21 a v roce 2014 se neúspěšně ucházel o senátní kandidaturu za ANO na Znojemsku. V Prostějově jeho jméno padalo v souvislosti s kandidaturou za ČSSD, ale nakonec kandiduje za Moravany.

Posledním kandidátem je potom záchranář, bývalý vojenský lékař v Afghánistánu a nyní velký kritik NATO a všeho západního Marek Obrtel. Celostátně známý předák spolku Českoslovenští vojáci v záloze, který například vrátil medaile NATO za účast v zahraničních misích, nyní kandiduje za Českou stranu národně sociální (ČSNS). Žije v obci Rokytnice, která je součástí přerovské části tohoto obvodu.

Velmi široké pole kandidátů může nakonec přinést i překvapivé výsledky.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…
Elvis Presley: Do poslední chvíle za ním putovali skvělí muzikanti, aby se dotkli svého…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhnou v Česku volby do Evropského parlamentu. Celoevropsky volby výrazně ovlivní brexit, neboť dosud není, jasné, kdy nastane. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci ovlivní volby v Česku? A jak volby 2019 dopadnou? Reflex má svůj exkluzivní odhad. Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,730
22,990
29,330
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější