Senátní volby Praha 12: Pavel Fischer je jednoznačný favorit | Reflex.cz
nahoru

Volby do Senátu: „Prezident“ Pavel Fischer je jednoznačný favorit. Napínavý bude souboj o druhé místo

Petr Sokol19. září 2018 • 12:34
Senátní volby Praha 12: Favoritem je kandidát Pavel Fischer
• video: 
Martin Bartkovský

Do voleb v Praze 12 letos půjde osmička kandidátů. Kandidovat budou: Ivan David (SPD), František Dobšík (ČSSD), Pavel Fischer (nezávislý kandidát), Aleš Gerloch (nezávislý kandidát), Jiří Nouza (hnutí Pro Prahu), Ivan Pilný (ANO), Marta Semelová (KSČM), Eva Tylová (Piráti a Liberálně ekologická strana).

Volební obvod číslo 17 se jmenuje Praha 12. Patří do něho městské části Praha 12 (zejména Modřany), Praha 16 (Radotín), Lipence, Lochkov, Slivenec, Velká Chuchle, Zbraslav, Kunratice, Šeberov, Újezd, Libuš, Petrovice a část území městské části Praha 4, kterou tvoří katastrální území Hodkovičky a Lhotka. Přibližně polovina voličů žije v Praze 12, ostatní části jsou menší.

Pravicová bašta

I tato část Prahy patří mezi pravicové bašty. Alespoň to ukazují dosavadní výsledky senátních voleb v tomto obvodě. Ještě nikdy tu nebyl zvolen jiný než pravicový senátor.

V historicky prvních novodobých senátních volbách zde zvítězil kandidát ODS, bývalý starosta Zbraslavi a poslanec Jan Krámek, když překonal nominanta ČSSD. Po čtyřech letech se Jan Krámek pokusil o obhajobu, ale v druhém kole neuspěl. I tady ve volbách roku 2000 vyhrál kandidát Čtyřkoalice, navržený Unií svobody, bývalý předseda Českého statistického úřadu, nestraník Edvard Outrata. Díky jeho osobě byl obvod dokonce dva roky zastoupen ve vedení Senátu, protože Outrata byl v roce 2004 zvolen místopředsedou horní komory.

Outrata v roce 2006 mandát neobhajoval a obvod se v těchto volbách vrátil do rukou občanských demokratů, protože zde ve druhém kole historik Tomáš Grulich porazil bývalého ministra zdravotnictví, nominovaného zelenými, Pavla Klenera. O šest let později Grulich mandát v barvách ODS obhájil, když na něj v druhém kole nestačil kandidát ČSSD.

Jak volit na voličský průkaz: Kde a jak o něj požádat a kde s ním letos můžete jít k …

„Prezidentský“ obvod

Senátor Grulich se letos rozhodl mandát neobhajovat, takže již nyní je jisté, že obvod s jádrem na Praze 12 bude mít po volbách v pořadí čtvrtého senátora. I Praha 12 patří mezi pětici obvodů, kde se místo v Senátu pokusí získat jeden z neúspěšných prezidentských kandidátů z lednového volebního klání o pozici hlavy státu.

Prahu 12 si pro tento účel vybral bývalý diplomat Pavel Fischer. Ten po formální stránce kandiduje jako nezávislý, ale má podporu několika stran na pravém středu – ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Fischer je proto v tradičně pravicovém obvodu považován za papírového favorita.

Společným postupem stran na pravém středu se ale do jisté míry otevřel prostor různým alternativním kandidátům. Jedním z nich bude ústavní právník Aleš Gerloch, který kandiduje jako nezávislý, ale bude se snažit lovit mezi národně orientovanými voliči. To ostatně napovídá i jeho návrh začlenit do Ústavy pasáž o tom, že Česká republika je státem českého národa a uznání češtiny jako státního jazyka. Vysokoškolský profesor Gerloch v obvodě žije. Na rozdíl od Fischera, který má bydliště v Praze 22.

Kalendář letního času do roku 2022: Kdy začíná a končí, jaká je jeho historie a proč ho…

Jdi do Senátu, Ivane!

Do voleb jdou na dvanáctce také dva bývalí ministři, kteří se shodou okolností oba jmenují Ivan. Větší šance bude mít zřejmě poslední ministr financí v Sobotkově vládě Ivan Pilný, který v rezortu střídal svého stranického šéfa, odvolaného ministra financí Andreje Babiše. Bývalý poslanec za Královéhradecký kraj a ANO sice žije v Praze, ale také mimo tento volební obvod.

Bydliště v Praze platí i pro druhého Ivana – ministra zdravotnictví v Zemanově vládě – Ivana Davida. Bývalý sociální demokrat, který dvakrát neúspěšně kandidoval za ČSSD do Senátu na Praze 11, dnes do horní komory zkouší proniknout na dvanáctce za Okamurovo hnutí SPD.

Jeho bývalá strana zde posílá do voleb jasně levicového kandidáta – předsedu Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka. Komunisté si zde vybrali bývalou poslankyni a nyní lídryni KSČM ve volbách do pražského zastupitelstva Martu Semelovou, která patří k ortodoxnímu křídlu strany.

Koalici Pirátů a Bursíkovy Liberálně ekologické strany (LES) bude ve volbách zastupovat bývalá náměstkyně ministra životního prostředí a bývalá místostarostka Prahy 12 za zelené Eva Tylová.

Jako nestraník navržený hnutím Pro Prahu jde do voleb bývalý náměstek primátora Prahy za TOP 09 Jiří Nouza. Hnutí Pro Prahu je lokální strana založená před čtyřmi lety kolem bratra developera Radima Passera.

Pavel Fischer je favoritem na postup do druhého kola, ale otevřené zůstává, kdo v něm bude jeho soupeřem.

Cajthamlová: Budu zlá. Chceme hypotéky a kupujeme shnilé jídlo, na dobrý vývar ženy…
Elvis Presley: Do poslední chvíle za ním putovali skvělí muzikanti, aby se dotkli svého…
Volby 2019 do Evropského parlamentu

Výsledky Kandidáti Jak volit Online Orgány EU Pravomoci EP Celoevropští lídři Volební systém Voličský průkaz Volební komise Kdy budou další volby

24. a 25. 2019 proběhly v Česku volby do Evropského parlamentu. Víte, proč má ČR 21 poslanců? Voby do Evropského parlamentu jsou také zajímavé v tom, že v nich občané států EU mohou volit a být voleni i mimo svůj domovský stát. Jak cizinci mohli ovlivnit volby v Česku? A jak volby 2019 dopadly? Přečíst si můžete také to, jak se liší eurostrany a eurofrakce v EP

Živý přenos, galerie a zajimavosti z voleb.

Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Edmund Hillary: Včelař z Nového Zélandu, který jako první zdolal Mount Everest
PREMIUM X Chyba mohla nastat kdykoliv, vzpomíná Jan Kolář na komentování přistání Apolla 11 na Měsíci
PREMIUM X Karel Zich: Český Elvis Presley, jehož zářnou kariéru předčasně ukončila smrt
PREMIUM X Situace Andreje Babiše: Co může premiér ve svém trestním stíhání použít jako záchrannou brzdu
PREMIUM X Zelený Raoul: Zeman zničil Nečase, Sobotku, Hamáčka... Teď je na řadě kůrovec!

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější