nahoru

Volby do Senátu: Chodové dosud volili levici z ČSSD. Budou mít Domažlice poprvé senátora z jiné strany?

Petr Sokol17. září 2018 • 15:00
Petr Sokol: Senátní volby 2018 Domažlice
• video: 
Martin Bartkovský

Kandidátů do voleb na Domažlicku a Klatovsku bude letos sedm, tedy o jednoho více než před šesti lety. Kandidují: Michal Janek (TOP 09), Viktor Krutina (Piráti), Jan Látka (ČSSD), Milan Obdržálek (SPD), Josef Švarcberk (KSČM), Miroslav Timura (Česká suverenita), Vladislav Vilímec (ODS) a Miroslav Vokáč (ANO).

Volební obvod číslo 11, který má sídlo v Domažlicích, zahrnuje celý okres Domažlice a větší, jižnější část sousedního okresu Klatovy. Trochu paradoxně má obvod sídlo v Domažlicích, přestože největší ze 147 obcí v obvodu jsou právě Klatovy a z klatovské části obvodu také pochází většina voličů. Z Domažlicka se v tomto obvodu volí ve všech jeho 85 obcích, z Klatovska „jen“ v 65, protože Horažďovicko patří do senátního obvodu číslo 7, přezdívaného Plzeň-jih.

Oranžová bašta

Domažlicko patří mezi několik málo senátních obvodů, které za celou svou dosavadní historii nezměnily barvu. V obvodě Domažlice totiž zatím pokaždé senátní volby vyhrál kandidát ČSSD. Chodové, o nichž se říká, že jsou šetrní, tak trochu překvapivě dávají přednost rozhazovačné levici.

Na druhou stranu samozřejmě platí, že historické Chodsko netvoří většinu senátního obvodu. Z Chodska ale pocházel historicky první novodobý senátor za Domažlicko Petr Smutný – vedoucí referátu životního prostředí z Klenčí pod Čerchovem a člen sociální demokracie. V premiérových volbách v roce 1996 porazil v druhém kole Petr Smutný svého rivala z ODS, který navíc pocházel z Klatovska, čímž se začal odehrávat i mimopolitický příběh tohoto volebního obvodu, v němž často soupeří kandidáti z obou jeho částí.

O čtyři roky později Smutný mandát obhájil, když v druhém kole v roce 2000 porazil jednoho z vůbec prvních výrazných nezávislých kandidátů – podnikatele Jaroslava Komoru. Smutný se následně stal dokonce předsedou senátního klubu ČSSD a místopředsedou Senátu.

Dámský souboj

Ve volbách 2006 se v druhém kole obvod vrátil k oranžovo-modrému souboji, tentokrát už ale mandát neobhajoval Petr Smutný a došlo k ryze dámskému souboji. Sociální demokraté si totiž za kandidátku vybrali starostku Sušice na Klatovsku Jitku Rippelovou a ODS sem poslala Elišku Haškovou-Coolidge, která v minulosti pracovala v Bílém domě. Oranžová dynastie ale pokračovala díky vítězství sušické starostky, čímž se senátní mandát poprvé a zatím naposled dostal do klatovské části obvodu.

V zatím posledních senátních volbách ovšem Rippelová již v oranžovém dresu nekandidovala. Prohrála totiž primárky v rámci ČSSD s domažlickým poslancem Janem Látkou. Opustila následně sociální demokracii a rozhodla se zkusit štěstí s kandidaturou za SPOZ – tedy zemanovce. Jenže už v prvním kole skončila až čtvrtá, zatímco Jan Látka za ČSSD v druhém kole porazil klatovského starostu za ODS Rudolfa Salvetra a udržel obvod i na dalších šest let pro ČSSD.

Látkova obhajoba

Jan Látka se mandát pokusí letos obhájit. V cestě mu bude stát zejména kandidát hnutí ANO, domažlický zastupitel a předseda tamního kontrolního výboru Miroslav Vokáč a také bývalý poslanec a současný náměstek hejtmana Vladislav Vilímec z Kdyně na Domažlicku z ODS.

Kandidáta z Domažlicka, přímo z okresního města, nominovali i Piráti, kteří v primárkách vybrali místního projektanta Viktora Krutinu, který stranu vede na listině pro volby do domažlického zastupitelstva. Z Domažlic pak pochází i kandidát SPD – specialista v kovovýrobě Milan Obdržálek.

Z osmičky kandidátů bude proto jen jeden jediný zastupovat klatovskou – tedy lidnatější – část obvodu. Bude jím oční lékař a bývalý poslanec za TOP 09 Michal Janek.

Komunisté trochu překvapivě do voleb vyslali kandidáta, který nepochází z tohoto senátního obvodu, ale až z území za jeho hranicí. Bývalý poslanec, bývalý důstojník pohraniční stráže a dnes velitel výjezdové jednotky dobrovolných hasičů Josef Švarcbek totiž žije v Plané na Tachovsku, která do obvodu už nepatří.

Právník všech barev

Miroslav Timura, který kandiduje za Českou suverenitu, což je nástupce Suverenity-Bloku Jany Bobošíkové, se v primárkách pokoušel získat nominaci Pirátů, ale neuspěl. Nelze se tomu asi divit, když je o něm známé, že byl nejprve členem zelených, aby následně kandidoval ve volbách za Národní demokracii, což je v současnosti působící, krajně pravicová strana, vedená Adamem B. Bartošem.

Právník z obce Mnichov na Domažlicku se v otázce politické orientace očividně trochu hledal, ale k senátní kandidatuře se nakonec dostal, přestože v domažlicko-klatovském obvodu sehraje asi spíše roli volební kuriozity.
Prezidentské volby v USA

Kandidáti Volby online Donald Trump Elizabeth Warrenová Joe Biden Bernie Sanders Kamala Harrisová

Americké prezidentské volby budou probíhat po většinu roku 2020 a vyvrcholí 3. listopadu 2020. Volby už v únoru začínají primárkami. Přes špatný mediální obraz existují důvody, proč Donald Trump může znovu vyhrát. Ovšem uniklé průzkumy naznačují, že to bude mít těžké.

Reflex.cz mapuje volby po celém světě. Podívejte se na volební speciál.


Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější